FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | OPN |
| Lat/Long: | 32-57-18.0092N 084-15-50.7103W 32-57.300153N 084-15.845172W 32.9550026,-84.2640862 (estimated) |
| Elevation: | 797.7 ft. / 243.1 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (1995) |
| From city: | 5 miles NE of THOMASTON, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30286 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1994 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OPN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1800 FOR AFT HRS SVC CALL 706-741-0562. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RY 30 AND PAPI RYS 12 & 30 - CTAF. MIRL RY 12/30 PRESET MED INTST DUSK-0000; AFTER 0000 ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 133.975 (706-646-4123) |
| ATLANTA APPROACH: | 124.2 [0600-0000] |
| ATLANTA DEPARTURE: | 124.2 [0600-0000] |
| WX AWOS-3 at 6A2 (16 nm N): | 119.750 (770-227-3934) |
- ATLANTA LARGE TRACON PROVIDES APCH/DEP SVC 0615-2300 ON FREQ 124.2; ATLANTA ARTCC PROVIDES APCH/DEP SVC 2300-0615 ON FREQS 134.5/360.75 (MACON RCAG).
Nearby radio navigation aids
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PECAT | | 157/23.6 | | 316 | | 05W | | FFC | ..-. ..-. -.-. |
| COWETA COUNTY | | 132/28.9 | | 234 | | 03W | | EQQ | . --.- --.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 6350 x 100 ft. / 1935 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 20.0 | | Double wheel: | 50.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 32-57.543917N | | 32-57.056390N |
| Longitude: | 084-16.394717W | | 084-15.295627W |
| Elevation: | 786.8 ft. | | 797.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 121 magnetic, 118 true | | 301 magnetic, 298 true |
| Displaced threshold: | 648 ft. | | 699 ft. |
| Declared distances: | TORA:6350 TODA:6350 ASDA:6173 LDA:5525 | | TORA:6350 TODA:6350 ASDA:5662 LDA:4962 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 15 ft. road, 201 ft. from runway, 250 ft. left of centerline 6 FT FENCE AND ROAD 198 FT LEFT 200 FT FROM RY END. | | 19 ft. rr, 371 ft. from runway, 524 ft. right of centerline, 9:1 slope to clear 50:1 APCH TO DSPLCD THLD. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | THOMASTON UPSON CO. ARPT AUTH 2347 DERAY RD THOMASTON, GA 30286 Phone 706-647-4500 |
| Manager: | MITCH ELLERBEE 2347 DEL RAY ROAD THOMASTON, GA 30286 Phone 706-647-4500 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC ATLANTA APCH AT 678-364-6132, WHEN APCH CLSD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 30 | |
download (228KB) |
| RNAV (GPS) RWY 12 | |
download (213KB) |
| RNAV (GPS) RWY 30 | |
download (224KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (157KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (480KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
6A2 - Griffin-Spalding County Airport (16 nm N)
6A1 - Butler Municipal Airport (23 nm S)
KHMP - Atlanta Speedway Airport (26 nm N)
KFFC - Atlanta Regional Airport-Falcon Field (29 nm NW)
KPIM - Harris County Airport (32 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photos courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 03-Feb-2013
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Thomaston-Upson County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 24-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:06 | | 10:06 |
| Sunrise | | 06:33 | | 10:33 |
| Sunset | | 20:34 | | 00:34 |
| Evening civil twilight | | 21:02 | | 01:02 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 24-May-2026 22:19:53 |
| Local (UTC-4) | 24-May-2026 18:19:53 |
|
| METAR |
| KOPN | 242155Z AUTO 00000KT 10SM SCT034 SCT050 25/22 A3008 RMK AO2 LTG DSNT ALQDS
|
K6A2 16nm N | 242155Z AUTO 16005KT 10SM SCT007 SCT013 22/21 A3006 RMK AO2 LTG DSNT E AND NW
|
|
| TAF |
KMCN 35nm SE | 241732Z 2418/2518 17005KT P6SM BKN025 BKN035 FM241900 17006KT P6SM -SHRA SCT025 BKN035 TEMPO 2421/2501 4SM TSRA BKN035CB FM250200 00000KT P6SM BKN025 BKN050 FM250700 00000KT 4SM BR BKN007 FM251600 17004KT P6SM SCT009 BKN018
|
KATL 42nm N | 241940Z 2420/2524 16008KT P6SM -SHRA SCT015 BKN025 TEMPO 2420/2424 4SM TSRA BKN020CB FM250200 14004KT 6SM BR SCT009 BKN015 FM250500 15003KT 4SM BR BKN005 BKN008 TEMPO 2511/2515 2SM -DZ BR OVC004 FM251800 17006KT P6SM VCSH SCT012 BKN025 PROB30 2520/2524 4SM TSRA BKN025CB
|
KCSG 43nm SW | 241732Z 2418/2518 20008KT P6SM SCT025 BKN070 PROB30 2418/2424 4SM TSRA BKN035CB FM250100 VRB03KT 6SM BR BKN025 FM250400 00000KT 5SM BR BKN008 FM251600 16004KT 5SM -SHRA BKN009 BKN020
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|