FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | N07 |
| Lat/Long: | 40-56-51.4610N 074-18-52.2400W 40-56.857683N 074-18.870667W 40.9476281,-74.3145111 (estimated) |
| Elevation: | 181 ft. / 55.2 m (surveyed) |
| Variation: | 13W (1995) |
| From city: | 2 miles N of LINCOLN PARK, NJ |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 07035 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1939 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | MILLVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MIV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0900-DUSK, ALL SAT-SUN UNATT |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT HIRL RY 01/19 - CTAF. ACTVT HIGH INTST FST WITH 7 CLICKS BFR ACTVTNG LOWER INTSTS. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| NEWARK APPROACH: | 127.6 |
| NEWARK DEPARTURE: | 127.6 |
| WX ASOS at CDW (5 nm S): | 135.5 (631-594-4523) |
| WX AWOS-3 at MMU (10 nm SW): | PHONE 973-290-0135 |
| WX ASOS at TEB (13 nm SE): | PHONE 201-473-3130 |
| WX ASOS at EWR (17 nm SE): | PHONE 862-381-4743 |
| WX ASOS at 12N (20 nm W): | PHONE 609-325-2295 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SAXr136/12.4 | | SPARTA VORTAC | | 115.70 | | 11W |
| TEBr308/12.9 | | TETERBORO VOR/DME | | 108.40 | | 11W |
| LGAr308/22.5 | | LA GUARDIA VOR/DME | | 113.10 | | 12W |
| BWZr080/24.7 | | BROADWAY VOR/DME | | 114.20 | | 11W |
| STWr108/25.3 | | STILLWATER VOR/DME | | 109.60 | | 11W |
| CRIr327/27.7 | | CANARSIE VOR/DME | | 112.30 | | 11W |
| SBJr052/29.2 | | SOLBERG VOR/DME | | 112.90 | | 10W |
| HUOr167/30.4 | | HUGUENOT VOR/DME | | 116.10 | | 11W |
| JFKr319/31.1 | | KENNEDY VOR/DME | | 115.90 | | 12W |
| CMKr251/38.7 | | CARMEL VOR/DME | | 116.60 | | 12W |
| COLr001/38.8 | | COLTS NECK VOR/DME | | 115.40 | | 11W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| STANWYCK | | 211/36.9 | | 261 | | 12W | | SKU | ... -.- ..- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 2767 x 40 ft. / 843 x 12 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 40-56.630573N | | 40-57.084782N |
| Longitude: | 074-18.846530W | | 074-18.894805W |
| Elevation: | 177.0 ft. | | 180.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 008 magnetic, 355 true | | 188 magnetic, 175 true |
| Displaced threshold: | 690 ft. | | 95 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 50 ft. trees, 200 ft. from runway, 60 ft. right of centerline +75 FT TREES 0-200 FT FROM RWY END 250 L - 250 R. | | 20 ft. stack, 260 ft. from runway, 155 ft. left of centerline, 3:1 slope to clear +30 FT HGR 80 FT FROM RWY END 200 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | LINCOLN PARK AIRPORT INC 425 BEAVER BROOK ROAD LINCOLN PARK, NJ 07035 Phone 973-628-7166 |
| Manager: | TOM VAN WINGERDEN 425 BEAVER BROOK ROAD LINCOLN PARK, NJ 07035 Phone 973-628-7166 |
Additional Remarks
| - | NARROW TAXILANES & TWYS CAUSED BY NSTD CLNCS. |
| - | DEER AND BIRDS INVOF RUNWAY. |
| - | TOUCH AND GO LANDINGS PROHIBITED. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725. IF UNABLE, CTC NEWARK APCH AT 800-645-3206. |
| - | TSNT HEL OPS ALLOWED WITH PRE-APVL ONLY, CALL 973-628-7166. |
| - | (CONTACT TITLE) FBO CTC (973) 633-0450. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| MAZIE THREE (RNAV) | |
download (200KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (171KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (170KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (438KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCDW - Essex County Airport (5 nm S)
KMMU - Morristown Municipal Airport (10 nm SW)
4N1 - Greenwood Lake Airport (11 nm N)
KTEB - Teterboro Airport (13 nm SE)
KEWR - Newark Liberty International Airport (17 nm SE)
KJRA - West 30th St Heliport (18 nm SE)
12N - Aeroflex/Andover Airport (20 nm W)
6N5 - East 34th Street Heliport (20 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Trey Buttriss pleasureandplane.com
Photo taken 24-Jul-2011
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Lincoln Park Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:28 | | 09:28 |
| Sunrise | | 05:58 | | 09:58 |
| Sunset | | 19:51 | | 23:51 |
| Evening civil twilight | | 20:21 | | 00:21 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 13:15:23 |
| Local (UTC-4) | 30-Apr-2026 09:15:23 |
|
| METAR |
KCDW 4nm S | 301253Z 23003KT 10SM BKN007 BKN010 OVC015 10/08 A2975 RMK AO2 SLP079 T01000083
|
KMMU 11nm SW | 301245Z 30003KT 8SM BKN007 10/10 A2976
|
KTEB 13nm E | 301251Z 21005KT 3SM -DZ BR OVC007 10/09 A2974 RMK AO2 DZB48 SLP072 P0000 T01000089
|
KEWR 17nm SE | 301251Z 00000KT 3SM -DZ BR BKN007 OVC012 10/09 A2975 RMK AO2 DZB05 SLP075 CIG 006V008 P0000 T01000089 $
|
KNYC 19nm SE | 301302Z AUTO 00000KT 4SM BR OVC009 09/09 A2977 RMK AO2 T00940089 $
|
K12N 19nm W | 301254Z AUTO 00000KT 09/08 A2975 RMK AO1 SLP075 T00940078
|
|
| TAF |
KTEB 13nm E | 301135Z 3012/0118 12005KT 4SM BR OVC009 TEMPO 3012/3014 2SM BR BKN007 FM301400 35005KT P6SM OVC010 FM301600 32007KT P6SM BKN020 FM302000 32008KT P6SM SCT035 FM011600 28008KT P6SM BKN050
|
KEWR 17nm SE | 301135Z 3012/0118 12005KT P6SM BKN007 TEMPO 3012/3014 4SM BR FM301400 34005KT P6SM OVC010 FM301600 32007KT P6SM BKN020 FM302000 32009KT P6SM SCT035 FM011600 28008KT P6SM BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|