FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | Y47 |
| Lat/Long: | 42-30-11.2460N 083-37-25.3250W 42-30.187433N 083-37.422083W 42.5031239,-83.6237014 (estimated) |
| Elevation: | 926.1 ft. / 282 m (estimated) |
| Variation: | 07W (2020) |
| From city: | 1 mile SW of NEW HUDSON, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 48165 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LAN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0830-1700, ALL SAT-SUN ON CALL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT LIRL RWY 08/26 - CTAF. VASI RWY 08 & 26 OTS INDEFLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| DETROIT APPROACH: | 132.35 |
| DETROIT DEPARTURE: | 132.35 |
| WX ASOS at PTK (13 nm NE): | 125.025 (248-886-8551) |
| WX ASOS at YIP (16 nm S): | PHONE 734-961-6843 |
| WX AWOS-3P at OZW (18 nm NW): | 118.875 (517-546-4450) |
| WX ASOS at ARB (18 nm S): | PHONE 734-668-7173 |
| WX AWOS-3P at VLL (20 nm E): | 119.475 (248-288-4649) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SVMr350/5.8 | | SALEM VORTAC | | 114.30 | | 03W |
| DXOr333/20.8 | | DETROIT VOR/DME | | 113.40 | | 06W |
| CRLr348/28.3 | | CARLETON VOR/DME | | 115.70 | | 03W |
| FNTr175/28.3 | | FLINT VORTAC | | 116.90 | | 06W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 3128 x 40 ft. / 953 x 12 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Runway edge lights: | low intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 42-30.104963N | | 42-30.269903N |
| Longitude: | 083-37.751758W | | 083-37.092397W |
| Elevation: | 920.9 ft. | | 926.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 078 magnetic, 071 true | | 258 magnetic, 251 true |
| Displaced threshold: | 867 ft. | | 864 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-box VASI on right (4.00 degrees glide path) | | 2-box VASI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 20 ft. brush, 200 ft. from runway, 98 ft. left of centerline -4 FT DITCH, 40 FT DIST; SCATTERED 5-30 FT TREES & BRUSH, 0-199 FT DIST, 125 FT L & R. | | 79 ft. trees, 200 ft. from runway, 125 ft. right of centerline 15-40 FT TREES & BRUSH, 0-90 FT DIST, 110 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | OAKLAND COUNTY 6500 PATTERSON PKWY WATERFORD, MI 48327-1683 Phone 248-437-2333 |
| Manager: | CHERYL BUSH 6500 PATTERSON PKWY WATERFORD, MI 48327-1683 Phone 248-666-3900 |
Additional Remarks
| - | TREES & BRUSH IN PRIMARY SFC 70-120 FT L & R. |
| - | FOR CD CTC DETROIT APCH AT 734-955-1404. |
| - | DEER & LRG BIRDS ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (147KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (255KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
1D2 - Canton-Plymouth-Mettetal Airport (12 nm SE)
KPTK - Oakland County International Airport (13 nm NE)
KYIP - Willow Run Airport (16 nm S)
KOZW - Livingston County/Spencer J Hardy Airport (18 nm NW)
KARB - Ann Arbor Municipal Airport (18 nm S)
9G2 - Price's Airport (19 nm N)
KVLL - Oakland/Troy Airport (20 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Jeff Franks
Photo taken 13-Jun-2013
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Oakland Southwest Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:28 | | 09:28 |
| Sunrise | | 06:02 | | 10:02 |
| Sunset | | 21:02 | | 01:02 |
| Evening civil twilight | | 21:36 | | 01:36 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-May-2026 20:29:39 |
| Local (UTC-4) | 30-May-2026 16:29:39 |
|
| METAR |
KPTK 13nm NE | 301953Z 05011G15KT 10SM FEW250 21/02 A3018 RMK AO2 SLP219 T02060022
|
KOZW 17nm NW | 302015Z AUTO 04007KT 360V090 10SM CLR 21/02 A3017 RMK AO2
|
KYIP 17nm S | 301953Z 10006KT 10SM CLR 21/04 A3018 RMK AO2 SLP215 T02060039
|
KARB 18nm S | 734-668-7173
301953Z VRB03KT 10SM CLR 21/05 A3017 RMK AO2 SLP213 T02060050
|
KVLL 20nm E | 302015Z AUTO 02007KT 350V050 10SM CLR 22/02 A3017 RMK AO2
|
KDTW 21nm SE | 301953Z 13004G14KT 10SM FEW180 FEW250 19/04 A3018 RMK SLPNO T01900040
|
|
| TAF |
KPTK 13nm NE | 301725Z 3018/3118 08008KT P6SM SCT250 FM311300 15008KT P6SM SKC
|
KYIP 17nm S | 301725Z 3018/3118 08012KT P6SM SCT250 FM302200 12012KT P6SM SCT250 FM310200 06007KT P6SM SKC FM311300 15007KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|