FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | MMK |
| Lat/Long: | 41-30-31.3730N 072-49-46.1220W 41-30.522883N 072-49.768700W 41.5087147,-72.8294783 (estimated) |
| Elevation: | 103 ft. / 31.4 m (surveyed) |
| Variation: | 14W (1995) |
| From city: | 3 miles SW of MERIDEN, CT |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 06492 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BRIDGEPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MMK (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SUN 0900-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 36; MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX ASOS: | 134.925 (203-639-9405) |
| BRADLEY APPROACH: | 127.8 |
| BRADLEY DEPARTURE: | 127.8 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 120.65 |
| WX AWOS-3PT at 4B8 (11 nm N): | 119.175 (860-351-5362) |
| WX AWOS-AV at CT71 (12 nm N): | 129.825 |
| WX AWOS-3PT at OXC (14 nm W): | 132.975 (203-262-1190) |
| WX ASOS at HVN (15 nm S): | PHONE 203-466-6205 |
| WX ASOS at HFD (16 nm NE): | PHONE 860-952-9954 |
| WX AWOS-3 at SNC (16 nm SE): | 118.325 (860-526-1551) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MADr345/13.2 | | MADISON VOR/DME | | 110.40 | | 13W |
| HFDr251/14.9 | | HARTFORD VOR/DME | | 114.90 | | 13W |
| BDRr044/24.8 | | BRIDGEPORT VOR/DME | | 108.80 | | 12W |
| CCCr011/34.8 | | CALVERTON VOR/DME | | 114.55 | | 13W |
| CMKr080/36.5 | | CARMEL VOR/DME | | 116.60 | | 12W |
| GONr301/36.6 | | GROTON VOR/DME | | 110.85 | | 14W |
| ORWr280/37.4 | | NORWICH VOR/DME | | 110.00 | | 14W |
| PWLr126/38.0 | | PAWLING VOR/DME | | 114.30 | | 12W |
| BAFr201/39.5 | | BARNES VORTAC | | 113.00 | | 14W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:SELF SVC FUEL. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 3100 x 75 ft. / 945 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 41-30.765183N | | 41-30.280600N |
| Longitude: | 072-49.875433W | | 072-49.661983W |
| Elevation: | 103.0 ft. | | 98.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 176 magnetic, 162 true | | 356 magnetic, 342 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 60 ft. tree, 700 ft. from runway, 250 ft. left of centerline, 8:1 slope to clear 5 FT BRUSH, 0 FT DSTC, 161 FT R, 8 FT BR, 190 FT DSTC. | | 75 ft. tree, marked and lighted, 975 ft. from runway, 305 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MERIDEN CITY MANAGER, CITY HALL, 142 E MAIN ST MERIDEN, CT 06450 Phone (203) 630-4115 |
| Manager: | CONSTANCE CASTILLO 213 EVANSVILLE AVENUE MERIDEN, CT 06451 Phone 203-630-2878 |
Additional Remarks
| - | RWY 36 NO TGLS. |
| - | CRANES 150 FT AGL, 0.25 MI NW AER 18, LGTD. OPER INTMT DALGT HRS. |
| - | PPR FOR JET ACFT. |
| - | CALM WIND RWY 18. |
| - | STD LEFT TFC, BOTH RWYS. |
| - | FOR CD CTC BRADLEY APCH AT 860-386-3597. |
| - | CTN DEER, COYOTES & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (190KB) |
| VOR RWY 36 | |
download (247KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (81KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (178KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
4B8 - Robertson Field Airport (11 nm N)
KOXC - Waterbury-Oxford Airport (14 nm W)
KHVN - Tweed/New Haven Airport (15 nm S)
KHFD - Hartford-Brainard Airport (16 nm NE)
KSNC - Chester Airport (16 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Stephen Taylor Photo
Photo taken 19-Aug-2012
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Meriden Markham Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:06 | | 10:06 |
| Sunrise | | 06:34 | | 10:34 |
| Sunset | | 19:16 | | 23:16 |
| Evening civil twilight | | 19:44 | | 23:44 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 09:26:27 |
| Local (UTC-4) | 02-Apr-2026 05:26:27 |
|
| METAR |
| KMMK | 020853Z AUTO VRB03KT 10SM -RA OVC015 07/05 A3037 RMK AO2 RAB00 SLP283 P0001 60005 T00670050 51012
|
KOXC 13nm W | 020856Z AUTO 06008KT 8SM -RA OVC006 05/05 A3035 RMK AO2 CIG 005V010 SLP293 P0002 60003 T00500050 51014 $
|
KHVN 15nm S | 020853Z AUTO 05007KT 10SM -RA OVC020 07/04 A3035 RMK AO2 RAB34 SLP278 P0000 60004 T00670044 53013
|
KHFD 16nm NE | 020911Z AUTO 03006KT 4SM RA BR BKN014 OVC020 06/04 A3038 RMK AO2 P0004 T00560044 $
|
KSNC 16nm SE | 020915Z AUTO 05007G13KT 020V100 9SM -RA OVC010 05/05 A3036 RMK AO2
|
|
| TAF |
KBDR 25nm SW | 020532Z 0206/0306 06012G19KT 5SM -RA BR SCT007 OVC015 FM020900 07014G22KT 4SM -RA BR BKN007 OVC012 TEMPO 0209/0212 SCT007 OVC012 FM021600 07012G19KT 4SM -DZ BR BKN007 OVC012 FM030000 08010KT 3SM -DZ BR BKN007 OVC012
|
KBDL 26nm N | 020520Z 0206/0312 01012KT P6SM -SHRA OVC025 FM020700 03012KT 4SM -RA BR BKN015 OVC035 FM021400 04010KT 5SM -DZ BR OVC008 FM021800 05008KT P6SM OVC012 FM022300 06005KT 4SM BR OVC006
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|