FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 52A |
| Lat/Long: | 33-36-43.6500N 083-27-37.6000W 33-36.727500N 083-27.626667W 33.6121250,-83.4604444 (estimated) |
| Elevation: | 694 ft. / 211.5 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (1995) |
| From city: | 2 miles NE of MADISON, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30650 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0900-1500, ALL SUN 0900 - 1200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RY 14/32 & PAPI RY 14 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| ATLANTA APPROACH: | 132.475 ;0615-2200 |
| ATLANTA DEPARTURE: | 132.475 ;0615-2200 |
| WX AWOS-3PT at D73 (15 nm NW): | 120.825 (678-635-3668) |
| WX AWOS-3 at CPP (16 nm E): | 124.525 (706-453-0017) |
| WX AWOS-3 at CVC (19 nm W): | 118.725 (770-385-7057) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA TRACON 0615-2200 ON FREQS 132.475/291.1 OTHER TIMES BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 127.5/316.05 (ATHENS RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| AHNr199/21.2 | | ATHENS VOR/DME | | 116.95 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BARROW COUNTY | | 167/20.4 | | 404 | | 05W | | BMW | -... -- .-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:SELF SVC FUEL AVBL 24 HRS WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 3806 x 75 ft. / 1160 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 33-36.970000N | | 33-36.484500N |
| Longitude: | 083-27.863833W | | 083-27.389000W |
| Elevation: | 636.3 ft. | | 694.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 145 magnetic, 141 true | | 325 magnetic, 321 true |
| Displaced threshold: | no | | 1131 ft. |
| Declared distances: | TORA:3806 TODA:3806 ASDA:3740 LDA:3740 | | TORA:3806 TODA:3806 ASDA:3806 LDA:2675 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 33 ft. trees, 215 ft. from runway, 248 ft. left of centerline CONTROLLING OBSTRUCTION EXCEEDS A 45 DEGREE SLOPE | | 15 ft. road, 201 ft. from runway 9 FT SECURITY FENCE CROSSES APPH 175 FT FM RY END, AND 15 FT ROAD CROSSES APCH 200 FT FROM RY END. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MADISON 132 NORTH MAIN STREET MADISON, GA 30650 Phone 706-342-1251 |
| Manager: | JOHN KLIMM 132 NORTH MAIN STREET MADISON, GA 30650 Phone 706-342-1251 ARPT PHONE 706-342-9857 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC ATLANTA APCH AT 678-364-6131, WHEN APCH CLSD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (195KB) |
| VOR/DME-A | |
download (175KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (189KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
D73 - Cy Nunnally Memorial Airport (15 nm NW)
KCPP - Greene County Regional Airport (16 nm E)
KCVC - Covington Municipal Airport (19 nm W)
KAHN - Athens/Ben Epps Airport (21 nm N)
KWDR - Barrow County Airport (25 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Madison Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:53 | | 10:53 |
| Sunrise | | 07:18 | | 11:18 |
| Sunset | | 19:55 | | 23:55 |
| Evening civil twilight | | 20:21 | | 00:21 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 07:59:36 |
| Local (UTC-4) | 04-Apr-2026 03:59:36 |
|
| METAR |
KD73 15nm NW | 040735Z AUTO 10SM SCT019 SCT120 17/ A3024 RMK AO2 T0172////
|
KCPP 16nm E | 040735Z AUTO 00000KT 10SM FEW018 BKN024 OVC070 19/17 A3025 RMK AO2
|
KCVC 19nm W | 040735Z AUTO 00000KT 10SM SCT017 BKN037 OVC055 19/18 A3022 RMK AO2
|
KAHN 21nm N | 040751Z AUTO 00000KT 10SM BKN018 18/16 A3024 RMK AO2 SLP235 T01830161
|
KWDR 25nm NW | 040735Z 10SM SCT022 BKN085 OVC110 17/16 A3025 RMK AO2
|
KMLJ 30nm S | 040735Z AUTO 00000KT 2SM BR OVC060 19/18 A3023 RMK AO2
|
|
| TAF |
KAHN 21nm N | 040535Z 0406/0506 00000KT P6SM SCT015 BKN050 FM040900 00000KT P6SM BKN018 FM041100 00000KT P6SM VCSH BKN006 BKN012 FM041700 19005KT P6SM -SHRA SCT025 SCT050 PROB30 0418/0424 4SM -TSRA BKN030CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|