FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | DLL |
| Lat/Long: | 43-31-19.2920N 089-46-16.4570W 43-31.321533N 089-46.274283W 43.5220256,-89.7712381 (estimated) |
| Elevation: | 980.2 ft. / 298.8 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (2000) |
| From city: | 3 miles NW of BARABOO, WI |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 53913 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | GREEN BAY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DLL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MAY-SEP 0800-1900, OCT-APR 0800-1700 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 01/19 PRESET TO LOW SS-SR; TO INCR INTST & ACTVT REIL RWY 01 & 19; PAPI RWY 01 & 19 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX AWOS-3: | 118.325 (608-356-1071) |
| MADISON APPROACH: | 135.45 |
| MADISON DEPARTURE: | 135.45 |
| WX AWOS-3PT at C35 (9 nm W): | 118.95 (608-768-0023) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC ON FREQS 133.3/257.925 (LONE ROCK RCAG) WHEN MADISON APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DLLr188/1.8 | | DELLS VORTAC | | 117.00 | | 03E |
| MSNr317/29.4 | | MADISON VORTAC | | 108.60 | | 03E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:24 HR FUEL AVBL WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 5010 x 100 ft. / 1527 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 55.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 43-30.935962N | | 43-31.750923N |
| Longitude: | 089-46.304850W | | 089-46.132057W |
| Elevation: | 977.0 ft. | | 967.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 010 magnetic, 009 true | | 190 magnetic, 189 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 8 DEGS LEFT OF CNTRLN. | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
| Obstructions: | none | | 50 ft. trees, 1555 ft. from runway, 290 ft. left of centerline, 27:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 2725 x 100 ft. / 831 x 30 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | MKD WITH YELLOW/BLACK A-FRAMES AND YELLOW CONES. |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 43-31.437173N | | 43-31.125310N |
| Longitude: | 089-46.598425W | | 089-46.155403W |
| Elevation: | 971.9 ft. | | 977.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 135 magnetic, 134 true | | 315 magnetic, 314 true |
| Markings: | none | | none |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 85 ft. tree, 1325 ft. from runway, 90 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | VILLAGE OF LAKE DELTON PO BOX 50 LAKE DELTON, WI 53940 Phone 608-254-2558 |
| Manager: | TIM MCCUMBER PO BOX 50 LAKE DELTON, WI 53940 Phone 608-254-2558 EXTENSION 227 |
Additional Remarks
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT IN FALL. |
| - | FOR CD CTC MADISON APP/DEP CON AT 608-249-8240. WHEN MADISON APCH CLSD, FOR CD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
| - | RWY 14/32 NOT PLWD & CLSD NOV 15 THRU APR 15; CFM STS CTC - 608-356-2270. |
| - | NOISE ABATEMENT: AVOID OVERFLIGHT OF WILDLIFE SANCTUARY 1.5 NM NE. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 **CHANGED** | |
download (274KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 **CHANGED** | |
download (238KB) |
| LOC RWY 01 **CHANGED** | |
download (244KB) |
| VOR-A **CHANGED** | |
download (182KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (483KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
C35 - Reedsburg Municipal Airport (9 nm W)
C47 - Portage Municipal Airport (13 nm E)
91C - Sauk/Prairie Airport (13 nm S)
82C - Mauston/New Lisbon Union Airport (25 nm NW)
KLNR - Tri-County Regional Airport (26 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Gregory White
Photo taken 14-Jun-2008
Do you have a better or more recent aerial photo of Baraboo/Wisconsin Dells Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:09 | | 11:09 |
| Sunrise | | 06:38 | | 11:38 |
| Sunset | | 19:27 | | 00:27 |
| Evening civil twilight | | 19:56 | | 00:56 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 04:09:10 |
| Local (UTC-5) | 03-Apr-2026 23:09:10 |
|
| METAR |
| KDLL | 040355Z AUTO 05010G22KT 10SM OVC009 02/01 A3005 RMK AO2 LTG DSNT SW AND W T00150011
|
KC35 9nm W | 040355Z AUTO 08012G21KT 10SM 02/02 A3002 RMK AO2 T00210016 PWINO
|
|
| TAF |
KMSN 30nm SE | 040209Z 0402/0424 06015G23KT 5SM -TSRA OVC015CB FM040500 09014G24KT 4SM SHRA OVC015 FM041000 12009KT P6SM OVC005 FM041400 25012G21KT P6SM OVC005 FM041900 25014G23KT P6SM OVC020
|
KVOK 32nm NW | 032115Z 0321/0423 36006KT 9999 SCT010 OVC080 QNH3005INS TEMPO 0321/0322 BKN010 BECMG 0322/0323 08010G15KT 8000 -RA BKN025 OVC050 QNH2990INS BECMG 0414/0415 28010G15KT 9999 NSW OVC020 620203 QNH2983INS TX05/0321Z TN02/0406Z LAST NO AMDS AFT 0321 NEXT 0709
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|