FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | SCR |
| Lat/Long: | 35-42-15.3880N 079-30-15.4720W 35-42.256467N 079-30.257867W 35.7042744,-79.5042978 (estimated) |
| Elevation: | 615.6 ft. / 187.6 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (2015) |
| From city: | 3 miles SW of SILER CITY, NC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 27344 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1965 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | RALEIGH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RDU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SUN 1200-1700, ALL MON-SAT 0900-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REILS RWY 04 & 22; MIRL RWY 04/22 - CTAF. PAPI RWY 04 & 22 OPER CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 125.775 (919-663-1252) |
| GREENSBORO APPROACH: | 126.6 |
| GREENSBORO DEPARTURE: | 126.6 |
| WX AWOS-3 at HBI (19 nm W): | 119.275 (336-626-7933) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LIBr144/8.3 | | LIBERTY VORTAC | | 113.00 | | 03W |
| SDZr011/29.6 | | SANDHILLS VORTAC | | 111.80 | | 03W |
| GSOr135/30.8 | | GREENSBORO VORTAC | | 116.20 | | 03W |
| RDUr263/36.5 | | RALEIGH/DURHAM VORTAC | | 117.20 | | 09W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:24 HR CREDIT CARD SVC AVBL FOR 100LL AND JET A. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 5000 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 35-41.904383N | | 35-42.608555N |
| Longitude: | 079-30.520210W | | 079-29.995500W |
| Elevation: | 598.5 ft. | | 615.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 040 magnetic, 031 true | | 220 magnetic, 211 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (4.20 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 45 ft. trees, 1183 ft. from runway, 247 ft. right of centerline, 21:1 slope to clear | | 48 ft. trees, 1283 ft. from runway, 249 ft. left of centerline, 22:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWN OF SILER CITY PO BOX 769 SILER CITY, NC 27344 Phone 919-742-4731 |
| Manager: | KAREN MCCRAW 80 AVIATION DR. SILER CITY, NC 27344 Phone 919-742-3847 |
Additional Remarks
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | ASPH SECTION OF RAMP PAVEMENT STRENGTH IS CSDRBLY LESS THAN RWY. |
| - | AFT HRS FUEL OR SVCS, CALL 919-619-2707. |
| - | SEASONAL FARMING OPNS AND EQPT INVOF RWY. |
| - | FOR CD CTC GREENSBORO APCH AT 336-333-5119. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (230KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (255KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (151KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (202KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHBI - Asheboro Regional Airport (19 nm W)
KBUY - Burlington/Alamance Regional Airport (21 nm N)
KTTA - Raleigh Executive Jetport at Sanford-Lee County Airport (21 nm E)
43A - Montgomery County Airport (24 nm SW)
KSOP - Moore County Airport (29 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 03-Jun-2014
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Siler City Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:58 | | 09:58 |
| Sunrise | | 06:26 | | 10:26 |
| Sunset | | 20:04 | | 00:04 |
| Evening civil twilight | | 20:32 | | 00:32 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-May-2026 05:06:14 |
| Local (UTC-4) | 02-May-2026 01:06:14 |
|
| METAR |
| KSCR | 020435Z AUTO 00000KT 10SM CLR 09/08 A2992 RMK AO2 T00930082
|
KHBI 20nm W | 020435Z AUTO 00000KT 10SM CLR 10/09 A2993 RMK AO2 T00990087
|
|
| TAF |
KGSO 32nm NW | 011740Z 0118/0218 20007KT P6SM SCT060 BKN250 FM021200 02007KT 6SM -RA BKN050 OVC110
|
KRDU 36nm E | 011740Z 0118/0218 17006KT P6SM BKN060 BKN250 PROB30 0118/0121 P6SM -RA BKN050 OVC090 FM021100 36005KT P6SM -RA BKN035 OVC060 FM021400 02007KT 5SM -RA BR BKN015 OVC060
|
KPOB 40nm SE | 020100Z 0201/0307 07004KT 9999 SCT030 BKN100 OVC160 QNH2980INS BECMG 0208/0209 35009KT 8000 -RA SCT015 BKN030 OVC075 620803 QNH2980INS BECMG 0212/0213 36010G15KT 6000 -RA BR BKN008 BKN012 OVC020 650803 QNH2980INS BECMG 0221/0222 01008KT 9999 VCSH FEW008 BKN015 OVC025 QNH2980INS BECMG 0300/0301 32006KT 9999 NSW SCT025 SCT130 QNH2984INS TX16/0220Z TN11/0213Z LAST NO AMDS AFT 0202 NEXT 0417
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|