FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | FTY |
| Lat/Long: | 33-46-48.4292N 084-31-14.5471W 33-46.807153N 084-31.242452W 33.7801192,-84.5207075 (estimated) |
| Elevation: | 841.1 ft. / 256.4 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2015) |
| From city: | 6 miles W of ATLANTA, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30336 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1949 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FTY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 120.175 |
| WX ASOS: | PHONE 404-696-5660 |
| FULTON COUNTY GROUND: | 121.7 348.6 |
| FULTON COUNTY TOWER: | 118.45 257.8 |
| ATLANTA APPROACH: | 121.0 |
| ATLANTA DEPARTURE: | 121.0 |
| BOKRT STAR: | 119.8 |
| OPS: | 141.35 |
| WRGNZ STAR: | 128.575 |
| WX ASOS at ATL (10 nm SE): | PHONE 404-559-5166 |
| WX ASOS at PDK (12 nm NE): | 128.4 (770-457-1691) |
| WX AWOS-3PT at RYY (14 nm N): | PHONE 770-425-3406 |
- EMERG FREQ 121.5 NOT AVBL.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RMGr127/37.6 | | ROME VORTAC | | 115.40 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PECAT | | 002/28.8 | | 316 | | 05W | | FFC | ..-. ..-. -.-. |
| COWETA COUNTY | | 020/32.8 | | 234 | | 03W | | EQQ | . --.- --.- |
| CARROLLTON | | 071/33.1 | | 278 | | 04W | | GPQ | --. .--. --.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:FUEL SVC HILL AVN, C404-691-3330. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 5797 x 100 ft. / 1767 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 105.0 | | Double wheel: | 121.0 | | Double tandem: | 198.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 33-46.721518N | | 33-46.892788N |
| Longitude: | 084-31.805498W | | 084-30.679403W |
| Elevation: | 799.9 ft. | | 814.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 085 magnetic, 080 true | | 265 magnetic, 260 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | 75 ft. trees, 1475 ft. from runway, 680 ft. right of centerline, 17:1 slope to clear | | 4 ft. trees, 276 ft. from runway, 509 ft. left of centerline, 19:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | FULTON COUNTY COUNTY COURTHOUSE, 141 PRYOR ST. ATLANTA, GA 30303 Phone 404-699-4200 |
| Manager: | GARY HUDSON 3977 AVIATION CIRCLE ATLANTA, GA 30336 Phone 404-613-4205 |
Additional Remarks
| - | FLOCKS OF BIRDS ON AND INVOF ARPT DURING DALGT HRS. |
| - | NOISE SENSITIVE AREA ALL QUADS; NO RUN UPS AUTH ON ANY RAMPS. |
| - | DEER AND OTHER WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BOKRT THREE (RNAV) | |
download (186KB) |
| BUKHD THREE (RNAV) | |
download (190KB) |
| DEHAN THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (326KB) |
| SWTEE TWO (RNAV) | |
download (142KB) |
| WRGNZ THREE (RNAV) | |
download (245KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 08 **CHANGED** | |
download (256KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 08 | |
download (176KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 **CHANGED** | |
download (191KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 08 **CHANGED** | |
download (241KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (153KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (513KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMGE - Dobbins ARB Airport (8 nm N)
KATL - Hartsfield/Jackson Atlanta International Airport (10 nm SE)
KPDK - Dekalb-Peachtree Airport (12 nm NE)
KRYY - Cobb County International Airport-McCollum Field (14 nm N)
KPUJ - Paulding Northwest Atlanta Airport (22 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by R. Winston Whitlock, Jr.
Photo taken 16-May-2010
Do you have a better or more recent aerial photo of Fulton County Executive Airport/Charlie Brown Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:12 | | 10:12 |
| Sunrise | | 06:40 | | 10:40 |
| Sunset | | 20:29 | | 00:29 |
| Evening civil twilight | | 20:57 | | 00:57 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 22:28:21 |
| Local (UTC-4) | 13-May-2026 18:28:21 |
|
| METAR |
| KFTY | 132153Z 28006KT 10SM CLR 26/12 A2990 RMK AO2 SLP119 T02610117
|
KMGE 8nm N | 132155Z 29009KT 10SM FEW060 26/11 A2989 RMK AO2A SLP115 T02590109 $
|
KATL 9nm S | 132152Z 30009G16KT 10SM SCT060 27/11 A2991 RMK AO2 SLP121 T02670106 $
|
KPDK 13nm NE | 132153Z 27010KT 10SM FEW060 26/11 A2991 RMK AO2 SLP115 T02560106
|
KRYY 15nm N | 132150Z 28010KT 10SM SCT060 26/11 A2993 RMK AO2 SLP868 T02560111 $
|
|
| TAF |
| KFTY | 131749Z 1318/1418 27005KT P6SM FEW040 FM132000 29008KT P6SM FEW250 FM140000 29006KT P6SM SKC FM141500 33010G20KT P6SM SKC
|
KMGE 8nm N | 131305Z 1313/1419 09005KT 9999 BKN030 BKN060 QNH3004INS BECMG 1315/1316 30010KT 9999 SCT060 SCT250 QNH2995INS BECMG 1320/1321 30010G15KT 9999 FEW060 FEW250 QNH2985INS BECMG 1412/1413 34010G15KT 9999 FEW250 QNH2995INS TX26/1320Z TN12/1412Z
|
KATL 9nm S | 132002Z 1320/1424 29007KT P6SM FEW060 FM140000 31008KT P6SM FEW250 FM140700 32007KT P6SM SKC FM141600 33011G21KT P6SM SKC
|
KPDK 13nm NE | 131749Z 1318/1418 30005KT P6SM FEW040 FM140400 30007KT P6SM SCT040 SCT120 FM140700 33006KT P6SM SKC FM141500 33010G20KT P6SM SKC
|
KRYY 15nm N | 131749Z 1318/1418 30006KT P6SM SCT040 FM132000 29008KT P6SM FEW250 FM140700 32006KT P6SM SKC FM141600 33011G20KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|