FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | CRG |
| Lat/Long: | 30-20-10.8000N 081-30-52.0000W 30-20.180000N 081-30.866667W 30.3363333,-81.5144444 (estimated) |
| Elevation: | 40.7 ft. / 12.4 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2015) |
| From city: | 8 miles E of JACKSONVILLE, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 32225 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1943 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | GAINESVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CRG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0600-2300, ALL SAT-SUN 0700-2200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RWY 32; REIL RWY 14 & 23; HIRL RWY 14/32, MIRL RWY 5/23 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 132.1 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 125.4 |
| WX ASOS: | 125.4 (904-646-4670) |
| CRAIG GROUND: | 121.8 [0600-2300 MON-FRI; 0700-2200 SAT-SUN] |
| CRAIG TOWER: | 132.1 269.525 [0600-2300 MON-FRI; 0700-2200 SAT-SUN] |
| JACKSONVILLE APPROACH: | 124.9 |
| JACKSONVILLE DEPARTURE: | 124.9 132.775 ;251-069 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 118.35 |
| ALCRN STAR: | 127.0 |
| WX AWOS-3 at NIP (10 nm SW): | 119.275 |
| WX ASOS at JAX (13 nm NW): | 125.85 (904-549-9655) |
| WX AWOS-3 at HEG (16 nm W): | 119.275 (904-741-2224) |
| WX AWOS-3 at FHB (17 nm N): | 118.075 (904-277-7323) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CRG at field | | CRAIG VORTAC | | 114.50 | | 03W |
| SGJr343/24.7 | | ST AUGUSTINE VOR/DME | | 109.40 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| REYNOLDS | | 026/23.4 | | 338 | | 07W | | RYD | .-. -.-- -.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 4008 x 100 ft. / 1222 x 30 m RWY 14/32 HAS 150 FT STWYS BOTH ENDS. |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 34 /F/A/W/T | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 30-20.626955N | | 30-20.159225N |
| Longitude: | 081-31.137333W | | 081-30.598483W |
| Elevation: | 32.0 ft. | | 40.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 141 magnetic, 135 true | | 321 magnetic, 315 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | 61 ft. trees, 2465 ft. from runway, 290 ft. left of centerline, 37:1 slope to clear | | 20 ft. brush, 1200 ft. from runway, 220 ft. right of centerline |
Runway 5/23
| Dimensions: | 4004 x 100 ft. / 1220 x 30 m RWY 05/23 HAS 150 FT STWYS BOTH ENDS. |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 31 /F/A/W/T | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 30-19.733500N | | 30-20.200500N |
| Longitude: | 081-31.136167W | | 081-30.597667W |
| Elevation: | 40.1 ft. | | 40.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 051 magnetic, 045 true | | 231 magnetic, 225 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) UNUSBL BYD 3.5 MILES ON FINAL DUE TO LRG TWRS LCTD ON EXTDD CNTRLN. | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) UNUSBL BYD 8.0 DEGS LEFT AND RIGHT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 114 ft. tower, marked and lighted, 3030 ft. from runway, 250 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear | | 36 ft. trees, 975 ft. from runway, 240 ft. left of centerline, 21:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | JACKSONVILLE AVIATION AUTHORITY 14201 PECAN PARK ROAD JACKSONVILLE, FL 32218 Phone 904-741-2069 |
| Manager: | ROLF RIECHMANN 855-1 SAINT JOHNS BLUFF RD NORTH, SUITE 500 JACKSONVILLE, FL 32225-8388 Phone 904-741-5066 NOISE ABATEMENT COMPLAINTS 904-641-3606. |
Additional Remarks
| - | BIRDS PERIODICALLY ON OR NEAR THE ARPT INCREASING IN ACTIVITY DURING INCLEMENT WEATHER. |
| - | BANNER TOWING ON WEEKENDS & SPECIAL EVENTS. |
