FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | N57 |
| Lat/Long: | 39-49-49.8450N 075-46-11.1130W 39-49.830750N 075-46.185217W 39.8305125,-75.7697536 (estimated) |
| Elevation: | 435.2 ft. / 132.6 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (1965) |
| From city: | 1 mile W of TOUGHKENAMON, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 19311 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1968 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | WILLIAMSPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | IPT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800 - 1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 06/24 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| PHILADELPHIA APPROACH: | 124.35 |
| PHILADELPHIA DEPARTURE: | 124.35 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 125.6 |
| WX AWOS-3 at MQS (10 nm NW): | 126.25 (610-384-6132) |
| WX ASOS at ILG (12 nm SE): | 123.95 (302-217-3317) |
| WX AWOS-3T at OQN (13 nm NE): | 121.4 ((610) 692-6190) |
| WX AWOS-3 at EVY (19 nm S): | 132.325 (302-378-2063) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MXEr230/7.0 | | MODENA VORTAC | | 113.20 | | 09W |
| DQOr331/11.8 | | DUPONT VORTAC | | 114.00 | | 10W |
| OODr308/24.5 | | WOODSTOWN VORTAC | | 112.80 | | 10W |
| PTWr211/25.4 | | POTTSTOWN VORTAC | | 116.50 | | 09W |
| LRPr135/29.6 | | LANCASTER VOR/DME | | 117.30 | | 09W |
| ENOr351/37.8 | | SMYRNA VORTAC | | 111.40 | | 09W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| RAINBOW | | 321/38.4 | | 363 | | 11W | | RNB | .-. -. -... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 3693 x 60 ft. / 1126 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition TURF SFC SOUTH OF RWY FOR GLIDER RECOVERY ONLY. |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 39-49.618460N | | 39-50.043043N |
| Longitude: | 075-46.467663W | | 075-45.902738W |
| Elevation: | 433.4 ft. | | 429.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 055 magnetic, 046 true | | 235 magnetic, 226 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 62 ft. trees, 248 ft. from runway, 239 ft. left of centerline 13 FT TREES, 183 FT FROM RWY END & 149 FT RIGHT. | | 15 ft. trees, 307 ft. from runway, 177 ft. left of centerline, 7:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | NEW GARDEN TOWNSHIP TOWNSHIP MANAGER, 299 STARR RD. LANDENBURG, PA 19350 Phone 610-268-2915 |
| Manager: | JONATHAN MARTIN 1235 NEWARK ROAD TOUGHKENAMON, PA 19374 Phone 610-268-2619 |
Additional Remarks
| - | RWY 06 NOISE ABATEMENT CLIMB TO 1200 FT MSL BFR TURNING CROSSWIND. |
| - | FOR ASST AFTER HRS CTC 610-476-1702 |
| - | DEER AND OTHER WILDLIFE ON AND INVOF ARPT. |
| - | OVNGT PRKG FEE. |
| - | FOR CD CTC PHILADELPHIA APCH AT 800-354-9884. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (193KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 | |
download (185KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (432KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMQS - Chester County G O Carlson Airport (10 nm NW)
KILG - New Castle Airport (12 nm SE)
KOQN - Brandywine Regional Airport (13 nm NE)
58M - Claremont Airport (16 nm S)
KEVY - Summit Airport (19 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of New Garden Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:23 | | 10:23 |
| Sunrise | | 06:50 | | 10:50 |
| Sunset | | 19:25 | | 23:25 |
| Evening civil twilight | | 19:52 | | 23:52 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-Mar-2026 11:15:47 |
| Local (UTC-4) | 31-Mar-2026 07:15:47 |
|
| METAR |
KMQS 10nm NW | 311055Z AUTO VRB03KT 10SM BKN065 OVC080 16/11 A3008 RMK AO2 LTG DSNT N AND NE T01550106
|
KILG 13nm SE | 311051Z 23010KT 10SM CLR 17/09 A3009 RMK AO2 SLP189 T01670089
|
KOQN 13nm NE | 311055Z AUTO 23009KT 10SM CLR 17/10 A3009 RMK AO2 LTG DSNT N AND NE
|
|
| TAF |
KILG 13nm SE | 310522Z 3106/0106 22007KT P6SM SCT070 BKN090 WS020/25045KT FM311200 23009KT P6SM FEW090 FM311700 22013G23KT P6SM FEW090 SCT250 FM010000 21009KT P6SM SCT040 BKN230 WS020/23040KT
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|