FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | PKV |
| Lat/Long: | 28-39-11.9000N 096-40-57.8000W 28-39.198333N 096-40.963333W 28.6533056,-96.6827222 (estimated) |
| Elevation: | 32 ft. / 9.8 m (surveyed) |
| Variation: | 05E (2000) |
| From city: | 3 miles NW of PORT LAVACA, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 77979 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | MONTGOMERY COUNTY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PKV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 14/32 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 118.275 (361-552-3060) |
| WX ASOS at VCT (17 nm NW): | PHONE 361-433-5979 |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY HOUSTON ARTCC (ZHU) ON FREQS 135.05/353.6 (VICTORIA RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PSXr243/20.9 | | PALACIOS VORTAC | | 117.30 | | 08E |
| VCTr128/21.5 | | VICTORIA VOR/DME | | 109.00 | | 06E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:100LL AND JET A AVBL 24 HRS SELF SERVE. JET ALSO AVBL BY TRUCK. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 5004 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 28-39.577555N | | 28-38.905817N |
| Longitude: | 096-41.151127W | | 096-40.606763W |
| Elevation: | 29.9 ft. | | 28.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 139 magnetic, 144 true | | 319 magnetic, 324 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 13 ft. road, 560 ft. from runway, 27:1 slope to clear | | 13 ft. road, 475 ft. from runway, 21:1 slope to clear |
Runway 5/23
| Dimensions: | 2432 x 60 ft. / 741 x 18 m |
| Surface: | turf, in excellent condition |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 28-38.991252N | | 28-39.224778N |
| Longitude: | 096-41.320830W | | 096-40.950923W |
| Elevation: | 32.0 ft. | | 29.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 049 magnetic, 054 true | | 229 magnetic, 234 true |
| Displaced threshold: | no | | 428 ft. |
| Markings: | , in poor condition | | , in poor condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 22 ft. tree, 141 ft. from runway, 70 ft. left of centerline, 6:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY OF CALHOUN CALHOUN CO COURTHOUSE PORT LAVACA, TX 77979 Phone 361-553-4600 |
| Manager: | LUDVIK SVETLIK 4876 FM 3084 PORT LAVACA, TX 77979 Phone 361-552-1228 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC HOUSTON ARTCC AT 281-230-5622. |
| - | RC MODEL ACFT OPR AT RWY 5 END. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (246KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (248KB) |
| VOR/DME-A | |
download (218KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (130KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (118KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KVCT - Victoria Regional Airport (17 nm NW)
26R - Jackson County Airport (22 nm N)
KPSX - Palacios Municipal Airport (23 nm E)
KRKP - Aransas County Airport (39 nm SW)
KARM - Wharton Regional Airport (45 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in the Winter of 2006
Do you have a better or more recent aerial photo of Calhoun County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 17-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:10 | | 11:10 |
| Sunrise | | 06:36 | | 11:36 |
| Sunset | | 20:11 | | 01:11 |
| Evening civil twilight | | 20:36 | | 01:36 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 17-May-2026 13:10:37 |
| Local (UTC-5) | 17-May-2026 08:10:37 |
|
| METAR |
| KPKV | 171255Z AUTO 15014G19KT 9SM SCT012 BKN018 BKN025 26/25 A2980 RMK AO2 CIG 016V021 T02640253
|
KVCT 18nm NW | 171251Z 15014KT 5SM BR SCT016 BKN030 OVC037 26/24 A2981 RMK AO2 SLP093 T02610239
|
|
| TAF |
KVCT 18nm NW | 171120Z 1712/1812 14012KT P6SM FEW010 BKN015 OVC250 TEMPO 1712/1713 6SM BR OVC015 FM171500 15022G30KT P6SM SCT025 BKN050 FM172200 15019G28KT P6SM OVC025 FM180300 14015KT P6SM BKN015 OVC025 TEMPO 1808/1812 BKN009
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|