FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | HOP |
| Lat/Long: | 36-40-22.6416N 087-29-30.5502W 36-40.377360N 087-29.509170W 36.6729560,-87.4918195 (estimated) |
| Elevation: | 571 ft. / 174.0 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (1995) |
| From city: | 2 miles NW of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 42223 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | LOUISVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HOP (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS SEE FLIP AP/1 FLT HAZ & SUPPLEMENTARY ARPT RMK. |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-white-green (lighted military airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | international airport of entry CSTMS/AG/IMG: AVBL 72 HR PPR; MIL ACFT ONLY - D635-7146. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.95 |
| ATIS: | 125.175 308.4 |
| CAMPBELL GROUND: | 121.8 266.8 |
| CAMPBELL TOWER: | 120.9 278.8 |
| CAMPBELL APPROACH: | 118.1 269.525 |
| CAMPBELL DEPARTURE: | 118.1 269.525 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 138.8 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| OPS: | 251.2 ;ALCE 285.7 ;EAGLE CON 65.2 ;EAGLE CON |
| PMSV METRO: | 33.2 343.3 |
| PTD: | 130.65 ;KHOP BASE OPS 142.9 ;KHOP BASE OPS 229.4 ;KHOP BASE OPS |
| WX ASOS at CKV (5 nm SE): | 134.575 (931-431-3045) |
| WX AWOS-3 at EOD (6 nm S): | PHONE 270-956-3100 |
| WX AWOS-3 at HVC (11 nm N): | 132.575 (270-886-6311) |
- EAGLE CON - OPR H24.
- CTC PRIOR TO ENTRY R3701, R3702 - 128.750 285.700.
- FULL SVC DURG FCST HR; RECEPTION POOR 200-260 DEG BYD 55 NM.
- ATCT-ARAC.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CKVr310/4.9 | | CLARKSVILLE VOR/DME | | 110.60 | | 01W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| AIRBE | | 225/5.4 | | 273 | | 01W | | FK | ..-. -.- |
| SNUFF | | 331/10.1 | | 335 | | 01W | | CK | -.-. -.- |
Airport Services
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 10926 x 150 ft. / 3330 x 46 m |
| Surface: | asphalt |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 36-39.780045N | | 36-41.071367N |
| Longitude: | 087-30.178712W | | 087-28.619635W |
| Elevation: | 553.8 ft. | | 571.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | | | touchdown |
| Approach lights: | | | SSALR: simplified short approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
Runway 18/36
| Dimensions: | 4500 x 100 ft. / 1372 x 30 m |
| Surface: | asphalt |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 36-40.630707N | | 36-39.889250N |
| Longitude: | 087-29.782480W | | 087-29.770000W |
| Elevation: | 561.4 ft. | | 553.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | basic, in poor condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Army |
| Owner: | US ARMY ATCA-ASO 9325 GUNSTON ROAD FT BELVOIR, VA 22060 Phone 502-798-7146 |
| Manager: | AIRFIELD OPS FORT CAMPBELL Phone 270-798-7146/47 |
Additional Remarks
| - | OIL: O-123-128-148-156 SP |
| - | FLEET SVC NOT AVBL. |
| - | CTN: PJE; R3701 & SMALL ARMS RANGE 1000 YD FM DEP END RWY 23; DEER HAZ. |
| - | BASE OPS H24 - DSN 635-7146/7147/C270-798-7146/47. |
| - | JASU: 3(M-32A-86) 3(AM32-95) 1(MC-2A) |
| - | TSNT ACFT SHUT DOWN, REQ SVC OR STORM RAMP PRKG PPR. FIXED WING FREEDOM & SERPENT RAMP ACES OR PRKG NA. |
| - | WX FCST OR OBS H24 - EAGLE CON. |
| - | RSTD: TWY K NORTH OF RWY 05/23 ROTARY WING ONLY. |
| - | EAGLE RDO - CLSD FM 1200Z SAT - 1200Z MON -6(-5DT); CTC PRIOR TO ENTRY R3701, R3702 - 139.9 285.700. |
| - | BACH HEL APCH HDG 155 DEG; DEP HDG 335 DEG; CTC APCH ON 118.1; VFR ONLY. LTD USE BY AIR AMBULANCE AVOID OVFT OF HOSP, WILSON THEATER, GARRISON HQ, HOUSING AREA AND SCHOOLS. PCL VHF 122.8. |
| - | NAVAID: HXW TACAN & FK NDB UNMNT 0400-1400Z++. |
| - | FOR CD WHEN UNA VIA FREQ CTC CAMPBELL APCH AT 270-798-6441. |
| - | NO CLASSIFIED OR COMSEC STORAGE AVBL. |
| - | TWY A, C, D, E, G, H, L & M PAVED SHOULDERS NA. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC Y RWY 23 **NEW** | |
download (131KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 **CHANGED** | |
download (113KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 **CHANGED** | |
download (76KB) |
| TACAN RWY 23 **CHANGED** | |
download (116KB) |
| Radar Approach Procedures available **CHANGED** | |
download (130KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCKV - Outlaw Field Airport (5 nm SE)
KEOD - Sabre Army Airfield (Fort Campbell) (6 nm S)
KHVC - Hopkinsville-Christian County Airport (11 nm N)
M91 - Springfield Robertson County Airport (29 nm E)
2M0 - Princeton-Caldwell County Airport (32 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Campbell Army Airfield (Fort Campbell) that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:06 | | 10:06 |
| Sunrise | | 05:36 | | 10:36 |
| Sunset | | 19:58 | | 00:58 |
| Evening civil twilight | | 20:28 | | 01:28 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 06:47:24 |
| Local (UTC-5) | 27-May-2026 01:47:24 |
|
| METAR |
| KHOP | 270555Z AUTO 17005KT 10SM CLR 22/21 A2993 RMK AO2 SLP132 60000 T02240210 10265 20224 402890205 50000
|
KCKV 5nm SE | 270552Z AUTO 18004KT 10SM CLR 23/21 A2995 RMK AO2 SLP137 T02280206 10267 20228 402830211 51002
|
KEOD 6nm S | 270555Z AUTO 19005KT 10SM CLR 22/21 A2997 RMK AO2 SLP147 T02210211 10266 20219 402760208 50000
|
|
| TAF |
| KHOP | 270000Z 2700/2806 17009KT 9999 SCT030 QNH2991INS BECMG 2710/2711 20009KT 9000 BR OVC015 QNH3000INS BECMG 2714/2715 20009KT 9999 NSW BKN030 QNH2992INS TEMPO 2717/2723 8000 -SHRA BECMG 2722/2723 VRB06KT 9999 BKN020 QNH2993INS TX31/2719Z TN20/2711Z
|
KCKV 5nm SE | 270526Z 2706/2806 18004KT P6SM FEW030 FM271000 18005KT P6SM OVC015 FM271500 23007KT P6SM BKN025 FM271800 24009KT P6SM BKN035 PROB30 2718/2724 5SM -SHRA FM280000 VRB03KT P6SM SCT120
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|