FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SAC |
| Lat/Long: | 38-30-46.3010N 121-29-35.8840W 38-30.771683N 121-29.598067W 38.5128614,-121.4933011 (estimated) |
| Elevation: | 23.4 ft. / 7.1 m (surveyed) |
| Variation: | 14E (2010) |
| From city: | 3 miles S of SACRAMENTO, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 95822 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | OAKLAND CENTER |
| FSS: | RANCHO MURIETA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SAC (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1600 |
| Pattern altitude: | TPA 1000' EXCP 1500' FOR TURBINE & LARGE ACFT. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-DAWN. WHEN ATCT CLSD ACTVT ALL AIRFIELD LGTS - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) DUSK-DAWN. WHEN ATCT CLSD ACTVT APT BCN - CTAF |
Airport Communications
| CTAF: | 119.5 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 118.075 |
| WX ASOS: | PHONE 916-421-0923 |
| EXEC GROUND: | 125.0 [0600-2100] |
| EXEC TOWER: | 119.5 278.8 [0600-2100] |
| NORCAL APPROACH: | 125.25 127.4 ;NORTH-EAST |
| NORCAL DEPARTURE: | 125.25 127.4 ;NORTH-EAST |
| IC: | 125.25 |
| WX AWOS-3PT at MHR (10 nm E): | 118.325 (916-366-3371) |
| WX AWOS-3 at MCC (10 nm NE): | 125.975 (916-641-1272) |
| WX ASOS at SMF (12 nm NW): | PHONE 916-649-3996 |
| WX AWOS-3 at EDU (14 nm W): | 119.025 (530-754-6839) |
| WX AWOS-3P at DWA (18 nm W): | 125.775 (530-750-2759) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SACr016/5.0 | | SACRAMENTO VORTAC | | 115.20 | | 17E |
| MCCr187/10.2 | | MC CLELLAN VOR/DME | | 109.20 | | 17E |
| LINr302/35.0 | | LINDEN VOR/DME | | 114.80 | | 17E |
| MYVr158/35.3 | | MARYSVILLE VOR/DME | | 110.80 | | 16E |
| HNWr233/37.1 | | HANGTOWN VOR/DME | | 115.50 | | 17E |
| CCRr026/38.3 | | CONCORD VOR/DME | | 117.00 | | 17E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 5503 x 150 ft. / 1677 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 60.0 | | Double wheel: | 130.0 | | Double tandem: | 210.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 38-30.312510N | | 38-31.071737N |
| Longitude: | 121-30.043853W | | 121-29.413315W |
| Elevation: | 17.0 ft. | | 23.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 019 magnetic, 033 true | | 199 magnetic, 213 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | 33 ft. tree, 1350 ft. from runway, 275 ft. left and right of centerline, 34:1 slope to clear | | 40 ft. tree, 1430 ft. from runway, 250 ft. right of centerline, 30:1 slope to clear |
Runway 12/30
| Dimensions: | 3837 x 100 ft. / 1170 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 43.0 | | Double tandem: | 67.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 38-31.101827N | | 38-30.669683N |
| Longitude: | 121-29.704460W | | 121-29.117268W |
| Elevation: | 22.4 ft. | | 23.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 119 magnetic, 133 true | | 299 magnetic, 313 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 40 ft. tree, 1200 ft. from runway, 201 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear | | 50 ft. tree, 1050 ft. from runway, 100 ft. left of centerline, 17:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 60 x 60 ft. / 18 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | PERI |
