FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | HTF |
| Lat/Long: | 42-22-55.7000N 077-40-55.6000W 42-22.928333N 077-40.926667W 42.3821389,-77.6821111 (estimated) |
| Elevation: | 1219.4 ft. / 371.7 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (2000) |
| From city: | 3 miles N of HORNELL, NY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 14843 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | BUFFALO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1600 |
| Pattern altitude: | 2219.4 ft. MSL TPA: 1000 FT AGL DALGT, 1200 FT AGL NGT. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 18 & 36; MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 118.475 (607-324-9138) |
| WX ASOS at DSV (11 nm N): | 118.325 (585-335-2380) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 124.325/353.850 (WAYLAND RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GEEr184/27.2 | | GENESEO VOR/DME | | 108.20 | | 09W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5000 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 42-23.324508N | | 42-22.532285N |
| Longitude: | 077-41.077615W | | 077-40.776338W |
| Elevation: | 1219.4 ft. | | 1193.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 175 magnetic, 164 true | | 355 magnetic, 344 true |
| Displaced threshold: | 500 ft. | | no |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 5 DEGS RIGHT & LEFT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | yes REILS RWY 18 OTS INDEFLY. | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 147 ft. hill, 2129 ft. from runway, 340 ft. left of centerline, 13:1 slope to clear RWY 18 CLNC SLOPE 17:1 TO DTHR. | | 13 ft. trees, 219 ft. from runway, 182 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF HORNELL CITY HALL/PO BOX 627 HORNELL, NY 14843 Phone 607-324-7421 SHAWN HOGAN, MAYOR |
| Manager: | MITCHELL CORNISH 1100 AIRPORT ROAD HORNELL, NY 14843 Phone 607-968-9624 |
Additional Remarks
| - | FREQUENT HELICOPTER MEDIVAC OPERATIONS - MONITOR CTAF. |
| - | FOR APCH/DEP CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0227. |
| - | FOR CD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0227. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -18C. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (219KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (255KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (470KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KDSV - Dansville Municipal Airport (11 nm N)
KELZ - Wellsville Municipal Airport/Tarantine Field (21 nm SW)
KOLE - Cattaraugus County-Olean Airport (32 nm W)
KPEO - Penn Yan/Yates County Airport (32 nm NE)
KIUA - Canandaigua Airport (35 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 24-May-2008
from Mercy Flight Central 6 (N935MC)
Do you have a better or more recent aerial photo of Hornell Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:22 | | 10:22 |
| Sunrise | | 06:51 | | 10:51 |
| Sunset | | 19:37 | | 23:37 |
| Evening civil twilight | | 20:06 | | 00:06 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-Apr-2026 19:33:10 |
| Local (UTC-4) | 03-Apr-2026 15:33:10 |
|
| METAR |
KDSV 11nm N | 031854Z AUTO 19009G18KT 170V230 10SM SCT048 BKN100 24/15 A2996 RMK AO2 PK WND 17027/1802 SLP152 T02440150 $
|
KELZ 22nm SW | 031856Z AUTO 20010G22KT 10SM SCT026 BKN048 BKN060 21/15 A3006 RMK AO2 SLP176 T02060150 $
|
|
| TAF |
KELM 37nm E | 031720Z 0318/0418 23012G22KT P6SM SCT035 TEMPO 0321/0324 2SM -SHRA BR FM040000 26005KT P6SM BKN050 FM040200 33005KT P6SM BKN025 FM040500 VRB05KT P6SM OVC007 FM041500 14005KT P6SM BKN015
|
KROC 44nm N | 031724Z 0318/0418 24019G33KT P6SM BKN040 FM032300 28012G23KT P6SM SCT045 FM040100 30009KT P6SM BKN020 FM040500 32005KT P6SM BKN035 FM041100 06004KT P6SM BKN015 FM041400 09007KT P6SM BKN025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|