FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | TDZ |
| Lat/Long: | 41-33-53.8000N 083-28-56.0000W 41-33.896667N 083-28.933333W 41.5649444,-83.4822222 (estimated) |
| Elevation: | 622.7 ft. / 189.8 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2010) |
| From city: | 6 miles SE of TOLEDO, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 43447 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1937 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | CLEVELAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | TDZ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0800-1800, ALL SUN 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 04, 22, & 14; PAPI RWY 04, 22, 14, & 32; MIRL RWY 04/22 & 14/32 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX ASOS: | 121.575 (419-838-5034) |
| TOLEDO APPROACH: | 126.1 |
| TOLEDO DEPARTURE: | 126.1 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 125.6 |
| WX AWOS-3 at 1G0 (12 nm SW): | 120.725 (419-354-1415) |
| WX AWOS-3P at DUH (13 nm NW): | 119.175 (734-856-1563) |
| WX ASOS at TOL (15 nm W): | PHONE 419-210-1094 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CRLr185/29.0 | | CARLETON VOR/DME | | 115.70 | | 03W |
| FBCr021/38.6 | | FLAG CITY VORTAC | | 108.20 | | 02W |
| DXOr194/39.2 | | DETROIT VOR/DME | | 113.40 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| TIFFIN | | 342/30.7 | | 269 | | 05W | | TII | - .. .. |
| ADRIAN | | 130/32.3 | | 278 | | 06W | | ADG | .- -.. --. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A A:JET A AVBL SELF SVC OR FULL SVC. 100LL:100LL AVBL SELF SVC OR FULL SVC. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 5829 x 100 ft. / 1777 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 63.0 | | Double wheel: | 85.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 41-34.263717N | | 41-33.596347N |
| Longitude: | 083-29.406250W | | 083-28.487727W |
| Elevation: | 621.8 ft. | | 621.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 141 magnetic, 134 true | | 321 magnetic, 314 true |
| Displaced threshold: | 225 ft. | | 351 ft. |
| Declared distances: | TORA:5829 TODA:5829 ASDA:5182 LDA:4957 | | TORA:5829 TODA:5829 ASDA:5278 LDA:4927 |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 45 ft. tower, 709 ft. from runway, 163 ft. right of centerline, 11:1 slope to clear APCH RATIO 20:1 TO DTHR. | | 17 ft. road, 352 ft. from runway, 273 ft. right of centerline, 8:1 slope to clear APCH RATIO 17:1 TO DTHR OVR +31 FT TREE, 538 FT DIST, 299 FT L. |
Runway 4/22
| Dimensions: | 3799 x 75 ft. / 1158 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 63.0 | | Double wheel: | 85.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 41-33.601612N | | 41-34.089233N |
| Longitude: | 083-29.175185W | | 083-28.653337W |
| Elevation: | 622.7 ft. | | 620.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 046 magnetic, 039 true | | 226 magnetic, 219 true |
| Displaced threshold: | 100 ft. | | 380 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. road, 412 ft. from runway, 280 ft. right of centerline, 14:1 slope to clear APCH RATIO 20:1 TO DTHR. | | 29 ft. rr, 393 ft. from runway, 144 ft. left of centerline, 6:1 slope to clear APCH RATIO 20:1 TO DTHR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOLEDO LUCAS COUNTY PORT AUTHORITY 1 MARITIME PLZ TOLEDO, OH 43604-1893 Phone 419-243-8251 |
| Manager: | CHRIS CURRY 11013 AIRPORT HWY STE 11 SWANTON, OH 43558-9403 Phone 419-243-8251 ARPT PHYS ADS: 28331 LEMOYNE RD, MILLBURY, OH 43447. |
Additional Remarks
| - | PARL TWY RWY 04/22 & 14/32 35 FT WID. |
| - | DEER & COYOTES ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC TOLEDO APCH AT 419-865-1495. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (214KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (233KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (143KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (459KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
1G0 - Wood County Airport (12 nm SW)
KDUH - Toledo Suburban Airport (13 nm NW)
KTOL - Eugene F Kranz Toledo Express Airport (15 nm W)
14G - Fremont Airport (20 nm SE)
KTTF - Custer Airport (23 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 12-Oct-2010
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Toledo Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 05-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:43 | | 10:43 |
| Sunrise | | 07:11 | | 11:11 |
| Sunset | | 20:02 | | 00:02 |
| Evening civil twilight | | 20:30 | | 00:30 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 05-Apr-2026 14:41:58 |
| Local (UTC-4) | 05-Apr-2026 10:41:58 |
|
| METAR |
| KTDZ | 051353Z AUTO 27017G21KT 10SM OVC049 06/M02 A3000 RMK AO2 SLP160 T00561022
|
KDUH 13nm NW | 050235Z AUTO 28011KT 10SM BKN024 OVC034 11/07 A2988 RMK AO2
|
KTOL 14nm W | 051352Z 26015G21KT 10SM OVC049 06/00 A2999 RMK AO2 SLP157 T00560000
|
|
| TAF |
KTOL 14nm W | 051142Z 0512/0612 26014G24KT P6SM SCT017 BKN028 FM051900 28018G25KT P6SM BKN035 FM060100 27009KT P6SM SCT040 FM060500 24005KT P6SM SCT040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|