FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | PCW |
| Lat/Long: | 41-30-58.5740N 082-52-10.1520W 41-30.976233N 082-52.169200W 41.5162706,-82.8694867 (estimated) |
| Elevation: | 590.1 ft. / 179.9 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2010) |
| From city: | 3 miles E of PORT CLINTON, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 43452 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1971 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | CLEVELAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PCW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 09 & 27; HIRL RWY 09/27; MIRL RWY 18/36 - CTAF. PAPI RWY 09 & 27 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 118.775 (419-734-9955) |
| CLEVELAND APPROACH: | 126.35 |
| CLEVELAND DEPARTURE: | 126.35 |
| WX AWOS-3P at S24 (15 nm SW): | 119.575 (419-547-6932) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DJBr292/33.2 | | DRYER VOR/DME | | 113.60 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| TIFFIN | | 037/29.7 | | 269 | | 05W | | TII | - .. .. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 5646 x 100 ft. / 1721 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| Operational restrictions: | RWY 27 CALM WIND RWY. |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 41-30.961708N | | 41-31.081315N |
| Longitude: | 082-52.900140W | | 082-51.673483W |
| Elevation: | 588.7 ft. | | 588.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 090 magnetic, 083 true | | 270 magnetic, 263 true |
| Displaced threshold: | no | | 201 ft. |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 65 ft. tree, 1825 ft. from runway, 350 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear | | 40 ft. trees, 925 ft. from runway, 330 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear |
Runway 18/36
| Dimensions: | 4002 x 75 ft. / 1220 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 41-31.241588N | | 41-30.583033N |
| Longitude: | 082-52.019652W | | 082-51.986897W |
| Elevation: | 586.1 ft. | | 589.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 185 magnetic, 178 true | | 005 magnetic, 358 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 85 ft. trees, 1900 ft. from runway, 20 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ERIE OTTAWA ARPT AUTH 3255 E STATE RD PORT CLINTON, OH 43452-2542 Phone 419-734-6297 ADNL CTC: INFO@PORTCLINTONAIRPORT.COM. |
| Manager: | CLAYTON F FINKEN 3255 E STATE RD PORT CLINTON, OH 43452-2542 Phone 419-734-6297 |
Additional Remarks
| - | TXL A CLSD TO ACFT WITH WINGSPAN GTR THAN 49 FT. |
| - | OCCNL DEER, BIRDS & OTR WILDLIFE ON & INVOF APRT. |
| - | FOR CD CTC CLEVELAND APCH AT 216-352-2323. |
| - | CUST AVBL 24 HRS 7 DAYS PER WEEK. REQ MUST BE MADE TWO HRS PRIOR TO ARR. LCL OFC 419-732-4446. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (197KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (191KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (145KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (497KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
S24 - Sandusky County Regional Airport (15 nm SW)
14G - Fremont Airport (17 nm SW)
5A1 - Norwalk/Huron County Airport (22 nm SE)
KTDZ - Toledo Executive Airport (28 nm W)
8G1 - Willard Airport (29 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Tal Reichert
Photo taken 29-Jul-2012
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Erie-Ottawa International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 17-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:40 | | 09:40 |
| Sunrise | | 06:11 | | 10:11 |
| Sunset | | 20:44 | | 00:44 |
| Evening civil twilight | | 21:16 | | 01:16 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 17-May-2026 21:14:30 |
| Local (UTC-4) | 17-May-2026 17:14:30 |
|
| METAR |
| KPCW | 172045Z AUTO 21009G19KT 10SM CLR 30/18 A2996 RMK AO2
|
|
| TAF |
KTOL 42nm W | 171734Z 1718/1818 21010G18KT P6SM SCT035 FM180100 19009KT P6SM FEW250 FM180500 19009KT P6SM FEW250 WS020/21045KT FM181100 20009KT P6SM FEW250 FM181400 21014G24KT P6SM FEW250
|
KMFD 45nm S | 171734Z 1718/1818 20010KT P6SM SCT025 FM180000 18008KT P6SM FEW250 FM181400 21012G22KT P6SM FEW250
|
CYQG 46nm N | 171740Z 1718/1818 18010G20KT P6SM SCT040 TEMPO 1718/1721 BKN040 FM172200 16010G20KT P6SM BKN040 TEMPO 1722/1724 VRB12G22KT P6SM -SHRA PROB30 1722/1724 VRB15G25KT 2SM TSRA BR OVC030CB FM180000 16010G20KT P6SM BKN150 BECMG 1802/1804 20010G20KT FM181500 22015G25KT P6SM FEW040 BECMG 1815/1817 22017G27KT RMK FCST BASED ON AUTO OBS. NXT FCST BY 180000Z
|
KCLE 46nm E | 171955Z 1720/1824 21012G20KT P6SM SCT040 FM172300 18006KT P6SM FEW250 FM181500 21014G24KT P6SM FEW250
|
KFDY 47nm SW | 171734Z 1718/1818 21012G20KT P6SM SCT035 FM180100 19009KT P6SM FEW250 FM180500 19009KT P6SM FEW250 WS020/21045KT FM181100 20012KT P6SM FEW250 FM181400 21015G25KT P6SM FEW250
|
KDTW 48nm NW | 171721Z 1718/1824 18012KT P6SM SCT040 BKN150 FM180200 19006KT P6SM SCT150 FM181500 21014G25KT P6SM FEW100 FM182100 21012G23KT P6SM BKN090 PROB30 1821/1824 2SM TSRA BKN040CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|