FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SDC |
| Lat/Long: | 43-14-04.5510N 077-07-10.0700W 43-14.075850N 077-07.167833W 43.2345975,-77.1194639 (estimated) |
| Elevation: | 424.3 ft. / 129.3 m (surveyed) |
| Variation: | 12W (1995) |
| From city: | 3 miles W of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 14589 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | BUFFALO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0830-1700 |
| Pattern altitude: | 1400.3 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTIVATE REIL RWY 10 & 28; MIRL RWY 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 124.2 (315-483-6171) |
| ROCHESTER APPROACH: | 119.55 |
| ROCHESTER DEPARTURE: | 119.55 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ROCr086/25.2 | | ROCHESTER VOR/DME | | 110.00 | | 12W |
| GEEr057/36.1 | | GENESEO VOR/DME | | 108.20 | | 09W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:CREDIT CARD FUEL AVBL 24 HRS. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 3803 x 60 ft. / 1159 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 43-14.067197N | | 43-14.084468N |
| Longitude: | 077-07.595742W | | 077-06.739932W |
| Elevation: | 424.2 ft. | | 418.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 100 magnetic, 088 true | | 280 magnetic, 268 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on right (3.20 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 30 ft. trees, 261 ft. from runway, 177 ft. left of centerline, 2:1 slope to clear +8 FT FENCE 131 FT FROM THLD 226 FT L OF CNTLN. | | 70 ft. tree, 401 ft. from runway, 277 ft. right of centerline, 2:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | WILLIAMSON FLYING CLUB INC PO BOX 148 WILLIAMSON, NY 14589 Phone 315-483-6011 |
| Manager: | MIKE BJERGA PO BOX 148 WILLIAMSON, NY 14589 Phone 315-483-6011 |
Additional Remarks
| - | AREAS OTHER THAN RWY & TWY MAY BE VERY SOFT IN FALL, WINTER & SPRING. |
| - | GEESE & DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0490. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (239KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (231KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (144KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (453KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KIUA - Canandaigua Airport (22 nm SW)
KROC - Frederick Douglass/Greater Rochester International Airport (25 nm W)
0G7 - Finger Lakes Regional Airport (26 nm SE)
B16 - Whitfords Airport (27 nm E)
KFZY - Oswego County Airport (33 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Williamson/Sodus Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:00 | | 09:00 |
| Sunrise | | 05:34 | | 09:34 |
| Sunset | | 20:38 | | 00:38 |
| Evening civil twilight | | 21:12 | | 01:12 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-May-2026 03:38:54 |
| Local (UTC-4) | 29-May-2026 23:38:54 |
|
| METAR |
| KSDC | 300315Z AUTO 36006KT 10SM SCT075 SCT120 11/00 A2991 RMK AO2
|
|
| TAF |
KROC 26nm W | 291720Z 2918/3018 26016G23KT P6SM FEW050 BKN150 FM292100 28018G28KT P6SM BKN090 FM300000 30012G23KT P6SM BKN070 PROB30 3000/3002 P6SM -SHRA BKN050 FM300200 01012KT P6SM BKN060 FM300800 33009KT P6SM FEW090 FM301200 02012G18KT P6SM BKN040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|