FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 9G2 |
| Lat/Long: | 42-48-27.4000N 083-46-08.3000W 42-48.456667N 083-46.138333W 42.8076111,-83.7689722 (estimated) |
| Elevation: | 919.4 ft. / 280 m (estimated) |
| Variation: | 06W (2000) |
| From city: | 1 mile S of LINDEN, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 48451 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1967 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LAN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | IREG |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 09/27 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| GREAT LAKES APPROACH: | 128.55 |
| GREAT LAKES DEPARTURE: | 128.55 |
| WX ASOS at FNT (10 nm N): | PHONE 810-202-2914 |
| WX AWOS-3P at OZW (14 nm SW): | 118.875 (517-546-4450) |
| WX ASOS at PTK (18 nm SE): | 125.025 (248-886-8551) |
| WX AWOS-3P at RNP (20 nm NW): | 118.025 (989-729-2967) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 126.75/348.75 (FLINT RCAG) WHEN GREAT LAKES APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FNTr192/9.6 | | FLINT VORTAC | | 116.90 | | 06W |
| SVMr345/25.2 | | SALEM VORTAC | | 114.30 | | 03W |
| DXOr339/39.9 | | DETROIT VOR/DME | | 113.40 | | 06W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR PRIOR ARNGMT. |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 3999 x 75 ft. / 1219 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 42-48.453502N | | 42-48.461403N |
| Longitude: | 083-46.584937W | | 083-45.690863W |
| Elevation: | 919.4 ft. | | 905.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 095 magnetic, 089 true | | 275 magnetic, 269 true |
| Displaced threshold: | 267 ft. | | 800 ft. |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 36 ft. trees, 200 ft. from runway, 250 ft. right of centerline -7 FT POND, 140 FT DIST. | | 36 ft. trees, 356 ft. from runway, 133 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear APCH RATIO 20:1 TO DTHR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | 9G2 LLC 15057 LINDBERGH CT LINDEN, MI 48451-9054 Phone 586-946-5381 |
| Manager: | JASON MORFORD 15057 LINDBERGH CT LINDEN, MI 48451-9054 Phone 810-444-3458 |
Additional Remarks
| - | DEER & LRG BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC GREAT LAKES APCH AT 269-459-3345, WHEN APCH CLSD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0229/0490. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (176KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (180KB) |
| VOR-A | |
download (149KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (184KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KFNT - Bishop International Airport (10 nm N)
KOZW - Livingston County/Spencer J Hardy Airport (14 nm SW)
KPTK - Oakland County International Airport (18 nm SE)
Y47 - Oakland Southwest Airport (19 nm S)
KRNP - Owosso Community Airport (20 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Price's Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:27 | | 09:27 |
| Sunrise | | 06:01 | | 10:01 |
| Sunset | | 21:05 | | 01:05 |
| Evening civil twilight | | 21:39 | | 01:39 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 11:40:57 |
| Local (UTC-4) | 31-May-2026 07:40:57 |
|
| METAR |
KFNT 10nm N | 311053Z 00000KT 10SM CLR 07/06 A3020 RMK AO2 SLP227 T00720061
|
KOZW 14nm SW | 311115Z AUTO 00000KT 10SM CLR 08/05 A3019 RMK AO2
|
KPTK 18nm SE | 311053Z 00000KT 10SM SCT250 09/06 A3019 RMK AO2 SLP222 T00890061
|
KRNP 20nm NW | 311115Z AUTO 00000KT 10SM CLR 07/06 A3020 RMK AO2 T00690056
|
|
| TAF |
KFNT 10nm N | 310520Z 3106/0106 VRB04KT P6SM FEW250 FM311300 18007KT P6SM SCT250 FM010000 17012KT P6SM BKN250
|
KPTK 18nm SE | 310520Z 3106/0106 VRB04KT P6SM FEW250 FM311300 15008KT P6SM SCT250 FM010000 17012KT P6SM BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|