FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | HOP |
| Lat/Long: | 36-40-22.6416N 087-29-30.5502W 36-40.377360N 087-29.509170W 36.6729560,-87.4918195 (estimated) |
| Elevation: | 571 ft. / 174.0 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (1995) |
| From city: | 2 miles NW of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 42223 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | LOUISVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HOP (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS SEE FLIP AP/1 FLT HAZ & SUPPLEMENTARY ARPT RMK. |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-white-green (lighted military airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | international airport of entry CSTMS/AG/IMG: AVBL 72 HR PPR; MIL ACFT ONLY - D635-7146. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.95 |
| ATIS: | 125.175 308.4 |
| CAMPBELL GROUND: | 121.8 266.8 |
| CAMPBELL TOWER: | 120.9 278.8 |
| CAMPBELL APPROACH: | 118.1 269.525 |
| CAMPBELL DEPARTURE: | 118.1 269.525 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 138.8 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| OPS: | 251.2 ;ALCE 285.7 ;EAGLE CON 65.2 ;EAGLE CON |
| PMSV METRO: | 33.2 343.3 |
| PTD: | 130.65 ;KHOP BASE OPS 142.9 ;KHOP BASE OPS 229.4 ;KHOP BASE OPS |
| WX ASOS at CKV (5 nm SE): | 134.575 (931-431-3045) |
| WX AWOS-3 at EOD (6 nm S): | PHONE 270-956-3100 |
| WX AWOS-3 at HVC (11 nm N): | 132.575 (270-886-6311) |
- EAGLE CON - OPR H24.
- CTC PRIOR TO ENTRY R3701, R3702 - 128.750 285.700.
- FULL SVC DURG FCST HR; RECEPTION POOR 200-260 DEG BYD 55 NM.
- ATCT-ARAC.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CKVr310/4.9 | | CLARKSVILLE VOR/DME | | 110.60 | | 01W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| AIRBE | | 225/5.4 | | 273 | | 01W | | FK | ..-. -.- |
| SNUFF | | 331/10.1 | | 335 | | 01W | | CK | -.-. -.- |
Airport Services
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 10926 x 150 ft. / 3330 x 46 m |
| Surface: | asphalt |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 36-39.780045N | | 36-41.071367N |
| Longitude: | 087-30.178712W | | 087-28.619635W |
| Elevation: | 553.8 ft. | | 571.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | | | touchdown |
| Approach lights: | | | SSALR: simplified short approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
Runway 18/36
| Dimensions: | 4500 x 100 ft. / 1372 x 30 m |
| Surface: | asphalt |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 36-40.630707N | | 36-39.889250N |
| Longitude: | 087-29.782480W | | 087-29.770000W |
| Elevation: | 561.4 ft. | | 553.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | basic, in poor condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Army |
| Owner: | US ARMY ATCA-ASO 9325 GUNSTON ROAD FT BELVOIR, VA 22060 Phone 502-798-7146 |
| Manager: | AIRFIELD OPS FORT CAMPBELL Phone 270-798-7146/47 |
Additional Remarks
| - | OIL: O-123-128-148-156 SP |
| - | FLEET SVC NOT AVBL. |
| - | CTN: PJE; R3701 & SMALL ARMS RANGE 1000 YD FM DEP END RWY 23; DEER HAZ. |
| - | BASE OPS H24 - DSN 635-7146/7147/C270-798-7146/47. |
| - | JASU: 3(M-32A-86) 3(AM32-95) 1(MC-2A) |
| - | TSNT ACFT SHUT DOWN, REQ SVC OR STORM RAMP PRKG PPR. FIXED WING FREEDOM & SERPENT RAMP ACES OR PRKG NA. |
| - | WX FCST OR OBS H24 - EAGLE CON. |
| - | RSTD: TWY K NORTH OF RWY 05/23 ROTARY WING ONLY. |
| - | EAGLE RDO - CLSD FM 1200Z SAT - 1200Z MON -6(-5DT); CTC PRIOR TO ENTRY R3701, R3702 - 139.9 285.700. |
| - | BACH HEL APCH HDG 155 DEG; DEP HDG 335 DEG; CTC APCH ON 118.1; VFR ONLY. LTD USE BY AIR AMBULANCE AVOID OVFT OF HOSP, WILSON THEATER, GARRISON HQ, HOUSING AREA AND SCHOOLS. PCL VHF 122.8. |
| - | NAVAID: HXW TACAN & FK NDB UNMNT 0400-1400Z++. |
| - | FOR CD WHEN UNA VIA FREQ CTC CAMPBELL APCH AT 270-798-6441. |
| - | NO CLASSIFIED OR COMSEC STORAGE AVBL. |
| - | TWY A, C, D, E, G, H, L & M PAVED SHOULDERS NA. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 23 **CHANGED** | |
download (138KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 **CHANGED** | |
download (111KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (125KB) |
| TACAN RWY 23 | |
download (116KB) |
| NDB RWY 23 | |
download (110KB) |
| Radar Approach Procedures available | |
download (146KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (400KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCKV - Outlaw Field Airport (5 nm SE)
KEOD - Sabre Army Airfield (Fort Campbell) (6 nm S)
KHVC - Hopkinsville-Christian County Airport (11 nm N)
M91 - Springfield Robertson County Airport (29 nm E)
2M0 - Princeton-Caldwell County Airport (32 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Campbell Army Airfield (Fort Campbell) that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:11 | | 11:11 |
| Sunrise | | 06:37 | | 11:37 |
| Sunset | | 19:11 | | 00:11 |
| Evening civil twilight | | 19:37 | | 00:37 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 07:42:42 |
| Local (UTC-5) | 01-Apr-2026 02:42:42 |
|
| METAR |
| KHOP | 010655Z AUTO 19007KT 10SM CLR 22/15 A3000 RMK AO2 SLP155 T02160154
|
KCKV 5nm SE | 010652Z AUTO 19008KT 10SM CLR 21/16 A3003 RMK AO2 SLP162 T02110156
|
KEOD 6nm S | 010655Z AUTO 20008KT 10SM CLR 21/16 A3005 RMK AO2 SLP174 T02110158 $
|
KHVC 11nm N | 010715Z AUTO 19007KT 10SM CLR 20/15 A3000 RMK AO2
|
|
| TAF |
| KHOP | 010000Z 0100/0206 20010G20KT 9999 SCT050 BKN100 QNH3004INS BECMG 0112/0113 22010G15KT 9999 BKN030 QNH3014INS BECMG 0119/0120 21009KT 9999 NSW FEW030 BKN060 QNH3007INS TX25/0120Z TN18/0111Z
|
KCKV 5nm SE | 010535Z 0106/0206 19013KT P6SM SKC FM011600 22011G17KT P6SM SCT090
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|