FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | MYF |
| Lat/Long: | 32-48-56.6000N 117-08-22.4000W 32-48.943333N 117-08.373333W 32.8157222,-117.1395556 (estimated) |
| Elevation: | 427.3 ft. / 130.2 m (surveyed) |
| Variation: | 14E (1980) |
| From city: | 6 miles N of SAN DIEGO, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 92123 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | SAN DIEGO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MYF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | M-S 0700-1800 |
| Pattern altitude: | TPA RWYS 10R/28L, 10L/28R, AND 05/23 - MULTI ENG/TURBO PWRD 1600 FT; SNGL ENG 1000 FT. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ATC CTL. WHEN ATCT CLSD ACTVT PAPI RWY 10L & 28R; MALSR RWY 28R - CTAF, MIRL RWY 10L/28R OPER CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 119.2 |
| UNICOM: | 123.075 |
| ATIS: | 126.9 |
| WX ASOS: | 126.9 (858-576-4337) |
| MONTGOMERY GROUND: | 118.225 [0600-2100] |
| MONTGOMERY TOWER: | 119.2 ;ALL RYS, EXCEPT RY 28R BTW 1800-0200Z++ 125.7 ;RY 28R BTW 1800-0200Z++ 269.4 [0600-2100] |
| SOCAL APPROACH: | 124.35 |
| SOCAL DEPARTURE: | 119.6 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 123.725 |
| CLASS B: | 119.6 ;225-293 SAN 17,000 FT & BLW 124.35 ;062-109 SAN 14,000 FT & BLW 132.2 ;029-061 SAN 14,000 FT & BLW 132.2 ;333-028 SAN 7,000 FT-11,000 F |
| CWARD DP: | 119.6 |
| PADRZ DP: | 119.6 |
| WX ASOS at SAN (6 nm SW): | PHONE 619-607-3429 |
| WX AWOS-3P at SEE (8 nm E): | 125.45 (619-449-1228) |
| WX ASOS at NRS (15 nm S): | PHONE 619-437-9890 |
| WX ASOS at SDM (17 nm SE): | 132.35 (619-333-1055) |
| WX ASOS at RNM (18 nm NE): | PHONE 760-239-7043 |
- FREQ 125.7 ALSO USED FOR TOUCH AND GO LANDINGS RWY 10L-28R.
- SAID IN USE. OPERATE TRANSPONDERS WITH ALTITUDE REPORTING MODE AND ADS-B (IF EQUIPPED) ENABLED ON ALL AIRPORT SURFACES.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MZBr050/4.8 | | MISSION BAY VORTAC | | 117.80 | | 15E |
| PGYr313/14.7 | | POGGI VORTAC | | 116.45 | | 14E |
| TIJr318/19.0 | | TIJUANA VOR/DME | | 116.50 | | 12E |
| OCNr136/29.1 | | OCEANSIDE VORTAC | | 115.30 | | 15E |
| JLIr220/34.0 | | JULIAN VORTAC | | 113.75 | | 15E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ UL94 |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 10L/28R
| Dimensions: | 4598 x 150 ft. / 1401 x 46 m |
| Surface: | asphalt/rubberized friction seal coat, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 35 /F/C/Y/T | | Single wheel: | 12.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10L | | RUNWAY 28R |
| Latitude: | 32-49.090008N | | 32-48.769667N |
| Longitude: | 117-08.681030W | | 117-07.867110W |
| Elevation: | 414.2 ft. | | 427.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 101 magnetic, 115 true | | 281 magnetic, 295 true |
| Displaced threshold: | no | | 1199 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.40 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
Runway 10R/28L
| Dimensions: | 3401 x 60 ft. / 1037 x 18 m |
| Surface: | asphalt/rubberized friction seal coat, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 43 /F/C/Y/T | | Single wheel: | 12.0 |
|
| RUNWAY 10R | | RUNWAY 28L |
| Latitude: | 32-49.015305N | | 32-48.778380N |
| Longitude: | 117-08.722272W | | 117-08.120297W |
| Elevation: | 414.0 ft. | | 421.2 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 101 magnetic, 115 true | | 281 magnetic, 295 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in fair condition |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 5/23
| Dimensions: | 3400 x 75 ft. / 1036 x 23 m |
| Surface: | asphalt/treated/rubberized friction seal coat, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 55 /F/B/Y/T | | Single wheel: | 12.0 |
|
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 32-48.891410N | | 32-49.128383N |
| Longitude: | 117-08.760575W | | 117-08.158805W |
| Elevation: | 415.8 ft. | | 425.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 051 magnetic, 065 true | | 231 magnetic, 245 true |
| Displaced threshold: | 390 ft. | | no |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Helipad H1
| Dimensions: | 48 x 48 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Latitude: | 32-48.947000N | | |
| Longitude: | 117-08.834333W | | |
