FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | DSV |
| Lat/Long: | 42-34-13.9130N 077-42-47.7820W 42-34.231883N 077-42.796367W 42.5705314,-77.7132728 (estimated) |
| Elevation: | 659.8 ft. / 201.1 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (1975) |
| From city: | 1 mile NW of DANSVILLE, NY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 14437 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | BUFFALO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DSV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON - FRI 0900-1630 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT VASI RWY 14 & 32; MIRL RWY 14/32 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX ASOS: | 118.325 (585-335-2380) |
| ROCHESTER APPROACH: | 123.7 |
| ROCHESTER DEPARTURE: | 123.7 |
| WX AWOS-3 at HTF (11 nm S): | 118.475 (607-324-9138) |
| WX AWOS-2 at 01G (18 nm NW): | 118.525 (585-237-0235) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GEEr186/15.9 | | GENESEO VOR/DME | | 108.20 | | 09W |
| ROCr195/32.9 | | ROCHESTER VOR/DME | | 110.00 | | 12W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:24 HR SELF SVC. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 3500 x 100 ft. / 1067 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | MIN SFC AND BASE REQRMTS NOT MET FOR DUAL AND DUAL TANDEM GWTS RWY 14-32. |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 42-34.409938N | | 42-34.053827N |
| Longitude: | 077-43.102733W | | 077-42.490032W |
| Elevation: | 635.3 ft. | | 659.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 137 magnetic, 128 true | | 317 magnetic, 308 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-box VASI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 6 ft. fence, lighted, 215 ft. from runway, 250 ft. right of centerline, 2:1 slope to clear 4 FT FENCE & 40 FT TREES IN THE APCH. | | 15 ft. road, 201 ft. from runway, 200 ft. right of centerline ACES ROAD W/FENCE 230 FT RIGHT. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWN OF NORTH DANSVILLE TOWN HALL, 14 CLARA BARTON ST DANSVILLE, NY 14437 Phone 585-335-2330 |
| Manager: | RICK LAFFORD 176 FRANKLIN STREET DANSVILLE, NY 14437 Phone 585-451-3316 AMGR CELL 585-451-3316 |
Additional Remarks
| - | EXTSV GLIDER ACTVTY. GLIDER USE RIGHT PAT FOR THE TURF AREA RIGHT OF RWY 32 & LEFT PAT FOR THE TURF AREA LEFT OF RWY 14. |
| - | FOR CD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0490. |
| - | RWY 14 90 FT RELCTD THLD. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (205KB) |
| RNAV (GPS)-A | |
download (157KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (122KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (458KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHTF - Hornell Municipal Airport (11 nm S)
5G0 - Le Roy Airport (27 nm N)
KIUA - Canandaigua Airport (27 nm NE)
KPEO - Penn Yan/Yates County Airport (29 nm E)
KELZ - Wellsville Municipal Airport/Tarantine Field (30 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Ted Timmons, CFII-G
Taken in June 2017
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Dansville Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:13 | | 09:13 |
| Sunrise | | 05:46 | | 09:46 |
| Sunset | | 20:29 | | 00:29 |
| Evening civil twilight | | 21:02 | | 01:02 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 19:40:33 |
| Local (UTC-4) | 19-May-2026 15:40:33 |
|
| METAR |
| KDSV | 191854Z AUTO 25007G15KT 10SM FEW060 29/16 A3001 RMK AO2 SLP166 T02940156
|
|
| TAF |
KROC 33nm N | 191721Z 1918/2018 26014G24KT P6SM SCT040 BKN250 FM200000 24010G21KT P6SM BKN070 PROB30 2000/2003 4SM -TSRA OVC025CB FM200300 23010G20KT 6SM -SHRA BKN060 FM200800 26011G20KT P6SM BKN025 PROB30 2008/2010 4SM -SHRA OVC015 FM201000 29011G18KT P6SM OVC020 PROB30 2010/2011 4SM -SHRA OVC015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|