FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | DXR |
| Lat/Long: | 41-22-17.5240N 073-28-55.8820W 41-22.292067N 073-28.931367W 41.3715344,-73.4821894 (estimated) |
| Elevation: | 456.7 ft. / 139.2 m (surveyed) |
| Variation: | 14W (1995) |
| From city: | 3 miles SW of DANBURY, CT |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 06810 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | BRIDGEPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DXR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-DUSK |
| Pattern altitude: | 1699.7 ft. MSL 1743 FT AGL TURBOPROP/JET. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD, ACTVT REIL RWY 08 & 26; MIRL RWY 08/26 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ROTG BCN LCTD ONE MILE SOUTH OF ARPT ON TOP OF A HILL. Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 119.4 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 127.75 |
| WX ASOS: | 127.75 (203-791-8227) |
| DANBURY GROUND: | 121.6 [0700-2200] |
| DANBURY TOWER: | 119.4 [0700-2200] |
| NEW YORK APPROACH: | 126.4 |
| NEW YORK DEPARTURE: | 126.4 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 128.6 ;WHEN DXR TWR CLSD |
| NOBBI STAR: | 120.8 |
| VALRE STAR: | 120.8 126.4 |
| WX AWOS-3PT at OXC (17 nm E): | 132.975 (203-262-1190) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CMKr051/7.1 | | CARMEL VOR/DME | | 116.60 | | 12W |
| BDRr320/20.5 | | BRIDGEPORT VOR/DME | | 108.80 | | 12W |
| IGNr151/23.3 | | KINGSTON VOR/DME | | 117.60 | | 12W |
| PWLr179/24.5 | | PAWLING VOR/DME | | 114.30 | | 12W |
| DPKr359/35.7 | | DEER PARK VOR/DME | | 117.70 | | 12W |
| MADr289/35.8 | | MADISON VOR/DME | | 110.40 | | 13W |
| LGAr038/39.4 | | LA GUARDIA VOR/DME | | 113.10 | | 12W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| STANWYCK | | 122/27.0 | | 261 | | 12W | | SKU | ... -.- ..- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 4421 x 150 ft. / 1348 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 38.0 | | Double wheel: | 70.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 41-22.121872N | | 41-22.373650N |
| Longitude: | 073-29.445568W | | 073-28.538753W |
| Elevation: | 456.6 ft. | | 453.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 084 magnetic, 070 true | | 264 magnetic, 250 true |
| Displaced threshold: | 367 ft. | | 734 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
| Obstructions: | 15 ft. trees, 230 ft. from runway, 75 ft. left of centerline, 2:1 slope to clear +9 FT FENCE 170 FT FM THR. | | 88 ft. trees, 450 ft. from runway, 100 ft. right of centerline, 3:1 slope to clear +6 FT FENCE 75 FT FM THR. |
Runway 17/35
| Dimensions: | 3135 x 100 ft. / 956 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 50.0 | | Double wheel: | 65.0 |
|
| Operational restrictions: | RWY CLSD NGTS. |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 41-22.584715N | | 41-22.124378N |
| Longitude: | 073-29.000655W | | 073-28.690585W |
| Elevation: | 451.5 ft. | | 453.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 167 magnetic, 153 true | | 347 magnetic, 333 true |
| Displaced threshold: | 223 ft. | | 231 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 22 ft. pole, 600 ft. from runway, 150 ft. left of centerline, 18:1 slope to clear 5 FT FENCE 50 FT FM THR; +15 FT ROAD 94 FT FM THR. | | 30 ft. trees, 350 ft. from runway, 100 ft. right of centerline, 5:1 slope to clear +8 FT FENCE 150 FT FM THR; +17 FT ROAD 120 FT FM THR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF DANBURY CITY HALL, 115 DEER HILL DR. DANBURY, CT 06810 Phone 203-797-4624 |
| Manager: | MICHAEL SAFRANEK P.O.BOX 2299 DANBURY, CT 06813 Phone 203-797-4624 |
Additional Remarks
| - | ACFT USING RWY 35 ARE NOT VSB FM TWR DESCENDING BLW 1300 FT ON BASE LEG TIL APCHG 1/2 MI FINAL DUE TO NATURAL TRRN. |
| - | PROHIBITED TO ULTRALIGHT & UNREGISTERED ACFT. |
| - | COND UNMNT 1630-0730 MON-FRI & WKENDS. |
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | INTXN TKOFS, STOP & GO TKOFS NOT AUZD. |
| - | PPR FOR FRMN TKOF/LDG; CTC AMGR. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCS IN EFCT, RWY 17, SR-SS. DEPG RWY 17, EXTD RWY HDG BYD LAKE WAUBEEKA COMMUNITY BFR TURNING CROSSWIND. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| EEGOR ONE (RNAV) **NEW** | |
download (268KB) |
| NOBBI ONE (RNAV) **CHANGED** | |
download (231KB) |
| VALRE ONE (RNAV) | |
download (178KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (241KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 08 | |
download (223KB) |
| RNAV (GPS) Z RWY 08 | |
download (257KB) |
| RNAV (GPS)-A | |
download (190KB) |
| LOC RWY 08 | |
download (270KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (152KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (542KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KOXC - Waterbury-Oxford Airport (17 nm E)
KBDR - Bridgeport/Sikorsky Airport (20 nm SE)
KHPN - Westchester County Airport (21 nm SW)
44N - Sky Acres Airport (23 nm NW)
KPOU - Hudson Valley Regional Airport (24 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Pete Chaisson – Portland Flight Services
Photo taken 08-Sep-2014
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Danbury Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:53 | | 08:53 |
| Sunrise | | 05:26 | | 09:26 |
| Sunset | | 20:16 | | 00:16 |
| Evening civil twilight | | 20:49 | | 00:49 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-May-2026 20:40:27 |
| Local (UTC-4) | 28-May-2026 16:40:27 |
|
| METAR |
| KDXR | 281953Z 34010G23KT 290V360 10SM FEW085 21/08 A2988 RMK AO2 SLP114 T02060078
|
KOXC 17nm E | 281956Z 33010G17KT 10SM BKN080 BKN100 19/08 A2987 RMK AO2 SLP124 T01940083 $
|
KBDR 20nm SE | 281952Z 33018G22KT 10SM OVC095 22/07 A2983
|
|
| TAF |
KBDR 20nm SE | 281739Z 2818/2918 33012G20KT P6SM BKN070 PROB30 2818/2822 5SM -SHRA BR FM290000 34009KT P6SM FEW070 FM290600 32008KT P6SM SKC FM291500 28010KT P6SM FEW060 SCT250
|
KHPN 21nm SW | 281911Z 2819/2918 34013G22KT P6SM BKN070 PROB30 2819/2822 5SM -SHRA BR FM290000 33010KT P6SM SKC FM290700 31007KT P6SM SKC FM291600 29011G18KT P6SM SCT070 SCT250 AMD NOT SKED
|
KPOU 24nm NW | 281946Z 2820/2918 35015G27KT P6SM FEW080 SCT100 PROB30 2820/2822 -SHRA BKN050 BKN120 FM282200 30010KT P6SM FEW060 OVC100 FM290200 33005KT P6SM SCT050 FM290800 00000KT P6SM SCT035 FM291700 29009G15KT P6SM BKN035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|