| Latitude: | 38-30.617833N | | |
| Longitude: | 121-29.943667W | | |
| Elevation: | 19.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SACRAMENTO 6151 FREEPORT BLVD. SACRAMENTO, CA 95322-3518 Phone 916-875-9035 OPERATED BY CO OF SACRAMENTO |
| Manager: | RON OGLE 6151 FREEPORT BLVD SACRAMENTO, CA 95822 Phone 916-875-9035 APT MGR HRS 0800-1630 M-F |
Additional Remarks
| - | RY 20 CALM WIND RY. |
| - | NO TOUCH & GO LNDGS, LOW APPCHS OR PRACTICE INST APPCHS BTN HRS 2100-0600 LOCAL; FOR MORE INFO CALL (916) 874-0359. |
| - | BIRDS INVOF OF APRT. |
| - | DITCH AND CONCRETE BRIDGE IN RY 02/20 SAFETY AREA LCTD 500 FT PRIOR TO RY 02 THLD ON CL. |
| - | ARPT NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT 2100-0600 FOR MORE INFO CALL (916) 875-9037 OR (916) 875-9035. |
| - | ARPT 24HR EMERGENCY 916-929-5000. |
| - | PRIOR PERMISSION FROM AIRPORT OPERATOR REQUIRED FOR ACFT OVER 50,000 LBS MAX TAKEOFF WEIGHT. |
| - | DSTC BTN TWY A AND TWY B CNTRLN IS 75 FT. |
| - | RWY 12 BLAST PAD MARKINGS NOT STD. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC NORCAL APCH AT 916-361-6874. |
| - | GOLF COURSE LGTS SHINE ACROSS RY 02 FINAL APCH 800 FT RY CL DUSK TO 2200. |
| - | NO MID-FIELD, INTERSECTION OR FORMATION TKOFS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 02 | |
download (256KB) |
| RNAV (GPS) RWY 02 | |
download (236KB) |
| VOR RWY 02 | |
download (189KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (142KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (355KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMHR - Sacramento Mather Airport (10 nm E)
KMCC - Mc Clellan Airfield (10 nm NE)
KSMF - Sacramento International Airport (12 nm NW)
KEDU - University Airport (14 nm W)
KDWA - Yolo County Airport (18 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Jan Sears
Taken in April 2018
from 3000 feet looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Sacramento Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:17 | | 12:17 |
| Sunrise | | 05:47 | | 12:47 |
| Sunset | | 20:19 | | 03:19 |
| Evening civil twilight | | 20:49 | | 03:49 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 15:15:46 |
| Local (UTC-7) | 26-May-2026 08:15:46 |
|
| METAR |
| KSAC | 261453Z 18003KT 10SM OVC050 13/10 A2983 RMK AO2 SLP102 T01280100 50003
|
KMHR 10nm E | 261455Z AUTO 18007KT 10SM FEW014 OVC050 14/14 A2982 RMK AO2
|
KMCC 10nm NE | 261455Z AUTO 15007KT 10SM BKN048 BKN055 OVC065 13/10 A2983 RMK AO2
|
KSMF 12nm NW | 261453Z 19006KT 10SM BKN075 14/09 A2982 RMK AO2 SLP098 T01390094 51005
|
KEDU 14nm W | 261500Z AUTO 00000KT 10SM 14/10 A2984 RMK AO1
|
KDWA 18nm W | 261455Z AUTO 00000KT 10SM OVC065 15/09 A2984 RMK AO2
|
|
| TAF |
| KSAC | 261120Z 2612/2712 21006KT P6SM SKC FM261600 28006KT P6SM BKN150 FM270100 VRB03KT P6SM VCSH BKN080
|
KMHR 10nm E | 261120Z 2612/2712 19006KT P6SM SCT020 BKN060 FM261800 27006KT P6SM BKN100 FM270100 VRB03KT P6SM VCSH BKN080
|
KMCC 10nm NE | 261120Z 2612/2712 17007KT P6SM BKN060 FM261800 VRB05KT P6SM BKN100 FM270100 VRB03KT P6SM VCSH BKN080
|
KSMF 12nm NW | 261120Z 2612/2712 18007KT P6SM SCT100 FM261600 31006KT P6SM BKN150 FM270100 VRB05KT P6SM VCSH BKN080
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|