FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | AMN |
| Lat/Long: | 43-19-19.7110N 084-41-16.5790W 43-19.328517N 084-41.276317W 43.3221419,-84.6879386 (estimated) |
| Elevation: | 754.1 ft. / 229.8 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (1990) |
| From city: | 3 miles SW of ALMA, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 48801 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AMN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0830-1430 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 09 & 27; PAPI RWY 09 & 27; MIRL RWY 09/27 & 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3P: | 124.175 (989-463-3433) |
| GREAT LAKES APPROACH: | 126.45 |
| GREAT LAKES DEPARTURE: | 126.45 |
| WX AWOS-3P at MOP (18 nm N): | 133.025 (989-773-2885) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 126.75/348.75 (FLINT RCAG) WHEN GREAT LAKES APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MOPr178/18.2 | | MOUNT PLEASANT VOR/DME | | 110.60 | | 05W |
| MBSr248/29.4 | | SAGINAW VOR/DME | | 114.35 | | 03W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 5004 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 65.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 43-19.381320N | | 43-19.377747N |
| Longitude: | 084-41.762327W | | 084-40.634168W |
| Elevation: | 750.5 ft. | | 753.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 095 magnetic, 090 true | | 275 magnetic, 270 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | SDF | | |
| Obstructions: | 79 ft. tree, 2307 ft. from runway, 266 ft. left of centerline, 26:1 slope to clear | | none |
Runway 18/36
| Dimensions: | 3198 x 75 ft. / 975 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 43-19.511838N | | 43-18.985430N |
| Longitude: | 084-41.396863W | | 084-41.400050W |
| Elevation: | 753.2 ft. | | 754.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 185 magnetic, 180 true | | 005 magnetic, 000 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 56 ft. tree, 1119 ft. from runway, 383 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ALMA/CO OF GRATIOT 525 E SUPERIOR ST, PO BOX 278 ALMA, MI 48801 Phone 989-463-8336 |
| Manager: | SCOTT MCDONALD 3999 W SEAMAN RD ALMA, MI 48801-9232 Phone 989-463-5500 |
Additional Remarks
| - | DEER & LRG BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | ADMIN BLDG ACES, PRESS V, THEN III & II SIMUL, THEN I. |
| - | FOR CD CTC GREAT LAKES APCH AT 269-459-3345, WHEN APCH CLSD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0224/0490. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (242KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (172KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (190KB) |
| VOR RWY 18 | |
download (186KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (22KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (122KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMOP - Mount Pleasant Municipal Airport (18 nm N)
13C - Lakeview Airport/Griffith Field (26 nm W)
6D6 - Greenville Municipal Airport (27 nm SW)
KIKW - Jack Barstow Airport (28 nm NE)
Y70 - Ionia County Airport (28 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 28-Jul-2011
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Gratiot Community Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:45 | | 09:45 |
| Sunrise | | 06:18 | | 10:18 |
| Sunset | | 20:53 | | 00:53 |
| Evening civil twilight | | 21:25 | | 01:25 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 04:59:04 |
| Local (UTC-4) | 13-May-2026 00:59:04 |
|
| METAR |
| KAMN | 130455Z AUTO 22008KT 10SM -RA SCT070 BKN095 OVC110 13/10 A2971 RMK AO2 P0001
|
KMOP 18nm N | 130455Z AUTO 23007KT 10SM -RA SCT070 BKN090 OVC120 13/11 A2966 RMK AO2 P0006 T01330111
|
|
| TAF |
KMBS 29nm NE | 130215Z 1302/1324 20014G22KT P6SM -SHRA SCT070 OVC090 PROB30 1303/1305 3SM -TSRA BKN040CB FM130700 24015G23KT P6SM BKN025 OVC035 FM131200 27016G25KT P6SM OVC015 FM131700 30016G25KT P6SM BKN025
|
KLAN 33nm S | 130427Z 1304/1324 20015G25KT P6SM VCTS FEW035CB OVC090 TEMPO 1304/1306 30020G30KT 5SM -TSRA OVC035CB FM130600 26014G22KT P6SM SCT060 FM131000 29014G22KT P6SM BKN025 FM131600 29016G28KT P6SM BKN035 FM132200 30013KT P6SM BKN040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|