FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | HVC |
| Lat/Long: | 36-51-25.0870N 087-27-18.2830W 36-51.418117N 087-27.304717W 36.8569686,-87.4550786 (estimated) |
| Elevation: | 563.6 ft. / 171.8 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (1995) |
| From city: | 2 miles E of HOPKINSVILLE, KY |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 42240 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1952 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | LOUISVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LOU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | M-F 0900-1700, ALL SA-SU ON CALL 270-885-4176 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 08 & 26; PAPI RWY 08 & 26; MIRL RWY 08/26 - CTAF |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 132.575 (270-886-6311) |
| CAMPBELL APPROACH: | 118.1 |
| CAMPBELL DEPARTURE: | 118.1 |
| WX ASOS at CKV (14 nm S): | 134.575 (931-431-3045) |
| WX AWOS-3 at EOD (17 nm S): | PHONE 270-956-3100 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CKVr353/14.2 | | CLARKSVILLE VOR/DME | | 110.60 | | 01W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| AIRBE | | 346/7.5 | | 273 | | 01W | | FK | ..-. -.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 5505 x 100 ft. / 1678 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 36-51.322130N | | 36-51.514048N |
| Longitude: | 087-27.856355W | | 087-26.753048W |
| Elevation: | 536.9 ft. | | 563.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 079 magnetic, 078 true | | 259 magnetic, 258 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 98 ft. trees, 1518 ft. from runway, 431 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear | | 61 ft. trees, 1682 ft. from runway, 395 ft. right of centerline, 24:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF HOPKINSVILLE 300 MEMORIAL FIELD DRIVE HOPKINSVILLE, KY 42240 Phone 270-889-4176 |
| Manager: | WILLIAM OUTLAW 300 MEMORIAL FIELD DRIVE HOPKINSVILLE, KY 42240 Phone 270-889-4157 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC CAMPBELL APCH AT 270-798-6441. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 08 **CHANGED** | |
download (204KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 **CHANGED** | |
download (241KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (373KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHOP - Campbell Army Airfield (Fort Campbell) (11 nm S)
KCKV - Outlaw Field Airport (14 nm S)
KEOD - Sabre Army Airfield (Fort Campbell) (17 nm S)
2M0 - Princeton-Caldwell County Airport (25 nm NW)
M21 - Muhlenberg County Airport (26 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Bobby Hester - Hopkinsville, KY
Do you have a better or more recent aerial photo of Hopkinsville-Christian County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 20-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:10 | | 10:10 |
| Sunrise | | 05:39 | | 10:39 |
| Sunset | | 19:53 | | 00:53 |
| Evening civil twilight | | 20:23 | | 01:23 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 21:32:35 |
| Local (UTC-5) | 20-May-2026 16:32:35 |
|
| METAR |
| KHVC | 202055Z AUTO 36005G11KT 8SM FEW013 SCT019 BKN026 22/21 A3004 RMK AO2
|
KHOP 12nm S | 202110Z 06005KT 10SM BKN010 25/20 A3000 RMK AO2A LTG DSNT SW-W SLP156
|
KCKV 15nm S | 202052Z AUTO 09005KT 10SM SCT027 BKN070 BKN100 26/19 A3002 RMK AO2 SLP160 60000 T02610194 56022
|
KEOD 17nm S | 202055Z AUTO 09004KT 10SM FEW065 26/20 A3004 RMK AO2 SLP170 T02580203 57020
|
|
| TAF |
KHOP 12nm S | 200800Z 2008/2114 VRB06KT 9999 SCT100 QNH3005INS TEMPO 2009/2013 8000 -SHRA BKN060 BECMG 2012/2013 31009KT 6000 SHRA OVC010 QNH3002INS BECMG 2020/2021 33006KT 9999 NSW OVC040 QNH3001INS BECMG 2103/2104 VRB06KT 9999 OVC025 QNH3002INS TEMPO 2105/2109 4800 BR OVC010 TX23/2017Z TN17/2106Z
|
KCKV 15nm S | 201720Z 2018/2118 35006KT P6SM -SHRA BKN090 FM210000 02008KT 4SM -SHRA OVC007 FM211000 02005KT 4SM -SHRA OVC005 FM211700 04007KT P6SM VCSH OVC007
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|