FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | CZL |
| Lat/Long: | 34-27-19.4490N 084-56-20.9590W 34-27.324150N 084-56.349317W 34.4554025,-84.9391553 (estimated) |
| Elevation: | 655.8 ft. / 199.9 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2015) |
| From city: | 3 miles S of CALHOUN, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30701 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1964 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | NOV-MAR 0800-1800, APR-OCT 0800-2000 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 17 & 35; MIRL RWY 17/35 - CTAF. MIRL RWY 17/35 PRESET ON MED INTST DUSK - 2200, TO INCR INTST & ACTVT AFT 2200 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 119.975 (706-578-1205) |
| WX ASOS at RMG (13 nm SW): | 119.925 (706-204-9617) |
| WX AWOS-3PT at DNN (16 nm N): | 127.65 (706-278-7010) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 124.5/270.325 (GADSDEN RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RMGr026/19.7 | | ROME VORTAC | | 115.40 | | 01E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 6034 x 100 ft. / 1839 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 15.0 | | Double wheel: | 100.0 | | Double tandem: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 34-27.810917N | | 34-26.837370N |
| Longitude: | 084-56.472455W | | 084-56.226193W |
| Elevation: | 638.6 ft. | | 655.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 173 magnetic, 168 true | | 353 magnetic, 348 true |
| Displaced threshold: | no | | 386 ft. |
| Declared distances: | TORA:6034 TODA:6034 ASDA:6034 LDA:6034 | | TORA:6034 TODA:6034 ASDA:6034 LDA:5648 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 21 ft. trees, 347 ft. from runway, 220 ft. right of centerline, 7:1 slope to clear | | 97 ft. trees, 1752 ft. from runway, 420 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear APCH SLOPE 20:1 TO DSPLCD THLD, TREES 2172 FT OUT, 318 LEFT. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CALHOUN-GORDON CO ARPT AUTH 1957 HWY 41 S CALHOUN, GA 30701 Phone 706-602-8000 |
| Manager: | DWIGHT ALBRITTON 1957 HWY 41 S CALHOUN, GA 30701 Phone 706-602-8000 |
Additional Remarks
| - | SELF-SVC FUEL AVBL WITH CREDIT CARD. |
| - | DEER & WILDLIFE ON OR INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 **CHANGED** | |
download (214KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 **CHANGED** | |
download (196KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (158KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (489KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KRMG - Richard B. Russell Regional Airport - J.H. Towers Field (13 nm SW)
KDNN - Dalton Municipal Airport (16 nm N)
KVPC - Cartersville Airport (20 nm S)
9A5 - Barwick Lafayette Airport (22 nm NW)
49A - Gilmer County Airport (23 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Mary Gadd
Photo taken 02-Aug-2013
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Tom B David Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:12 | | 10:12 |
| Sunrise | | 06:40 | | 10:40 |
| Sunset | | 20:32 | | 00:32 |
| Evening civil twilight | | 21:00 | | 01:00 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 14:38:06 |
| Local (UTC-4) | 13-May-2026 10:38:06 |
|
| METAR |
| KCZL | 131415Z AUTO 16005KT 9SM CLR 19/12 A3008 RMK AO2
|
KRMG 13nm SW | 131353Z AUTO 17006KT 10SM CLR 18/08 A3008 RMK AO2 SLP179 T01780083
|
KDNN 18nm NW | 131415Z AUTO 00000KT 10SM CLR 19/08 A3010 RMK AO2 T01900085
|
KVPC 20nm S | 131415Z AUTO VRB04KT 10SM CLR 19/10 A3009 RMK AO2
|
|
| TAF |
KRYY 31nm SE | 131142Z 1312/1412 VRB02KT P6SM SCT250 FM131600 30006KT P6SM SCT040 FM132300 29007KT P6SM SCT040 SCT250 FM140400 33005KT P6SM FEW250
|
KCHA 37nm N | 131120Z 1312/1412 18005KT P6SM BKN060 FM131600 25009KT P6SM BKN050 FM140000 33007KT P6SM SKC
|
KMGE 39nm SE | 131305Z 1313/1419 09005KT 9999 BKN030 BKN060 QNH3004INS BECMG 1315/1316 30010KT 9999 SCT060 SCT250 QNH2995INS BECMG 1320/1321 30010G15KT 9999 FEW060 FEW250 QNH2985INS BECMG 1412/1413 34010G15KT 9999 FEW250 QNH2995INS TX26/1320Z TN12/1412Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|