FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | HEG |
| Lat/Long: | 30-16-40.0290N 081-48-21.4040W 30-16.667150N 081-48.356733W 30.2777858,-81.8059456 (estimated) |
| Elevation: | 85.9 ft. / 26.2 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2010) |
| From city: | 8 miles SW of JACKSONVILLE, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 32210 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | GAINESVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GNV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0630-1930, ALL SAT-SUN 0700-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 07/25 & 11/29 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 119.275 (904-741-2224) |
| JACKSONVILLE APPROACH: | 127.775 127.775 [0700-2300] |
| JACKSONVILLE DEPARTURE: | 127.775 [0700-2300] |
| WX AWOS-3 at VQQ (5 nm SW): | 125.275 (904-778-6934) |
| WX AWOS-3 at NIP (7 nm E): | 119.275 |
| WX ASOS at JAX (14 nm NE): | 125.85 (904-549-9655) |
| WX ASOS at CRG (16 nm E): | 125.4 (904-646-4670) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CRGr260/15.8 | | CRAIG VORTAC | | 114.50 | | 03W |
| SGJr314/31.3 | | ST AUGUSTINE VOR/DME | | 109.40 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| DINNS | | 187/11.2 | | 344 | | 06W | | JA | .--- .- |
| REYNOLDS | | 345/20.2 | | 338 | | 07W | | RYD | .-. -.-- -.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 4001 x 100 ft. / 1220 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 11 /F/B/Y/T | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 30-16.581585N | | 30-16.864010N |
| Longitude: | 081-48.894763W | | 081-48.207532W |
| Elevation: | 73.4 ft. | | 79.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 071 magnetic, 065 true | | 251 magnetic, 245 true |
| Markings: | basic, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 50 ft. tree, 1395 ft. from runway, 210 ft. right of centerline, 24:1 slope to clear | | 60 ft. trees, 2215 ft. from runway, 50 ft. right of centerline, 34:1 slope to clear |
Runway 11/29
| Dimensions: | 3500 x 100 ft. / 1067 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 6 /F/B/Y/T | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 30-16.700740N | | 30-16.506312N |
| Longitude: | 081-48.447685W | | 081-47.821343W |
| Elevation: | 84.6 ft. | | 82.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 116 magnetic, 110 true | | 296 magnetic, 290 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 76 ft. trees, 2235 ft. from runway, 27:1 slope to clear | | 50 ft. trees, 1035 ft. from runway, 65 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | JACKSONVILLE AVIATION AUTHORITY 14201 PECAN PARK ROAD JACKSONVILLE, FL 32218 Phone 904-741-2069 904-741-2040. |
| Manager: | ROLF RIECHMANN 9300 NORMANDY BLVD., SUITE 4 JACKSONVILLE, FL 32221-5522 Phone 904-783-2805 FBO (904) 783-2805. |
Additional Remarks
| - | ULTRALIGHT & GLIDER ACTIVITY ON & INVOF ARPT. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725 THRU JACKSONVILLE ARTCC CD AND GAINESVILLE FSS. |
| - | FOR CD IF UNA VIA GCO CTC JACKSONVILLE ARTCC AT 904-741-0284. |
| - | 24-HOUR PPR FOR ACFT EQUIPPED WITH WEATHER MODIFICATION OR GEOENGINEERING EQPT 904-741-2020. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| QUBEN TWO (RNAV) | |
download (164KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 25 **CHANGED** | |
download (295KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (162KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KVQQ - Cecil Airport (5 nm SW)
KNIP - Jacksonville Naval Air Station (Towers Field) (7 nm E)
KJAX - Jacksonville International Airport (14 nm NE)
KCRG - Jacksonville Executive Airport at Craig (16 nm E)
KNRB - Mayport Naval Station (Adm David L. McDonald Field) (21 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Michelle Nifong
Taken in November 2009
Do you have a better or more recent aerial photo of Herlong Recreational Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 15-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:08 | | 10:08 |
| Sunrise | | 06:34 | | 10:34 |
| Sunset | | 20:13 | | 00:13 |
| Evening civil twilight | | 20:39 | | 00:39 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 15-May-2026 06:04:11 |
| Local (UTC-4) | 15-May-2026 02:04:11 |
|
| METAR |
| KHEG | 150555Z AUTO 00000KT 10SM CLR 14/10 A2998 RMK AO2 TSNO
|
KNEN 5nm NW | 150553Z AUTO 31006KT 10SM CLR 13/09 A2997 RMK AO2 SLP213 T01330094 10272 20133 51006 $
|
KVQQ 5nm SW | 150555Z AUTO 00000KT 7SM CLR 14/11 A2997 RMK AO2
|
KNIP 8nm SE | 150553Z AUTO 32005KT 10SM CLR 22/09 A2997 RMK AO2 SLP143 T02220089 10300 20222 50007
|
KJAX 15nm NE | 150556Z 32005KT 10SM CLR 18/08 A2995 RMK AO2 SLP143 60000 T01780083 10272 20156 51005
|
KCRG 15nm E | 150553Z AUTO 33005KT 10SM CLR 18/11 A2996 RMK AO2 SLP144 T01830106 10283 20161 50005
|
|
| TAF |
KVQQ 5nm SW | 141740Z 1418/1518 31009G17KT P6SM SCT060 FM150000 VRB03KT P6SM FEW250 FM151200 02004KT P6SM FEW250 FM151400 05009KT P6SM SCT250
|
KNIP 8nm SE | 1423/1523 30010KT 9999 FEW060 QNH2983INS FM150300 33006KT 9999 SKC QNH2993INS FM151100 02006KT 9999 SKC QNH3000INS FM151600 07010KT 9999 FEW050 QNH3003INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 1503 TIL 1509 TX28/1520Z TN16/1511Z FN20019
|
KJAX 15nm NE | 142126Z 1421/1518 29010G15KT P6SM FEW070 FM150000 31005KT P6SM SKC FM151430 03008KT P6SM FEW250 FM151630 06011KT P6SM SCT250
|
KCRG 15nm E | 141915Z 1419/1518 33010G14KT P6SM SCT060 FM150000 30003KT P6SM SKC FM151300 02006KT P6SM SKC FM151500 06009KT P6SM SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|