FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | IIY |
| Lat/Long: | 33-46-42.9530N 082-48-52.1880W 33-46.715883N 082-48.869800W 33.7785981,-82.8144967 (estimated) |
| Elevation: | 646.1 ft. / 196.9 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2025) |
| From city: | 4 miles NW of WASHINGTON, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30673 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | IIY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0900-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REILS RWY 13 & 31; PAPI RWY 13 & 31; MIRL RWY 13/31 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 118.375 (706-678-3647) |
| AUGUSTA APPROACH: | 126.8 |
| AUGUSTA DEPARTURE: | 126.8 |
| WX AWOS-3 at EBA (19 nm N): | 118.15 (706-283-8133) |
| WX AWOS-3 at CPP (19 nm SW): | 124.525 (706-453-0017) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY AUGUSTA APCH CTL 0645-2300 ON FREQS 126.8/270.3 OTHER TIMES BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 128.1/322.325 (AUGUSTA RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| AHNr112/27.4 | | ATHENS VOR/DME | | 116.95 | | 00E |
| IRQr281/32.8 | | COLLIERS VORTAC | | 113.90 | | 04W |
| ELWr182/38.5 | | ELECTRIC CITY VORTAC | | 108.60 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| JUNNE | | 058/13.0 | | 353 | | 05W | | VV | ...- ...- |
| BARROW COUNTY | | 109/39.7 | | 404 | | 05W | | BMW | -... -- .-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 5020 x 75 ft. / 1530 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 33-46.958788N | | 33-46.472945N |
| Longitude: | 082-49.271013W | | 082-48.468628W |
| Elevation: | 646.0 ft. | | 632.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 133 magnetic, 126 true | | 313 magnetic, 306 true |
| Displaced threshold: | no | | 1000 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 29 ft. road, 780 ft. from runway, 241 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear HIGH GROUND 205FT R OF CNTRLN. | | 65 ft. trees, 785 ft. from runway, 219 ft. right of centerline, 9:1 slope to clear HIGH GROUND 205FT L OF CNTRLN. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | WILKES COUNTY 23 COURT STREET, ROOM 222 WASHINGTON, GA 30673 Phone 706-678-2511 |
| Manager: | DANN STANDARD 351 AIRPORT ROAD WASHINGTON, GA 30673 Phone 706-678-2662 ALT PHONE: 706-836-0442 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC AUGUSTA APCH AT 706-771-1777, WHEN APCH CLSD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 13 | |
download (200KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 | |
download (200KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (154KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (488KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEBA - Elbert County Airport-Patz Field (19 nm N)
KCPP - Greene County Regional Airport (19 nm SW)
KHQU - Thomson/McDuffie County Airport (21 nm SE)
KAHN - Athens/Ben Epps Airport (27 nm W)
52A - Madison Municipal Airport (34 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Allen Kyzer
Photo taken 04-Jun-2016
Do you have a better or more recent aerial photo of Washington/Wilkes County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:52 | | 10:52 |
| Sunrise | | 07:17 | | 11:17 |
| Sunset | | 19:52 | | 23:52 |
| Evening civil twilight | | 20:17 | | 00:17 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-Apr-2026 15:48:59 |
| Local (UTC-4) | 03-Apr-2026 11:48:59 |
|
| METAR |
| KIIY | 031535Z AUTO 00000KT 10SM BKN016 OVC023 23/19 A3035 RMK AO2 T02270188
|
KEBA 19nm N | 031535Z AUTO 00000KT 10SM OVC008 20/18 A3036 RMK AO2 T02030185
|
KCPP 19nm SW | 031535Z AUTO VRB04KT 10SM SCT021 SCT040 BKN065 23/19 A3034 RMK AO2
|
|
| TAF |
KAHN 28nm W | 031126Z 0312/0412 00000KT P6SM SCT010 BKN050 TEMPO 0312/0314 BKN010 FM031500 15005KT P6SM SCT025 BKN050 FM040700 14003KT P6SM SCT015 BKN025 OVC050 FM040900 VRB02KT P6SM VCSH BKN008 BKN020 OVC035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|