FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | SCR |
| Lat/Long: | 35-42-15.3880N 079-30-15.4720W 35-42.256467N 079-30.257867W 35.7042744,-79.5042978 (estimated) |
| Elevation: | 615.6 ft. / 187.6 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (2015) |
| From city: | 3 miles SW of SILER CITY, NC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 27344 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1965 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | RALEIGH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RDU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SUN 1200-1700, ALL MON-SAT 0900-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REILS RWY 04 & 22; MIRL RWY 04/22 - CTAF. PAPI RWY 04 & 22 OPER CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 125.775 (919-663-1252) |
| GREENSBORO APPROACH: | 126.6 |
| GREENSBORO DEPARTURE: | 126.6 |
| WX AWOS-3 at HBI (19 nm W): | 119.275 (336-626-7933) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LIBr144/8.3 | | LIBERTY VORTAC | | 113.00 | | 03W |
| SDZr011/29.6 | | SANDHILLS VORTAC | | 111.80 | | 03W |
| GSOr135/30.8 | | GREENSBORO VORTAC | | 116.20 | | 03W |
| RDUr263/36.5 | | RALEIGH/DURHAM VORTAC | | 117.20 | | 09W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:24 HR CREDIT CARD SVC AVBL FOR 100LL AND JET A. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 5000 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 35-41.904383N | | 35-42.608555N |
| Longitude: | 079-30.520210W | | 079-29.995500W |
| Elevation: | 598.5 ft. | | 615.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 040 magnetic, 031 true | | 220 magnetic, 211 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (4.20 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 45 ft. trees, 1183 ft. from runway, 247 ft. right of centerline, 21:1 slope to clear | | 48 ft. trees, 1283 ft. from runway, 249 ft. left of centerline, 22:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWN OF SILER CITY PO BOX 769 SILER CITY, NC 27344 Phone 919-742-4731 |
| Manager: | KAREN MCCRAW 80 AVIATION DR. SILER CITY, NC 27344 Phone 919-742-3847 |
Additional Remarks
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | ASPH SECTION OF RAMP PAVEMENT STRENGTH IS CSDRBLY LESS THAN RWY. |
| - | AFT HRS FUEL OR SVCS, CALL 919-619-2707. |
| - | SEASONAL FARMING OPNS AND EQPT INVOF RWY. |
| - | FOR CD CTC GREENSBORO APCH AT 336-333-5119. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (230KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (255KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (151KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (202KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHBI - Asheboro Regional Airport (19 nm W)
KBUY - Burlington/Alamance Regional Airport (21 nm N)
KTTA - Raleigh Executive Jetport at Sanford-Lee County Airport (21 nm E)
43A - Montgomery County Airport (24 nm SW)
KSOP - Moore County Airport (29 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 03-Jun-2014
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Siler City Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:37 | | 10:37 |
| Sunrise | | 07:03 | | 11:03 |
| Sunset | | 19:40 | | 23:40 |
| Evening civil twilight | | 20:06 | | 00:06 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-Apr-2026 20:08:02 |
| Local (UTC-4) | 03-Apr-2026 16:08:02 |
|
| METAR |
| KSCR | 031955Z AUTO 20006KT 10SM SCT060 28/13 A3026 RMK AO2 T02780125
|
KHBI 20nm W | 031955Z AUTO 23009KT 10SM SCT060 26/10 A3028 RMK AO2 T02600099
|
|
| TAF |
KGSO 32nm NW | 031740Z 0318/0418 21009G16KT P6SM SCT040 BKN250 FM041000 21006KT P6SM BKN015 TEMPO 0412/0414 BKN008 OVC020 FM041400 22009KT P6SM BKN022 FM041600 21009G18KT P6SM SCT030 BKN250
|
KRDU 36nm E | 031740Z 0318/0418 21009G16KT P6SM SCT040 BKN250 FM041400 22009KT P6SM BKN025 BKN250 FM041600 21009G18KT P6SM SCT035 BKN250
|
KPOB 40nm SE | 031700Z 0317/0423 20010G15KT 9999 VCSH SCT025 BKN050 QNH3024INS BECMG 0321/0322 21009KT 9999 NSW SCT075 QNH3022INS BECMG 0323/0324 20009KT 9999 SCT200 QNH3024INS BECMG 0411/0412 23009KT 9999 BKN025 QNH3024INS BECMG 0415/0416 24010KT 9999 SCT050 BKN085 QNH3020INS BECMG 0417/0418 22012KT 9999 FEW100 SCT250 QNH3010INS TX28/0417Z TN17/0410Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|