FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | DED |
| Lat/Long: | 29-04-01.3130N 081-17-01.5260W 29-04.021883N 081-17.025433W 29.0670314,-81.2837572 (estimated) |
| Elevation: | 79.2 ft. / 24.1 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2000) |
| From city: | 3 miles NE of DELAND, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 32724 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PIE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1800, ALL SAT-SUN 0900-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 12 & 30; PAPI RWY 30; MIRL RWY 05/23, HIRL RWY 12/30 - CTAF. PAPI RWY 05, 12, & 23 OPER CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.075 |
| WX AWOS-3: | 119.575 (386-740-5811) |
| DAYTONA APPROACH: | 125.35 |
| DAYTONA DEPARTURE: | 125.35 |
| TTHOR STAR: | 118.85 |
| WX ASOS at DAB (14 nm NE): | PHONE 386-232-5134 |
| WX AWOS-3 at OMN (17 nm NE): | 118.475 (386-615-7084) |
| WX AWOS-3 at EVB (18 nm E): | 124.625 (386-409-4705) |
| WX ASOS at SFB (18 nm S): | 125.975 (407-321-9384) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OMNr212/16.8 | | ORMOND BEACH VORTAC | | 112.60 | | 00E |
| ORLr005/31.6 | | ORLANDO VORTAC | | 112.20 | | 00E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A UL94 100LL:SELF SERVE 100LL AVBL 24 HRS WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 6001 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 35 /F/B/X/T | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| Runway edge markings: | RWY 30 MRKGS FADED & DISCOLORED. |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 29-04.344458N | | 29-03.894937N |
| Longitude: | 081-17.557642W | | 081-16.553468W |
| Elevation: | 73.9 ft. | | 70.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 122 magnetic, 117 true | | 302 magnetic, 297 true |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 26 ft. trees, 1105 ft. from runway, 75 ft. left of centerline, 34:1 slope to clear | | 66 ft. trees, 2220 ft. from runway, 235 ft. right of centerline, 30:1 slope to clear |
Runway 5/23
| Dimensions: | 4301 x 75 ft. / 1311 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 14 /F/B/Y/T | | Double wheel: | 40.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | RWY 23 MRKGS FADED & DISCOLORED. |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 29-03.651368N | | 29-04.119422N |
| Longitude: | 081-17.287063W | | 081-16.679817W |
| Elevation: | 78.3 ft. | | 67.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 053 magnetic, 048 true | | 233 magnetic, 228 true |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 50 ft. trees, 1455 ft. from runway, 230 ft. left of centerline, 25:1 slope to clear | | 54 ft. trees, 2055 ft. from runway, 200 ft. left of centerline, 34:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF DELAND 120 S FLORIDA AVE DELAND, FL 32720 Phone 386-626-7107 |
| Manager: | JOHN EIFF 1000 FLIGHTLINE BLVD DELAND, FL 32724 Phone 386-626-7240 ARPT PHYS ADS: 1000 FLIGHTLINE BLVD. |
Additional Remarks
| - | UNLIGTD OBSTNS IN THE APCH TO RWY 05 DUE TO TREES 51 FT TALL 1455 FT BFR AER. |
| - | TOUCH & GO OPNS PROHIBITED IF THERE ARE 3 OR MORE ACFT IN THE TFC PATTERN. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT, CALL AMGR (386) 740-6955. |
| - | EXTSV PARACHUTE & FLT TRNG OPNS. AVOID OVER FLYING ARPT DURG PARACHUTE OPNS. |
| - | NOISE SENSITIVE ARPT. AVOID OVER FLT OF RESIDENTIAL AREA S OF ARPT; AVOID WIDE DOWNWIND RY 23. JET ACFT USE NBAA NOISE ABATEMENT PROCEDURES. |
| - | CALM WIND RY 05. |
| - | LMTD SIGHT DISTANCES ALL RYS. |
| - | CTC UNICOM FOR TIE DOWN INFO. |
| - | FOR CD OR TO CNL IFR CTC DAYTONA APCH AT 386-226-3939. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| TTHOR THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (335KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (255KB) |
| RNAV (GPS) RWY 12 | |
download (246KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (246KB) |
| RNAV (GPS) RWY 30 | |
download (218KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (147KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (405KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
7FL6 - Spruce Creek Airport (12 nm E)
KDAB - Daytona Beach International Airport (14 nm NE)
KOMN - Ormond Beach Municipal Airport (17 nm NE)
KEVB - New Smyrna Beach Municipal Airport (Jack Bolt Field) (18 nm E)
KSFB - Orlando Sanford International Airport (18 nm S)
X50 - Massey Ranch Airpark (20 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Skydive DeLand
Photo taken 30-Oct-2014
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of DeLand Municipal Airport-Sidney H Taylor Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 18-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:07 | | 10:07 |
| Sunrise | | 06:33 | | 10:33 |
| Sunset | | 20:10 | | 00:10 |
| Evening civil twilight | | 20:36 | | 00:36 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 18-May-2026 17:33:06 |
| Local (UTC-4) | 18-May-2026 13:33:06 |
|
| METAR |
| KDED | 181715Z AUTO 06011G17KT 030V110 10SM BKN050 BKN060 31/19 A3021 RMK AO2 T03120186
|
KDAB 13nm NE | 181653Z 09007KT 060V120 10SM SCT035 BKN045 29/20 A3022 RMK AO2 SLP232 T02940200
|
KOMN 16nm NE | 181650Z 10010G16KT 10SM SCT034 BKN040 28/22 A3022
|
KEVB 18nm E | 181647Z 12010KT 10SM SCT030 29/23 A3022
|
KSFB 18nm S | 181653Z 10SM BKN055 31/17 A3019 RMK AO2 SLP222 T03060167
|
|
| TAF |
KDAB 13nm NE | 181126Z 1812/1912 10005KT P6SM FEW030 FM181400 10009KT P6SM SCT035 FM181600 09012G21KT P6SM SCT040 FM190000 08008KT P6SM SCT025 FM190500 10003KT P6SM SCT025
|
KSFB 18nm S | 181126Z 1812/1912 05004KT P6SM SKC FM181500 10011G20KT P6SM SCT040 FM181900 09015G23KT P6SM SCT050 FM190100 09010KT P6SM SCT045 FM190500 07005KT P6SM SCT030
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|