FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 21W |
| Lat/Long: | 47-00-47.3000N 121-32-01.2000W 47-00.788333N 121-32.020000W 47.0131389,-121.5336667 (estimated) |
| Elevation: | 2650 ft. / 808 m (estimated) |
| Variation: | 19E (1995) |
| From city: | 10 miles SE of GREENWATER, WA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 98022 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1997 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | SEATTLE CENTER |
| FSS: | SEATTLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SEA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
Airport Communications
Airport Services
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 2875 x 30 ft. / 876 x 9 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 47-01.016428N | | 47-00.560888N |
| Longitude: | 121-32.112878W | | 121-31.926357W |
| Elevation: | 2558.0 ft. | | 2583.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 145 magnetic, 164 true | | 325 magnetic, 344 true |
| Markings: | numbers only, in fair condition | | numbers only, in fair condition |
| Obstructions: | 100 ft. trees, 1406 ft. from runway, 12:1 slope to clear RWY 15 2 FT SIGN, 45 FT R & 11 FT FM THR; 65 FT TREES 87 FT R; GUARDRAIL & ROAD 55 FT L; 2 FT SIGN 45 FT L & 11 FT FM THR. | | 75 ft. trees, 965 ft. from runway, 10:1 slope to clear HAS ROAD, GUARD & +95 FT TREES 90 FT R OF CNTRLN & 80 FT TREES 84 FT L OF CNTRLN. 2 FT SIGNS, 35 FT R & 43 FT L & 11 FT FM THR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | WSDOT AVIATION DIVISION PO BOX 47312 OLYMPIA, WA 98504-7264 Phone 800-552-0666 |
| Manager: | JOHN WILSON PO BOX 47312 OLYMPIA, WA 98504-7264 Phone 360-618-2477 |
Additional Remarks
| - | CLSD 1 OCT TO 1 JUN EXC FOR APPROVED MIL & PUBLIC SAFETY/LAW ENFORCEMENT HELI OPS. |
| - | GUARDRAIL AND ROAD RUNS FULL LEN OF EASTSIDE OF RWY. |
| - | CTN: MOUNTAINOUS TRRN SURROUNDS ARPT. |
| - | VEHICLES, PEDESTRIANS, & ANIMALS ON & INVOF RY. |
| - | USFS CAMPGROUNDS E & N OF RY. |
Instrument Procedures
There are no published instrument procedures at 21W.
Some nearby airports with instrument procedures:
KPLU - Pierce County Airport/Thun Field (31 nm W)
S50 - Auburn Municipal Airport (34 nm NW)
KTCM - McChord Field Airport (Joint Base Lewis-McChord) (39 nm W)
KRNT - Renton Municipal Airport (40 nm NW)
KELN - Bowers Field Airport (41 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Tom Jensen, Washington Pilots Association
Photo taken 15-Oct-2012
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Ranger Creek Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:48 | | 11:48 |
| Sunrise | | 05:25 | | 12:25 |
| Sunset | | 20:41 | | 03:41 |
| Evening civil twilight | | 21:18 | | 04:18 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 10:39:33 |
| Local (UTC-7) | 21-May-2026 03:39:33 |
|
| METAR |
KSMP 18nm NE | 210956Z AUTO 00000KT 10SM CLR 07/04 A3017 RMK AO2 SLP851 T00670044
|
KPLU 31nm W | 211015Z AUTO 00000KT 10SM FEW031 FEW039 SCT046 08/08 A3016 RMK AO2
|
|
| TAF |
KTCM 39nm W | 210500Z 2105/2211 34005KT 9999 FEW210 QNH3013INS BECMG 2122/2123 01012KT 9999 FEW250 QNH3005INS BECMG 2202/2203 01005KT 9999 SKC QNH3000INS TX24/2122Z TN09/2113Z
|
KSEA 41nm NW | 210900Z 2109/2212 03010KT P6SM FEW250 FM211800 34005KT P6SM SCT250 FM212100 31008KT P6SM SCT250 FM220300 34005KT P6SM SCT250
|
KGRF 42nm W | 210505Z 2105/2211 31006KT 9999 FEW050 FEW250 QNH3012INS BECMG 2108/2109 35006KT 9999 SKC QNH3012INS TX20/2123Z TN07/2109Z
|
KBFI 45nm NW | 210520Z 2106/2206 VRB03KT P6SM SCT250 FM211800 31007KT P6SM SCT250 FM220300 30004KT P6SM SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|