FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | RNM |
| Lat/Long: | 33-02-21.0000N 116-54-54.9000W 33-02.350000N 116-54.915000W 33.0391667,-116.9152500 (estimated) |
| Elevation: | 1394.6 ft. / 425.1 m (surveyed) |
| Variation: | 12E (2010) |
| From city: | 2 miles W of RAMONA, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 92065 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1947 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | SAN DIEGO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RNM (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-2000 |
| Pattern altitude: | 1000 FT SNGL ENG, 1500 FT MULT ENG. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 27; MIRL RWY 09/27; TWY LGTS - CTAF. PAPI RWY 09 & 27 OPER 24 HRS. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 119.875 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 132.025 |
| WX ASOS: | PHONE 760-239-7043 |
| RAMONA GROUND: | 121.65 [0800-2000] |
| RAMONA TOWER: | 119.875 [0800-2000] |
| SOCAL APPROACH: | 132.2 |
| SOCAL DEPARTURE: | 127.3 |
| CLASS B: | 127.3 ;333-028 SAN BLW 7,000 FT 132.2 ;029-061 SAN 14,000 FT & BLW 132.2 ;333-028 SAN 7,000 FT-11,000 F |
| CWARD DP: | 119.6 |
| PADRZ DP: | 119.6 |
| WX AWOS-3P at SEE (13 nm S): | 125.45 (619-449-1228) |
| WX ASOS at MYF (18 nm SW): | 126.9 (858-576-4337) |
| WX ASOS at CRQ (19 nm W): | PHONE 760-795-2628 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| JLIr235/17.6 | | JULIAN VORTAC | | 113.75 | | 15E |
| MZBr030/21.9 | | MISSION BAY VORTAC | | 117.80 | | 15E |
| PGYr353/25.9 | | POGGI VORTAC | | 116.45 | | 14E |
| OCNr101/28.0 | | OCEANSIDE VORTAC | | 115.30 | | 15E |
| TIJr352/30.0 | | TIJUANA VOR/DME | | 116.50 | | 12E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 5001 x 150 ft. / 1524 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 95.0 | | Double tandem: | 170.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 33-02.420708N | | 33-02.278067N |
| Longitude: | 116-55.397425W | | 116-54.433235W |
| Elevation: | 1385.8 ft. | | 1394.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 087 magnetic, 099 true | | 267 magnetic, 279 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) UNUSBL BYD 3.0 NM DUE TO TRRN. | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Helipad H1
| Dimensions: | 340 x 66 ft. / 104 x 20 m |
| Surface: | asphalt/concrete |
| Latitude: | 33-02.283000N | | |
| Longitude: | 116-54.849167W | | |
| Elevation: | 1391.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | , in good condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY OF SAN DIEGO 1960 JOE CROSSON DRIVE EL CAJON, CA 92020-1235 Phone 619-956-4800 |
| Manager: | MEADOW CHASE 2926 MONTECITO ROAD RAMONA, CA 92065 Phone 760-788-3366 ARPT MGR: CAN ALSO BE REACHED AT FALLBROOK COMMUNITY AIRPARK 760-723-8395. |
Additional Remarks
| - | HELIPAD PRKG N OF RWY NOT OPEN TO PUB. |
| - | WHEN TWR CLSD ACFT MUST SELF-ANNOUNCE ON CTAF PRIOR TO LDG OR TKOF. |
| - | PPR FOR ALL MIL ACFT CTC AMGR. |
| - | COPTER SKID LNDGS ON RWY AND TWY PROHIBITED. |
| - | HEL OPS TO HELIPAD S OF RWY RSTRD TO 6000 LBS OR LESS. |
| - | REPETITIVE COPTER TRG CONDUCTED ON HELIPAD S OF RWY AND TWY A W OF TWR. |
| - | HELIPAD S OF RWY UNLGTD. |
| - | HELIPAD S OF RWY DAYTIME VFR USE ONLY. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC SOCAL APCH AT 800-448-3724. |
| - | NO COPTER HOVER TAXI ON TWY A FROM TWY A1 UP TO, BUT NOT INCLG, TWY A4. |
| - | VOLUNTARY JET CURFEW 2200-0700. NOISE SENSITIVE AREA NE-SE. NOISE ABATEMENT: TKOF CLIMB ON RWY HDG UNTIL 1900 FT MSL. |
| - | PPR FOR ALL ACFT MORE THAN 65000 LBS AT WEST TSNT RAMP ADJ TO ATCT; CTC AMGR. |
| - | FIRE FIGHTING ACFT ON AND IN THE VICINITY OF ARPT. |
| - | AIR TANKERS IN VCNTY YEAR-ROUND FRQLY FLY NONSTD PAT ENTRIES. |
| - | RWY 27 CALM WIND RWY. |
| - | FOR FIRE FIGHTING ACTIVITY CALL AMGR. |
| - | BE ALERT FOR BIRDS YEAR ROUND, VARIOUS SIZE AND SPECIES. OCNL COYOTE ON OR IN THE VICINITY OF RWY AND TWY. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (276KB) |
| RNAV (GPS)-B | |
download (370KB) |
| VOR/DME-A | |
download (393KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (118KB) |
Departure Procedures |
| CWARD TWO (RNAV) | |
download (168KB) |
| PADRZ TWO (RNAV) | |
download (204KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (132KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSEE - Gillespie Field Airport (13 nm S)
KNKX - Miramar MCAS (Joe Foss Field) Airport (15 nm SW)
KMYF - Montgomery-Gibbs Executive Airport (18 nm SW)
KCRQ - Mc Clellan-Palomar Airport (19 nm W)
KSAN - San Diego International Airport (23 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of helihigh.com & Mark Robinson
Photo taken 21-Aug-2012
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Ramona Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:13 | | 12:13 |
| Sunrise | | 05:41 | | 12:41 |
| Sunset | | 19:50 | | 02:50 |
| Evening civil twilight | | 20:18 | | 03:18 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 07:44:47 |
| Local (UTC-7) | 31-May-2026 00:44:47 |
|
| METAR |
| KRNM | 310653Z AUTO 00000KT 10SM CLR 12/11 A2996 RMK AO2 SLP136 T01220111 $
|
KSEE 14nm S | 310735Z AUTO 31004KT 10SM CLR 15/13 A2994 RMK AO2
|
KNKX 15nm SW | 310655Z AUTO 00000KT 10SM SCT010 13/13 A2995 RMK AO2 SLP137 T01330128
|
KMYF 17nm SW | 310653Z AUTO 00000KT 10SM CLR 17/14 A2996 RMK AO2 SLP141 T01670139
|
KCRQ 19nm W | 310717Z AUTO 15003KT 10SM BKN009 17/14 A2994 RMK AO2 T01670144
|
|
| TAF |
KNKX 15nm SW | 310000Z 3100/0106 29009KT 9999 SKC QNH2997INS BECMG 3102/3104 VRB02KT 9999 SKC QNH2999INS BECMG 3109/3111 VRB03KT 4800 BKN008 BR QNH3001INS BECMG 3121/3123 27508KT 9999 SKC QNH2995INS FM010300 27003KT 9999 SKC QNH2999INS TX23/3122Z TN17/3112Z
|
KCRQ 19nm W | 310520Z 3106/0106 VRB04KT P6SM FEW011 TEMPO 3106/3108 BKN010 FM310900 VRB03KT 6SM BR BKN009 FM311530 VRB04KT P6SM SCT015 FM311800 25007KT P6SM SKC FM010300 VRB04KT P6SM SCT008
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|