FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 13C |
| Lat/Long: | 43-27-08.1000N 085-15-52.7000W 43-27.135000N 085-15.878333W 43.4522500,-85.2646389 (estimated) |
| Elevation: | 968.9 ft. / 295.3 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2000) |
| From city: | 1 mile NE of LAKEVIEW, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 48850 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LAN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-DUSK FOR SVC AFT HRS CALL AMGR. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 10 & 28; PAPI RWY 10 & 28; MIRL RWY 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| GREAT LAKES APPROACH: | 124.6 [0530-0000] |
| GREAT LAKES DEPARTURE: | 124.6 [0530-0000] |
| WX AWOS-3P at RQB (19 nm NW): | 125.875 (231-796-0884) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC (ZAU) ON FREQS 132.275/254.35 (MUSKEGON RCAG) WHEN GREAT LAKES APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MOPr251/25.1 | | MOUNT PLEASANT VOR/DME | | 110.60 | | 05W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 3499 x 75 ft. / 1066 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 43-27.128585N | | 43-27.140355N |
| Longitude: | 085-16.272793W | | 085-15.482405W |
| Elevation: | 963.0 ft. | | 967.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 094 magnetic, 089 true | | 274 magnetic, 269 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 50 ft. tree, 956 ft. from runway, 380 ft. left of centerline, 15:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | VILLAGE OF LAKEVIEW 208 S LINCOLN AVE, PO BOX 30 LAKEVIEW, MI 48850-0030 Phone 989-352-6322 |
| Manager: | DARIN DOOD 208 S LINCOLN AVE, PO BOX 30 LAKEVIEW, MI 48850-0030 Phone 989-289-3110 CELL. |
Additional Remarks
| - | EXTSV AGRICULTURAL OPS. |
| - | DEER & LRG BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC GREAT LAKES APCH AT 269-459-3344, WHEN APCH CLSD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (173KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (180KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (352KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
6D6 - Greenville Municipal Airport (19 nm S)
KRQB - Roben-Hood Airport (19 nm NW)
KMOP - Mount Pleasant Municipal Airport (25 nm NE)
KAMN - Gratiot Community Airport (26 nm E)
8D4 - Paul C Miller/Sparta Airport (27 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Paul "Wally" Roode
Do you have a better or more recent aerial photo of Lakeview Airport/Griffith Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:49 | | 10:49 |
| Sunrise | | 07:19 | | 11:19 |
| Sunset | | 20:10 | | 00:10 |
| Evening civil twilight | | 20:39 | | 00:39 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 05-Apr-2026 01:22:22 |
| Local (UTC-4) | 04-Apr-2026 21:22:22 |
|
| METAR |
KRQB 19nm NW | 050055Z AUTO 25010KT 10SM BKN016 OVC025 06/04 A2977 RMK AO2
|
KMOP 25nm NE | 050055Z AUTO 23009KT 10SM BKN018 OVC025 09/05 A2978 RMK AO2 T00860050
|
KAMN 27nm E | 050055Z AUTO 26010G18KT 10SM SCT022 OVC026 07/04 A2980 RMK AO2
|
KFFX 32nm W | 050055Z AUTO 25013G21KT 10SM BKN017 OVC023 06/03 A2981 RMK AO2
|
KY70 32nm S | 050055Z AUTO 25012KT 10SM SCT023 OVC030 07/04 A2983 RMK AO2
|
KGRR 36nm S | 050053Z 26019G28KT 10SM BKN019 OVC030 07/03 A2985 RMK AO2 PK WND 25028/0047 SLP111 T00670033 $
|
|
| TAF |
KGRR 36nm S | 042042Z 0421/0518 26015G27KT P6SM VCSH OVC007 FM042200 26013G24KT P6SM OVC021 FM050500 26014G26KT P6SM SCT030 FM050900 27014G27KT P6SM BKN022 FM051300 29015G27KT P6SM BKN018
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|