FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 8G1 |
| Lat/Long: | 41-02-19.5016N 082-43-28.4333W 41-02.325027N 082-43.473888W 41.0387504,-82.7245648 (estimated) |
| Elevation: | 966.6 ft. / 294.6 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (1985) |
| From city: | 1 mile S of WILLARD, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 44890 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | CLEVELAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CLE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 10/28 - CTAF. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| CLEVELAND APPROACH: | 128.35 |
| CLEVELAND DEPARTURE: | 128.35 |
| WX ASOS at MFD (16 nm SE): | 125.3 (419-520-7277) |
| WX AWOS-3 at 17G (19 nm SW): | 126.625 (419-562-0279) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND APCH (CLE) 0600-0100. APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 135.1/291.725 (FINDLAY RCAG) 0100-0600.
- COMMUNICATIONS PRVDD BY CLEVELAND RADIO ON FREQ 122.6 (MANSFIELD RCO).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BUDr036/(29.6) | | BUCKEYE VOR | | 109.80 | | 05W |
| DJBr238/31.8 | | DRYER VOR/DME | | 113.60 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| TIFFIN | | 104/22.4 | | 269 | | 05W | | TII | - .. .. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:FOR FUEL WKDAYS 0700-1500 CALL AMGR; AFT HRS CALL 419-933-2561. |
| Parking: | tiedowns |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 4028 x 65 ft. / 1228 x 20 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 41-02.368032N | | 41-02.281995N |
| Longitude: | 082-43.908197W | | 082-43.039590W |
| Elevation: | 966.6 ft. | | 936.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 103 magnetic, 097 true | | 283 magnetic, 277 true |
| Displaced threshold: | 300 ft. | | 610 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 12 ft. bldg, 211 ft. from runway, 87 ft. left of centerline 15 FT ROAD, 75 FT DIST, 125 FT L/R; 15 FT PRKG LOT, 0-90 FT DIST, 50 FT L; 14 FT BLDG, 180 FT DIST, 100 FT L. | | 100 ft. trees, 1224 ft. from runway, 136 ft. left of centerline, 10:1 slope to clear 10 FT PRKG LOT, 135-200 FT DIST, 99-105 FT R. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF WILLARD 631 S MYRTLE AVE WILLARD, OH 44890-1549 Phone 419-933-2591 |
| Manager: | ROB CAVELLO 631 S MYRTLE AVE WILLARD, OH 44890-1549 Phone 419-933-7531 ARPT PHYS ADS: 3744 STATE ROUTE 103 S, WILLARD, OH 44890. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC CLEVELAND APCH AT 216-352-2323, WHEN APCH CLSD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0222/0490. |
| - | RWY 28: AUTO DEALER PRKG LOT LGTS SHINE IN RWY APCH. |
| - | DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | HOSPITAL HELI 0.4 NM EAST OF RWY END 28. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (139KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (331KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
12G - Shelby Community Airport (10 nm S)
5A1 - Norwalk/Huron County Airport (15 nm NE)
KMFD - Mansfield Lahm Regional Airport (16 nm SE)
KGQQ - Galion Municipal Airport (17 nm S)
17G - Port Bucyrus/Crawford County Airport (19 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
looking east
Do you have a better or more recent aerial photo of Willard Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:03 | | 10:03 |
| Sunrise | | 06:32 | | 10:32 |
| Sunset | | 20:24 | | 00:24 |
| Evening civil twilight | | 20:54 | | 00:54 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-Apr-2026 12:42:57 |
| Local (UTC-4) | 29-Apr-2026 08:42:57 |
|
| METAR |
KMFD 16nm SE | 291216Z 35003KT 10SM SCT018 BKN024 OVC050 11/10 A2984 RMK AO2 RAE06 P0001 T01110100
|
KPCW 29nm N | 291215Z AUTO 05008G13KT 10SM BKN095 11/10 A2984 RMK AO2
|
KMNN 30nm SW | 291203Z AUTO 00000KT 4SM -RA BR SCT026 BKN041 OVC050 11/11 A2985 RMK AO2 P0000 T01110106 $
|
KLPR 31nm NE | 291153Z AUTO 01005KT 4SM -RA BR FEW042 OVC080 11/10 A2984 RMK AO2 PRESFR SLP104 P0003 60004 70004 T01060100 10106 20078 58009
|
|
| TAF |
KMFD 16nm SE | 291133Z 2912/3012 05004KT P6SM -RA FEW024 OVC080 FM291300 03005KT 4SM -SHRA BR OVC025 FM291400 02006KT 2SM -SHRA BR OVC008 FM291800 34010G18KT P6SM VCSH OVC008 FM300000 35007KT P6SM BKN014 FM300600 32004KT P6SM BKN008
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|