FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | ART |
| Lat/Long: | 43-59-30.6000N 076-01-09.9000W 43-59.510000N 076-01.165000W 43.9918333,-76.0194167 (estimated) |
| Elevation: | 330.8 ft. / 100.8 m (surveyed) |
| Variation: | 12W (1980) |
| From city: | 5 miles W of WATERTOWN, NY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 13634 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BURLINGTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ART (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | OCT-APR 0600-1800, MAY-SEP 0500-1900 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 07 & 28; REIL RWY 25; HIRL RWY 07/25; MIRL RWY 10/28; TWY LGTS - CTAF. PAPI RWYS 7, 10, 25 & 28 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | no, LNDG FEE OVR 6000 LB. |
| Fire and rescue: | ARFF index A |
| Airline operations: | PPR 2 HRS FOR UNSKD OPS WITH MORE THAN 30 PAX SEATS CALL 315-816-2331 OR 315-486-3302. INDEX B COVERAGE IS AVBL O/R. |
| International operations: | international airport of entry 2 HR PPR - US CUSTOMS 315-482-2261. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX ASOS: | 132.325 (315-639-4002) |
| WHEELER-SACK APPROACH: | 124.875 |
| WHEELER-SACK DEPARTURE: | 124.875 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 120.8 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ARTr051/3.1 | | WATERTOWN VORTAC | | 109.80 | | 12W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL AFT HRS: 315-816-2334 OR 315-466-6741. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 7001 x 150 ft. / 2134 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 109.0 | | Double wheel: | 154.0 | | Double tandem: | 254.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 43-59.535905N | | 43-59.476385N |
| Longitude: | 076-01.839063W | | 076-00.245048W |
| Elevation: | 309.1 ft. | | 330.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 105 magnetic, 093 true | | 285 magnetic, 273 true |
| Declared distances: | TORA:7001 TODA:7001 ASDA:7001 LDA:7001 | | TORA:7001 TODA:7001 ASDA:7001 LDA:7001 |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 85 ft. trees, 2700 ft. from runway, 620 ft. right of centerline, 29:1 slope to clear | | 85 ft. trees, 2720 ft. from runway, 90 ft. right of centerline, 30:1 slope to clear |
Runway 7/25
| Dimensions: | 4999 x 150 ft. / 1524 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 105.0 | | Double wheel: | 147.0 | | Double tandem: | 244.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| Operational restrictions: | RWY 25 CALM WIND RWY. |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 43-59.270460N | | 43-59.760353N |
| Longitude: | 076-01.796567W | | 076-00.880967W |
| Elevation: | 310.3 ft. | | 323.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 065 magnetic, 053 true | | 245 magnetic, 233 true |
| Declared distances: | TORA:4999 TODA:4999 ASDA:4784 LDA:4784 | | TORA:4999 TODA:4999 ASDA:4999 LDA:4999 |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 75 ft. trees, 1520 ft. from runway, 330 ft. right of centerline, 17:1 slope to clear | | 70 ft. trees, 1095 ft. from runway, 520 ft. left of centerline, 13:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY OF JEFFERSON 195 ARSENAL ST WATERTOWN, NY 13601 Phone 315-785-3075 |
| Manager: | GRANT W. SUSSEY 22529 AIRPORT DR DEXTER, NY 13634-3062 Phone 315-786-6002 |
Additional Remarks
| A39-07/25 | PCR VALUE: 601/F/D/X/T |
| A39-10/28 | PCR VALUE: 270/F/D/X/T |
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | CTN: NGT VISION DEVICE OPS CONDUCTED IN TFC PAT AREA. |
| - | RC MODEL ACT 4 NM N & 9 NM SSW BLW 400 FT. |
| - | TWY LGTS NOT VSB USING NGT VISION GOGGLES. |
| - | APN PRKG WT BRG CPTY: 68/F/C/X/T; S-120, D-239, DT-385. |
| - | WX CAMERA AVBL AT WATERTOWNAIRPORT.COM. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC WHEELER SACK ATCT ON FREQ, CTC WHEELER SACK ATCT AT 315-772-7105. |
| - | CTN: RAPID HOT REFUELING ON TRML & GA RAMP. |
| - | GND VEHICLES MNT CTAF. |
| - | US CUSTOMS PRKG AT GA RAMP UNLESS ADZD BY CUSTOMS OR FBO. |
| - | TKS, TYPE I & IV FLUIDS AVBL - CTC FBO. |
| - | 24HR PPR FOR TRNSPN OF XPLOS - CTC AMGR. |
| - | MEDEVAC ON ARPT. GIVEAWAY TO ACFT OR HEL USING MEDEVAC CS. |
| - | WHEELED HEL REQSTD TO GND TAXI WHEN XNG GA RAMP. |
| - | MIL HEL T ON & INVOF ARPT. |
| - | PPR FOR USE OF UNIMPROVED SFCS - AMGR. |
| - | TKS DE/ANTI ICING AVBL - FBO 315-786-6001. |
| - | RWY/TWY COND UNMNTD AFT HRS. |
| - | PAEW ALL SFCS APR-OCT. SN REMOVAL EQUIP OCT-APR. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 07 | |
download (242KB) |
| RNAV (GPS) RWY 07 | |
download (215KB) |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (212KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (223KB) |
| VOR RWY 07 | |
download (226KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (165KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (275KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGTB - Wheeler-Sack Army Airfield (13 nm E)
KFZY - Oswego County Airport (42 nm SW)
KOGS - Ogdensburg International Airport (48 nm NE)
KRME - Griffiss International Airport (53 nm SE)
KSYR - Syracuse Hancock International Airport (53 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Dan Cregan
Photo taken 10-Nov-2015
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Watertown International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:15 | | 10:15 |
| Sunrise | | 06:45 | | 10:45 |
| Sunset | | 19:31 | | 23:31 |
| Evening civil twilight | | 20:00 | | 24:00 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 13:22:06 |
| Local (UTC-4) | 02-Apr-2026 09:22:06 |
|
| METAR |
| KART | 021256Z AUTO 06010KT 10SM BKN055 02/M02 A3041 RMK AO2 SLP301 T00221022 $
|
KGTB 13nm E | 021255Z AUTO 08007KT 10SM FEW120 02/M02 A3037 RMK AO2 SLP291 T00201025 $
|
|
| TAF |
| KART | 021120Z 0212/0312 05007KT P6SM BKN180 PROB30 0218/0224 4SM -SHRA OVC015 FM030000 12010G19KT 4SM -SHRA BKN015 PROB30 0301/0305 4SM -SHRA OVC008 FM030500 17018G33KT P6SM BKN015 FM031000 19019G35KT 5SM -SHRA BKN040
|
KGTB 13nm E | 020900Z 0209/0315 06010KT 9999 OVC020 QNH3031INS BECMG 0212/0213 06010G15KT 9999 OVC030 QNH3038INS BECMG 0218/0219 09010G20KT 6000 -SHRA OVC020 QNH3030INS TEMPO 0222/0224 13015G30KT OVC010 BECMG 0301/0302 13015G25KT 6000 -SHRA OVC020 WS020/20045KT QNH3016INS TEMPO 0302/0305 OVC005 BECMG 0306/0307 16015G30KT 9999 NSW BKN060 WS020/20055KT QNH3000INS BECMG 0311/0312 20015G30KT 9000 -SHRA OVC030 QNH2996INS TX09/0218Z TNM02/0210Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|