| Elevation: | 414.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in good condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SAN DIEGO 3750 JOHN J MONTGOMERY DR SAN DIEGO, CA 92123 Phone 858-573-1440 |
| Manager: | CHARLES BROADBENT 3750 JOHN J MONTGOMERY DR SAN DIEGO, CA 92123 Phone 858-573-1430 |
Additional Remarks
| A57-28R | 50:1 APCH SLOPE TO DSPLCD THLD. |
| - | BE ALERT HVY ACFT ACTIVITY IN THE VICINITY OF LAKE MURRAY & MT SOLEDAD. PILOTS ARE URGED TO BE VIGILANT FOR OTHER ACFT IN THESE AREAS & TO CTC THE TWR EARLY ENOUGH FOR TIMELY TFC ADVISORIES IF PROCEDING EAST BOUND ADVISE TWR OF DESTINATION ARPT. |
| - | SIMULATED ENGINE FAILURES ARE PROHIBITED OVER RESIDENTIAL AREAS. NO JET TOUCH AND GO OPNS. |
| - | FOR NOISE ABATEMENT REGULATIONS CONTACT THE NOISE ABATEMENT OFFICE AT 858-573-1436. |
| - | ACFT WITH HIGH NOISE LEVELS ARE REQUESTED TO USE RY 10L/28R |
| - | LDG FEES FOR OPS BY NON-BASED PART 91 AND PART 135 CERTIFIED ACFT. |
| - | TWY K RSTRD TO WINGSPAN NO GREATER THAN 58 FT. |
| - | NO ACFT OVR 20,000 LBS ON TWY J RSTRD BY FBO. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC SOCAL APCH AT 800-448-3724. |
| - | TXL E NON-STD, ACFT WITH WINGSPAN GTR THAN 35.5 FT. USE CAUTION. |
| - | PPR FOR MIL AND CIV HELS OVER 6000 LBS MAX TKOF WT LDG AT MID-PORT; CTC ARPT MGR. |
| - | RWY 23 USED AS RWY EXIT FOR RWY 28R. |
| - | BE ALERT TO MILITARY JET ACFT INVOF OF ARPT & 4.7 NM NW OF ARPT BEARING 312 INVOF MISSION BAY VORTAC. |
| - | EXTRM NOISE SENSITIVE AREAS W & S OF ARPT. NOISE MONITORING IN EFFECT. MAX NOISE LMT 2330-0630 70 DB OVER RESIDENTIAL AREAS. MAX NOISE LMT 0630-2330 88 DB. |
| - | BE ALERT BIRDS ON AND INVOF ARPT; COYOTE ACTIVITY ON RYS & TWYS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 28R | |
download (322KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28R | |
download (245KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (115KB) |
Departure Procedures |
| CWARD TWO (RNAV) | |
download (232KB) |
| PADRZ TWO (RNAV) | |
download (274KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (350KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNKX - Miramar MCAS (Joe Foss Field) Airport (3 nm N)
KSAN - San Diego International Airport (6 nm SW)
KNZY - North Island Naval Air Station (Halsey Field) Airport (8 nm SW)
KSEE - Gillespie Field Airport (8 nm E)
KNRS - Imperial Beach Naval Outlying Field (Ream Field) (15 nm S)
KSDM - Brown Field Municipal Airport (17 nm SE)
KRNM - Ramona Airport (18 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 14-Jan-2017
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Montgomery-Gibbs Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:39 | | 12:39 |
| Sunrise | | 06:05 | | 13:05 |
| Sunset | | 19:27 | | 02:27 |
| Evening civil twilight | | 19:53 | | 02:53 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-Apr-2026 08:02:39 |
| Local (UTC-7) | 28-Apr-2026 01:02:39 |
|
| METAR |
| KMYF | 280753Z AUTO 02003KT 10SM CLR 14/07 A3008 RMK AO2 SLP182 T01390072 402000122
|
KNKX 3nm N | 280755Z AUTO 05006KT 10SM CLR 10/07 A3007 RMK AO2 SLP179 T01000067 402060094
|
KSAN 5nm SW | 280751Z 00000KT 10SM SCT035 14/09 A3009 RMK AO2 SLP188 T01390089 402000133
|
KNZY 8nm SW | 280752Z 34004KT 10SM FEW036 SCT060 SCT250 16/09 A3007 RMK AO2 SLP180 T01560094 401940133
|
KSEE 9nm E | 280755Z AUTO 29004KT 10SM CLR 10/06 A3007 RMK AO2
|
KNRS 15nm S | 280753Z AUTO 01004KT BKN032 14/07 A3008 RMK AO2 SLP184 T01440072 402000122 $
|
KSDM 16nm SE | 280753Z AUTO 05005KT 10SM CLR 12/06 A3006 RMK AO2 SLP177 T01170061 402060106
|
KRNM 17nm NE | 280753Z AUTO 05003KT 10SM CLR 06/04 A3008 RMK AO2 SLP182 T00610044 401890044
|
MMTJ 19nm SE | 280745Z 32005KT 10SM SKC 13/07 A3010
|
|
| TAF |
KNKX 3nm N | 280300Z 2803/2903 27008KT 9999 SKC QNH3003INS FM280400 VRB04KT 9999 BKN035 QNH3006INS FM281800 28510KT 9999 BKN250 QNH3005INS FM290000 29008KT 9999 FEW022 OVC250 QNH3001INS TX20/2821Z TN13/2813Z
|
KSAN 5nm SW | 280520Z 2806/2912 VRB04KT P6SM FEW060 FM281800 30010KT P6SM SCT050 SCT250 FM290300 VRB04KT P6SM SCT030 FM290800 VRB03KT P6SM BKN030
|
KNZY 8nm SW | 2723/2823 31010KT 9999 FEW030 SCT060 QNH2996INS BECMG 280300 VRB04KT 9999 SCT035 QNH3002INS TEMPO 2803/2809 BKN035 FM281800 31010KT 9999 FEW035 SCT250 QNH3000INS TX19/2821Z TN12/2809Z FS30160
|
MMTJ 19nm SE | 280100Z 2718/2818 26015KT P6SM SCT030 TX20/2722Z TN13/2812Z FM280400 00000KT 6SM HZ BKN020 FM281600 00000KT P6SM SCT020
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|