FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | BLG |
| Lat/Long: | 61-10-22.6628N 151-02-43.4987W 61-10.377713N 151-02.724978W 61.1729619,-151.0454163 (estimated) |
| Elevation: | 87.2 ft. / 27 m (estimated) |
| Variation: | 19E (2010) |
| From city: | 8 SM NE TYONEK. |
| Time zone: | UTC -8 (UTC -9 during Standard Time) |
| Zip code: | 99688 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Activation date: | 07/1962 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ANCHORAGE CENTER |
| FSS: | KENAI FLIGHT SERVICE STATION [907-283-7211] |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 01/19 & 09/27 - CTAF. |
Airport Communications
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TEDr253/31.4 | | ANCHORAGE VOR/DME | | 113.15 | | 18E |
| ENAr348/33.8 | | KENAI VOR/DME | | 117.60 | | 19E |
| BGQr213/39.1 | | BIG LAKE VORTAC | | 112.50 | | 19E |
Airport Services
Runway Information
Helipad H1
| Dimensions: | 60 x 60 ft. / 18 x 18 m |
| Surface: | concrete |
| Latitude: | 61-10.664667N | | |
| Longitude: | 151-02.157500W | | |
| Elevation: | 79.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Runway 1/19
| Dimensions: | 5002 x 100 ft. / 1525 x 30 m |
| Surface: | gravel, in good condition FIRST 200 FT RWY 19 SOFT & UNSTBL. |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 61-10.003333N | | 61-10.724333N |
| Longitude: | 151-02.981167W | | 151-02.168333W |
| Elevation: | 76.3 ft. | | 71.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 010 magnetic, 029 true | | 190 magnetic, 209 true |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | trees, 100 ft. from runway, 20:1 slope to clear | | trees, 100 ft. from runway, 12:1 slope to clear |
Runway 9/27
| Dimensions: | 2505 x 60 ft. / 764 x 18 m |
| Surface: | gravel |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | NOT MNTND IN WINTER. |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 61-10.468833N | | 61-10.342000N |
| Longitude: | 151-03.429667W | | 151-02.620000W |
| Elevation: | 86.7 ft. | | 73.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 089 magnetic, 108 true | | 269 magnetic, 288 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | HILCORP ALASKA, LLC 3800 CENTERPOINT DR., STE 1400 ANCHORAGE, AK 99503 Phone 907-777-8300 |
| Manager: | HILCORP ALASKA, LLC 3800 CENTERPOINT DR., STE 1400 ANCHORAGE, AK 99503 Phone 907-777-8300 |
Additional Remarks
| A30A-19 | ROAD XS ADJ TO N END. BRUSH HINDERS VEHICLES FM SEEING ARR ON APCH END. |
| - | GTR THAN 20000 LB & ALL LDG OPS PPR - 907-263-3930/907-263-3910. |
| - | SHOULDER ON W & N SIDE OF RWYS SOGGY. |
| - | UNCTLD VEHICLE OPS ON ROAD ALG E SIDE OF RWYS. |
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | W SIDE OF TWY SHOULDER NA BYD RWY EDGE LGTS. |
| - | RWYS NOT VISIBLE BY PSNL. |
| - | WX CAMERA AVBL ON INTERNET AT HTTPS://WEATHERCAMS.FAA.GOV |
Instrument Procedures
There are no published instrument procedures at PABG.
Some nearby airports with instrument procedures:
PANC - Ted Stevens Anchorage International Airport (30 nm E)
PAMR - Merrill Field Airport (35 nm E)
PAED - Elmendorf Air Force Base (36 nm E)
PAEN - Kenai Municipal Airport (36 nm S)
PAFR - Bryant Army Airfield (41 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Security Aviation
Photo taken 18-Oct-2018
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Beluga Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-8) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 03:24 | | 11:24 |
| Sunrise | | 04:52 | | 12:52 |
| Sunset | | 23:10 | | 07:10 |
| Evening civil twilight | | 00:38 | | 08:38 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 12:39:23 |
| Local (UTC-8) | 26-May-2026 04:39:23 |
|
| METAR |
PANC 30nm E | 261153Z 15017G27KT 10SM FEW065 SCT080 BKN110 07/M01 A2947 RMK AO2 PK WND 15027/1152 SLP980 T00671006 10100 20067 50003 $
|
PALH 31nm E | 261153Z AUTO 21009G15KT 10SM BKN070 OVC100 08/M02 A2948 RMK AO2 SLP982 T00781022 10106 20072 52002 TSNO
|
PAMR 35nm E | 261153Z 29009KT 10SM OVC110 07/M01 A2947 RMK AO2 SLP979 T00671011 10100 20067 55002
|
PAED 36nm E | 261155Z 26012KT 10SM OVC100 07/M01 A2946 RMK AO2A SLP973 T00691008 10108 20068 55001
|
PAEN 37nm S | 261153Z AUTO 13008KT 10SM OVC070 07/M01 A2943 RMK AO2 SLP969 60000 T00671011 10067 20050 56008
|
PAFR 41nm E | 261155Z AUTO 10012KT 10SM OVC100 09/M04 A2946 RMK AO2 PK WND 09026/37 SLP979 T00901042 10101 20083 53002 $
|
PASX 41nm S | 261156Z AUTO 11009KT 10SM OVC075 06/00 A2943 RMK AO2 SLP973 60000 T00610000 10067 20050 55005 TSNO
|
PABV 46nm E | 261156Z AUTO 27003KT 10SM OVC085 08/M04 A2949 RMK AO2 SLP986 T00781039 10117 20078 58006 $
|
|
| TAF |
PANC 30nm E | 261140Z 2612/2718 16012G25KT P6SM VCSH BKN060 TEMPO 2612/2616 12010KT FM262200 16018G28KT P6SM BKN060 FM270900 16012KT P6SM OVC090 FM271200 09006KT P6SM OVC080
|
PAED 36nm E | 260800Z 2608/2711 09010G20KT 9999 OVC070 640705 520204 QNH2945INS WND 360V110 BECMG 2611/2612 35006KT 9999 BKN060 640606 520204 QNH2943INS BECMG 2618/2619 35008KT 9999 VCSH FEW050 SCT070 BKN100 BKN150 520404 QNH2946INS WND 15012KT AFT 2702 BECMG 2709/2710 VRB06KT 9999 NSW FEW040 BKN100 QNH2952INS TX11/2623Z TN04/2613Z
|
PAEN 37nm S | 261140Z 2612/2712 09007KT P6SM VCSH FEW035 OVC070 FM262000 12009KT P6SM VCSH SCT035 OVC060 PROB30 2620/2702 -SHRA BKN035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|