| - | VFR NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT, CALL AMGR 904-641-7666. WX PERMITTING, RY 05 PREFERRED FOR APCH, RY 32 PREFERRED FOR DEP. |
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | PAVEMENT ACCOMMODATES DESIGN GROUP II ACFT (UP TO 79 FT WINGSPAN) UP TO 60,000 LBS DUAL WHEEL LOADING. PPR FOR ACFT EXCEEDING THESE LTDS CTC AT 904-741-2020. |
| - | 24 HR ADVN NOTICE OR IMT REPORTING UPON LDG FOR ACFT EQUIPPED WITH WEATHER MODIFICATION OR GEOENGINEERING EQUIP CTC ARPT OPS 904-741-2020. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| ALCRN ONE (RNAV) | |
download (155KB) |
| HOTAR ONE (RNAV) | |
download (226KB) |
| MARQO THREE (RNAV) | |
download (172KB) |
| POGIE TWO | |
download (170KB) |
| QUBEN TWO (RNAV) | |
download (164KB) |
| TEBOW TWO (RNAV) | |
download (134KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 32 **CHANGED** | |
download (271KB) |
| RNAV (GPS) RWY 14 **CHANGED** | |
download (236KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 **CHANGED** | |
download (265KB) |
| VOR RWY 14 **CHANGED** | |
download (204KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (126KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (408KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNRB - Mayport Naval Station (Adm David L. McDonald Field) (6 nm NE)
KNIP - Jacksonville Naval Air Station (Towers Field) (10 nm SW)
KJAX - Jacksonville International Airport (13 nm NW)
KHEG - Herlong Recreational Airport (16 nm W)
KFHB - Fernandina Beach Municipal Airport (17 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Rett Meador
Photo taken 04-Apr-2012
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Jacksonville Executive Airport at Craig that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:24 | | 10:24 |
| Sunrise | | 06:49 | | 10:49 |
| Sunset | | 19:59 | | 23:59 |
| Evening civil twilight | | 20:24 | | 00:24 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-Apr-2026 07:34:18 |
| Local (UTC-4) | 25-Apr-2026 03:34:18 |
|
| METAR |
| KCRG | 250653Z AUTO 23005KT 10SM CLR 19/15 A2987 RMK AO2 SLP115 T01940150
|
KNRB 6nm NE | 250652Z AUTO 22003KT 10SM CLR 19/16 A2987 RMK AO2 SLP114 T01890156
|
KNIP 11nm SW | 250653Z AUTO 21006KT 10SM CLR 21/16 A2988 RMK AO2 SLP114 T02060156
|
KJAX 13nm NW | 250656Z 24005KT 10SM FEW100 17/14 A2987 RMK AO2 SLP115 T01670139
|
KHEG 16nm W | 250715Z AUTO 00000KT 10SM CLR 16/15 A2990 RMK AO2 TSNO
|
KFHB 17nm N | 250715Z AUTO 25004KT 10SM CLR 19/16 A2988 RMK AO2
|
KNEN 18nm W | 250653Z AUTO 00000KT 10SM CLR 16/14 A2989 RMK AO2 SLP184 T01610144 $
|
|
| TAF |
| KCRG | 250539Z 2506/2606 22003KT P6SM FEW080 FM251300 23007KT P6SM SCT070 SCT100 BKN250 FM251900 14011KT P6SM VCSH BKN070 BKN200 PROB30 2520/2524 -TSRA BKN060CB FM260300 21004KT P6SM FEW050 SCT090 BKN120
|
KNRB 6nm NE | 241500Z 2415/2515 VRB05KT 9999 FEW040 QNH2996INS FM241600 13011KT 9999 SCT045 QNH2986INS FM250200 19007KT 9999 FEW250 QNH2986INS LAST NO AMDS AFT 2422 NEXT 2707 AUTOMATED SENSOR METWATCH 2422 TIL 2709 TX26/2420Z TN17/2511Z FN20021
|
KNIP 11nm SW | 2423/2523 14010KT 9999 VCTS SCT050CB BKN120 QNH2986INS FM250200 VRB04KT 9999 SCT250 QNH2986INS FM251000 VRB03KT 9000 BR FEW004 SCT250 QNH2992INS FM251400 23006KT 9999 SCT025 SCT100 BKN250 QNH2982INS FM251900 17010KT 9999 VCTS BKN035CB BKN100 QNH2980INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 2503 TIL 2510 TX31/2519Z TN18/2511Z FN20019
|
KJAX 13nm NW | 250539Z 2506/2606 23003KT P6SM FEW080 FM251600 24010KT P6SM VCSH SCT060 BKN200 FM252100 14010KT P6SM VCTS BKN060CB BKN200 PROB30 2521/2524 -SHRA BKN060 FM260300 19005KT P6SM FEW050 SCT070 BKN120
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|