FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | THV |
| Lat/Long: | 39-55-01.2000N 076-52-22.9000W 39-55.020000N 076-52.381667W 39.9170000,-76.8730278 (estimated) |
| Elevation: | 494.7 ft. / 150.8 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (2000) |
| From city: | 7 miles SW of YORK, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 17364 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | WILLIAMSPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | THV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SAT-SUN 0730-1630, ALL MON-FRI 0630-1900 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LNDG FEE FOR ALL ACFT WAIVED WITH MIN FUEL PURCHASE. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX ASOS: | 119.275 (717-792-5529) |
| HARRISBURG APPROACH: | 124.1 |
| HARRISBURG DEPARTURE: | 124.1 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.65 |
| WX ASOS at MDT (17 nm N): | PHONE 717-944-1372 |
| WX ASOS at CXY (18 nm N): | PHONE 717-216-0264 |
| WX AWOS-3 at DMW (20 nm S): | 121.25 (410-876-1281) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HARr169/24.8 | | HARRISBURG VORTAC | | 115.35 | | 10W |
| EMIr019/25.8 | | WESTMINSTER VORTAC | | 117.90 | | 08W |
| LRPr255/29.4 | | LANCASTER VOR/DME | | 117.30 | | 09W |
| FDKr045/38.1 | | FREDERICK VOR/DME | | 116.85 | | 08W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BELLGROVE | | 215/34.4 | | 328 | | 10W | | BZJ | -... --.. .--- |
| ELLICOTT | | 004/38.0 | | 371 | | 11W | | FND | ..-. -. -.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 5188 x 100 ft. / 1581 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 20.0 | | Double wheel: | 20.0 | | Double tandem: | 20.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 39-55.408087N | | 39-54.631482N |
| Longitude: | 076-52.612953W | | 076-52.150000W |
| Elevation: | 475.8 ft. | | 494.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 166 magnetic, 155 true | | 346 magnetic, 335 true |
| Displaced threshold: | 794 ft. | | 739 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (4.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.67 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 40 ft. pole, lighted, 226 ft. from runway, 183 ft. right of centerline RWY 17 HAS +15 FT ROAD 10-200 FT FROM RWY END 250 FT LEFT & RIGHT; +15 BLAST FENCE 50-85 FT FROM RWY END MARKED AND LIGHTED. | | 45 ft. trees, lighted, 404 ft. from runway, 223 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | YORK AIRPORT PROPERTIES 950 SMILE WAY YORK, PA 17404 Phone 717-792-5566 |
| Manager: | GREGORY MILLER 6054 LINCOLN HIGHWAY WEST THOMASVILLE, PA 17364 Phone 717-792-5566 |
Additional Remarks
| - | TREES WI PRIM SFC 83 FT IN FM THLD & 221 FT L OF RWY 17 CNTRLN; RAMP TIE-DOWN AREA, MEDIVAC PARKING PAD & TWY WI PRIM SFC ON R SIDE. |
| - | TWY TO RWY 35 CLSD TO ACFT WITH WINGSPAN OVER 60 FT. |
| - | RWY 17: TREES 1383 FT OUT, 121 FT RIGHT. APCH SLP 20:1 TO DTHR. |
| - | RWY 35: TREES 2684 FT OUT, 425 FT RIGHT. APCH SLP 22:1 TO DTHR. |
| - | FOR CD CTC HARRISBURG APCH AT 800-932-0712. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (213KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (215KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (145KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (149KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
N71 - Donegal Springs Airpark (17 nm NE)
KMDT - Harrisburg International Airport (17 nm N)
KCXY - Capital City Airport (18 nm N)
W05 - Gettysburg Regional Airport (19 nm W)
KDMW - Carroll County Regional Airport/Jack B Poage Field (20 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 01-Jun-2019
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of York Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:41 | | 09:41 |
| Sunrise | | 06:10 | | 10:10 |
| Sunset | | 20:00 | | 24:00 |
| Evening civil twilight | | 20:29 | | 00:29 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 04:25:36 |
| Local (UTC-4) | 30-Apr-2026 00:25:36 |
|
| METAR |
| KTHV | 300353Z AUTO 17004KT 10SM OVC015 12/11 A2975 RMK AO2 SLP075 T01170106
|
KMDT 18nm N | 300356Z 11003KT 10SM OVC010 11/09 A2975 RMK AO2 SLP075 T01060094
|
KCXY 18nm N | 300356Z AUTO 10004KT 10SM OVC008 11/09 A2976 RMK AO2 SLP078 T01060094
|
KDMW 20nm S | 300355Z AUTO 14006KT 10SM OVC017 12/12 A2975 RMK AO2
|
|
| TAF |
KMDT 18nm N | 291751Z 2918/3018 13006KT 6SM -SHRA BR OVC020 FM292200 13007KT 4SM RA BR OVC007 FM300400 17003KT 3SM -DZ BR OVC007 FM300900 31006KT P6SM OVC015 FM301700 31009G18KT P6SM SCT040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|