FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 8D4 |
| Lat/Long: | 43-07-38.7750N 085-40-44.8680W 43-07.646250N 085-40.747800W 43.1274375,-85.6791300 (estimated) |
| Elevation: | 774.7 ft. / 236.1 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (1980) |
| From city: | 3 miles SE of SPARTA, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 49345 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | 8D4 (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 07 & 25; PAPI RWY 07 & 25; MIRL RWY 07/25 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 126.650 (616-887-6314) |
| GREAT LAKES APPROACH: | 124.6 |
| GREAT LAKES DEPARTURE: | 124.6 |
| WX ASOS at GRR (16 nm SE): | PHONE 616-986-5029 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC (ZAU) ON FREQ 128.4 (GRAND RAPIDS RCAG) WHEN GREAT LAKES APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| VIOr343/22.0 | | VICTORY VOR/DME | | 115.95 | | 04W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL MOGAS 100LL:FUEL AVBL H24 SELF SVC VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR RPRS AVBL ON CALL 616-706-4421. |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 4033 x 75 ft. / 1229 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 43-07.492777N | | 43-07.799700N |
| Longitude: | 085-41.149545W | | 085-40.346005W |
| Elevation: | 774.4 ft. | | 744.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 066 magnetic, 062 true | | 246 magnetic, 242 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 27 ft. tree, 471 ft. from runway, 166 ft. left of centerline, 10:1 slope to clear | | 34 ft. tree, 716 ft. from runway, 342 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SPARTA 156 E DIVISION ST SPARTA, MI 49345-1330 Phone 616-887-8251 |
| Manager: | MICHAEL KRZCIOK 9100 VINTON AVE NW SPARTA, MI 49345-9423 Phone 616-240-4295 CELL 616-240-4295. |
Additional Remarks
| - | DEER & LRG BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | ADMIN BLDG ACES: 5-3-2-1. |
| - | FOR CD CTC GREAT LAKES APCH AT 269-459-3344, WHEN APCH CLSD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 07 | |
download (203KB) |
| RNAV (GPS) RWY 25 | |
download (215KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (57KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (376KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGRR - Gerald R Ford International Airport (16 nm SE)
6D6 - Greenville Municipal Airport (19 nm E)
Z98 - Ottawa Executive Airport (22 nm SW)
KFFX - Fremont Municipal Airport (23 nm NW)
3GM - Grand Haven Memorial Airpark (23 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Tal Reichert
Photo taken 29-Jul-2012
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Paul C Miller/Sparta Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:08 | | 10:08 |
| Sunrise | | 06:39 | | 10:39 |
| Sunset | | 20:41 | | 00:41 |
| Evening civil twilight | | 21:12 | | 01:12 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 04:26:26 |
| Local (UTC-4) | 30-Apr-2026 00:26:26 |
|
| METAR |
KGRR 16nm SE | 300353Z 34007KT 10SM -RA SCT015 BKN028 OVC037 06/04 A2997 RMK AO2 SLP153 LAST P0002 T00560039
|
KFFX 23nm NW | 300415Z AUTO 32007KT 10SM CLR 03/02 A2998 RMK AO2
|
KMKG 24nm W | 300355Z AUTO 32006KT 10SM CLR 05/02 A2999 RMK AO2 SLP162 T00500022
|
KBIV 29nm SW | 300353Z AUTO 32003KT 10SM OVC120 05/02 A2999 RMK AO2 RAE03 SLP161 P0000 T00500022 $
|
KY70 29nm SE | 300415Z AUTO 35006KT 10SM -RA SCT010 OVC016 05/04 A2996 RMK AO2
|
|
| TAF |
KGRR 16nm SE | 300101Z 3001/3024 35008KT P6SM VCSH OVC023 FM300400 33006KT 6SM BR OVC015 FM301400 31010KT P6SM BKN019 FM301800 29009KT P6SM BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|