FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | OLD |
| Lat/Long: | 44-57-08.4060N 068-40-28.1840W 44-57.140100N 068-40.469733W 44.9523350,-68.6744956 (estimated) |
| Elevation: | 126.5 ft. / 38.6 m (surveyed) |
| Variation: | 15W (2025) |
| From city: | 2 miles NW of OLD TOWN, ME |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 04468 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1942 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BANGOR FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BGR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 04; PAPI RWY 22 & 30; MIRL RWY 04/22 & 12/30 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| BANGOR APPROACH: | 118.925 |
| BANGOR DEPARTURE: | 118.925 |
| WX ASOS at BGR (11 nm SW): | 127.75 (207-561-2515) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BGRr071/10.8 | | BANGOR VORTAC | | 114.80 | | 19W |
| MLTr210/38.7 | | MILLINOCKET VOR/DME | | 117.90 | | 20W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BURNHAM | | 080/32.9 | | 348 | | 18W | | BUP | -... ..- .--. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:24 HR FUEL WITH CREDIT CARD. A:SELF SVC FUEL 24 HRS WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 4001 x 75 ft. / 1220 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 44-57.219370N | | 44-57.144492N |
| Longitude: | 068-40.966142W | | 068-40.044857W |
| Elevation: | 124.7 ft. | | 119.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 112 magnetic, 097 true | | 292 magnetic, 277 true |
| Displaced threshold: | no | | 689 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 4/22
| Dimensions: | 2802 x 75 ft. / 854 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 37.0 | | Double wheel: | 45.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 44-56.866595N | | 44-57.294073N |
| Longitude: | 068-40.540318W | | 068-40.297022W |
| Elevation: | 125.9 ft. | | 122.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 037 magnetic, 022 true | | 217 magnetic, 202 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 17W/35W
| Dimensions: | 8400 x 100 ft. / 2560 x 30 m |
| Surface: | water |
| RUNWAY 17W | | RUNWAY 35W |
| Elevation: | 102.0 ft. | | 102.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF OLD TOWN 265 MAIN ST OLD TOWN, ME 04468 Phone 207-827-3965 ALTN CTC: BILL MAYO, CITY MGR 207-827-3965-EXT 201. |
| Manager: | MILES FRANCES 100 AIRPORT RD, PO BOX 558 OLD TOWN, ME 04468 Phone 207-827-7175 |
Additional Remarks
| A57-12 | 35:1 TO DTHR. |
| - | WATERFOWL, TURKEY & DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | FBO CLSD SUN. |
| - | FOR CD CTC BANGOR APCH AT 207-561-2500 EXTN 1. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 12 | |
download (266KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (235KB) |
| RNAV (GPS) RWY 30 | |
download (256KB) |
| VOR RWY 22 | |
download (213KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (546KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBGR - Bangor International Airport (11 nm SW)
1B0 - Dexter Regional Airport (24 nm W)
KLRG - Lincoln Regional Airport (25 nm N)
2B7 - Pittsfield Municipal Airport (32 nm W)
43B - Deblois Flight Strip (32 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Pete Chaisson- Portland Flight Services
Photo taken 24-Aug-2014
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Dewitt Field/Old Town Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:58 | | 08:58 |
| Sunrise | | 05:30 | | 09:30 |
| Sunset | | 19:35 | | 23:35 |
| Evening civil twilight | | 20:07 | | 00:07 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-Apr-2026 15:03:23 |
| Local (UTC-4) | 28-Apr-2026 11:03:23 |
|
| METAR |
KBGR 11nm SW | 281453Z 05003KT 10SM CLR 13/00 A3024 RMK AO2 SLP240 T01330000 58010
|
|
| TAF |
KBGR 11nm SW | 281120Z 2812/2912 12004KT P6SM SKC FM281500 14010KT P6SM FEW300 FM291000 VRB03KT P6SM OVC029
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|