FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | CKV |
| Lat/Long: | 36-37-18.7140N 087-24-53.8120W 36-37.311900N 087-24.896867W 36.6218650,-87.4149478 (estimated) |
| Elevation: | 549.9 ft. / 167.6 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (1990) |
| From city: | 6 miles NW of CLARKSVILLE, TN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 37042 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1937 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | JACKSON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CKV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-1800, ALL SAT-SUN 0800-1600 ARPT UNATNDD CHRISTMAS, THANKSGIVING & NEW YEAR. |
| Pattern altitude: | 1599.9 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALS RWY 35; REIL RWY 17 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 134.575 (931-431-3045) |
| CAMPBELL APPROACH: | 134.35 [0600-2350] |
| CAMPBELL DEPARTURE: | 134.35 [0600-2350] |
| WX AWOS-3 at EOD (5 nm SW): | PHONE 270-956-3100 |
| WX AWOS-3 at HVC (14 nm N): | 132.575 (270-886-6311) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CKV at field | | CLARKSVILLE VOR/DME | | 110.60 | | 01W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SNUFF | | 348/5.8 | | 335 | | 01W | | CK | -.-. -.- |
| AIRBE | | 181/6.9 | | 273 | | 01W | | FK | ..-. -.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:AFT HR SVC - 931-217-8765. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 5999 x 100 ft. / 1828 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 27 /F/C/X/T | | Single wheel: | 71.0 | | Double wheel: | 94.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 36-37.767953N | | 36-36.808082N |
| Longitude: | 087-25.055048W | | 087-24.761248W |
| Elevation: | 538.0 ft. | | 549.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 167 magnetic, 166 true | | 347 magnetic, 346 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI RWY 17 UNUSBL BYD 9 DEGS RIGHT OF CNTLN. | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 103 ft. trees, 2334 ft. from runway, 463 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear | | 75 ft. trees, 2156 ft. from runway, 377 ft. left of centerline, 26:1 slope to clear |
Runway 5/23
| Dimensions: | 4004 x 100 ft. / 1220 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge markings: | PEELING & FADED. |
| Operational restrictions: | CLSD INDEFLY. |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 36-37.144793N | | 36-37.550575N |
| Longitude: | 087-25.202745W | | 087-24.557227W |
| Elevation: | 539.3 ft. | | 532.7 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 053 magnetic, 052 true | | 233 magnetic, 232 true |
| Displaced threshold: | 402 ft. | | 503 ft. |
| Declared distances: | TORA:4004 TODA:4004 ASDA:3501 LDA:3099 | | TORA:4004 TODA:4004 ASDA:3602 LDA:3099 |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 44 ft. tree, 365 ft. from runway, 63 ft. right of centerline, 3:1 slope to clear FENCE 100 FT FM RWY END. | | 86 ft. tree, 1057 ft. from runway, 28 ft. left of centerline, 9:1 slope to clear FENCE 100 FT FM RWY END. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CLARKSVILLE MONTGOMERY COUNTY RAA 200 A OUTLAW FIELD ROAD CLARKSVILLE, TN 37042 Phone 931-431-2080 |
| Manager: | JOHN PATTERSON 200 AIRPORT ROAD - BLDG 1 CLARKSVILLE, TN 37042 Phone 931-431-2080 |
Additional Remarks
| - | EXTSV MIL & CIVIL FLIGHT TRNG WITHIN ARPT AREA. |
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD WHEN UNA VIA FREQ CTC CAMPBELL APCH AT 270-798-6441. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (196KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (270KB) |
| LOC RWY 35 | |
download (272KB) |
| VOR RWY 35 | |
download (189KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (160KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (373KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEOD - Sabre Army Airfield (Fort Campbell) (5 nm SW)
KHOP - Campbell Army Airfield (Fort Campbell) (5 nm NW)
KHVC - Hopkinsville-Christian County Airport (14 nm N)
M91 - Springfield Robertson County Airport (24 nm E)
M02 - Dickson Municipal Airport (30 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Outlaw Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:05 | | 10:05 |
| Sunrise | | 05:35 | | 10:35 |
| Sunset | | 19:59 | | 00:59 |
| Evening civil twilight | | 20:29 | | 01:29 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-May-2026 19:39:54 |
| Local (UTC-5) | 29-May-2026 14:39:54 |
|
| METAR |
| KCKV | 291852Z AUTO 13004KT 7SM -RA FEW065 OVC095 25/21 A2997 RMK AO2 RAB09 SLP142 P0001 T02500206
|
KEOD 5nm SW | 291855Z AUTO 10004KT 5SM HZ CLR 24/21 A2999 RMK AO2 LTG DSNT W SLP154 T02440211
|
KHOP 5nm NW | 291855Z AUTO 11006KT 10SM -DZ FEW180 FEW200 24/19 A2995 RMK AO2 LTG DSNT W-NW SLP139 P0000 T02370192
|
KHVC 14nm N | 291915Z AUTO 00000KT 9SM BKN049 BKN065 25/20 A2996 RMK AO2
|
|
| TAF |
| KCKV | 291722Z 2918/3018 13004KT P6SM -RA SCT050 BKN100 PROB30 2919/2924 3SM -TSRA OVC025CB FM300500 12003KT P6SM SCT007 OVC015 FM301000 VRB03KT P6SM OVC007
|
KHOP 5nm NW | 291600Z 2916/3022 07006KT 9999 SCT050 OVC100 QNH2999INS BECMG 2918/2919 15003KT 9000 -SHRA BKN030 OVC050 QNH2997INS TEMPO 2919/2924 8000 -TSRA OVC010CB BECMG 2923/2924 12003KT 9999 NSW BKN015 OVC030 QNH2992INS BECMG 3003/3004 14003KT 8000 BR OVC015 QNH2993INS BECMG 3007/3008 15003KT 4800 BR BKN005 OVC015 QNH2988INS BECMG 3011/3012 13003KT 9999 NSW OVC015 QNH2990INS BECMG 3014/3015 08003KT 8000 -SHRA OVC020 QNH2993INS TX26/2918Z TN20/3011Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|