FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | T00 |
| Lat/Long: | 29-46-11.3332N 094-39-48.5535W 29-46.188887N 094-39.809225W 29.7698148,-94.6634871 (estimated) |
| Elevation: | 21.2 ft. / 6.5 m (surveyed) |
| Variation: | 05E (1995) |
| From city: | 1 mile E of ANAHUAC, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 77514 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1978 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | MONTGOMERY COUNTY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CXO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-DAWN. MIRL RWY 12/30 PRESET LOW INTST; TO INCR INTST ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| HOUSTON APPROACH: | 134.45 [0600-0000] |
| HOUSTON DEPARTURE: | 134.45 [0600-0000] |
| BLTWY RNAV DP: | 134.45 |
| BLUBELL STAR: | 124.225 |
| BORRN RNAV DP: | 134.45 |
| CESAN STAR: | 121.3 |
| DREMR DP: | 134.45 |
| HOODO RNAV DP: | 134.45 |
| HUDZY STAR: | 120.05 |
| INDIE RNAV DP: | 134.45 |
| KARRR RNAV DP: | 134.45 |
| LURIC DP: | 134.45 |
| MMALT RNAV DP: | 134.45 |
| OHIIO STAR: | 120.05 |
| SNDAY RNAV STAR: | 124.225 |
| STRYA DP: | 134.45 |
| STYCK DP: | 134.45 |
| TKNIQ STAR: | 119.625 |
| TSHIRT STAR: | 119.175 |
| TSHRT STAR: | 119.175 |
| WAPPL STAR: | 120.05 |
| WATFO DP: | 134.45 |
| WYLSN RNAV DP: | 134.45 |
| WX AWOS-3PT at T78 (19 nm N): | 120.775 (936-587-4150) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MHFr011/14.1 | | TRINITY VOR/DME | | 114.75 | | 07E |
| DASr177/25.2 | | DAISETTA VORTAC | | 116.90 | | 05E |
| VUHr014/31.9 | | SCHOLES VOR/DME | | 113.00 | | 06E |
| SBIr272/33.0 | | SABINE PASS VOR/DME | | 115.40 | | 07E |
| IAHr103/37.2 | | HUMBLE VORTAC | | 116.60 | | 05E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| GOODHUE | | 226/29.6 | | 368 | | 07E | | GDE | --. -.. . |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A1+ 100LL:FUEL 24 HR SELF-SERVE. |
| Parking: | tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 3005 x 60 ft. / 916 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | MKGS FADED. |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 29-46.363987N | | 29-46.053815N |
| Longitude: | 094-39.966058W | | 094-39.522763W |
| Elevation: | 20.4 ft. | | 20.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 124 magnetic, 129 true | | 304 magnetic, 309 true |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 34 ft. pole, 884 ft. from runway, 160 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear | | 30 ft. tree, 880 ft. from runway, 280 ft. right of centerline, 22:1 slope to clear |
Runway 17/35
| Dimensions: | 1900 x 300 ft. / 579 x 91 m MARKED 1660 FT LONG. |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 29-46.313965N | | 29-46.000500N |
| Longitude: | 094-39.911733W | | 094-39.911733W |
| Elevation: | 20.0 ft. | | 20.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 175 magnetic, 180 true | | 355 magnetic, 000 true |
| Markings: | none, in good condition | | none, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 60 ft. trees, 890 ft. from runway, 90 ft. left of centerline, 14:1 slope to clear | | 17 ft. road, 230 ft. from runway, 13:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CHAMBERS COUNTY 336 AIRPORT RD, PO BOX 938 ANAHUAC, TX 77514 Phone 409-267-2400 |
| Manager: | RONNIE BROWN 336 AIRPORT RD, PO BOX 938 ANAHUAC, TX 77514 Phone 409-267-2719 |
Additional Remarks
| - | RWY 17/35 SOFT WHEN WET. |
| - | RWY 17, PAPI RWY 12 IN RWY 17 APCH, DO NOT LAND BFR XNG RWY 12. |
| - | FOR CD CTC HOUSTON APCH AT 281-443-5844 TO CNL IFR CALL 281-443-5888. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| CESAN FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (406KB) |
| HUDZY FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (284KB) |
| OHIIO FOUR | |
download (266KB) |
| SNDAY ONE (RNAV) | |
download (234KB) |
| TKNIQ THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (331KB) |
| TSHRT TWO | |
2 pages:
[1] [2] (342KB) |
| WAPPL SEVEN (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (407KB) |
| WAPPL SEVEN (RNAV), CONT.2 | |
download (284KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 12 | |
download (198KB) |
Departure Procedures |
| BLTWY SEVEN (RNAV) | |
download (154KB) |
| BORRN SIX (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (301KB) |
| HOODO SEVEN (RNAV) | |
download (196KB) |
| INDIE EIGHT (RNAV) | |
download (181KB) |
| KARRR SEVEN (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (249KB) |
| LURIC EIGHT (RNAV) | |
download (202KB) |
| MMALT SEVEN (RNAV) | |
download (208KB) |
| STRYA EIGHT (RNAV) | |
download (192KB) |
| STYCK EIGHT (RNAV) | |
download (179KB) |
| WATFO SIX (RNAV) | |
download (162KB) |
| WYLSN EIGHT (RNAV) | |
download (165KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (70KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
54T - RWJ Airpark (10 nm W)
T90 - Chambers County/Winnie Stowell Airport (12 nm E)
KHPY - Baytown Airport (15 nm W)
T78 - Liberty Municipal Airport (19 nm N)
T41 - La Porte Municipal Airport (22 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 04-Mar-2007
on final for runway 30
Do you have a better or more recent aerial photo of Chambers County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:55 | | 10:55 |
| Sunrise | | 06:21 | | 11:21 |
| Sunset | | 20:10 | | 01:10 |
| Evening civil twilight | | 20:37 | | 01:37 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 22:12:27 |
| Local (UTC-5) | 26-May-2026 17:12:27 |
|
| METAR |
KT41 22nm W | 262155Z AUTO 14015KT 10SM CLR 29/23 A2981 RMK AO2 T02860228
|
KEFD 28nm W | 262154Z 11010G20KT 10SM FEW030 SCT040 29/22 A2979
|
KBMT 29nm NE | 262155Z AUTO 16009KT 10SM SCT033 SCT038 BKN050 28/20 A2982 RMK AO2 T02810203
|
KGLS 32nm S | 262152Z 12010KT 10SM CLR 28/23 A2981 RMK AO2 SLP094 T02830233
|
KHOU 33nm W | 262153Z 12014G19KT 10SM SCT038 SCT250 31/22 A2979 RMK AO2 SLP093 T03060222
|
KLVJ 34nm SW | 262153Z AUTO 15011G18KT 10SM FEW030 SCT036 29/21 A2982 RMK AO2 SLP096 T02890211
|
KBPT 35nm E | 262153Z 13012KT 10SM VCTS BKN030 28/22 A2983 RMK AO2 SLP100 T02830222
|
KIAH 39nm W | 262153Z 12014G21KT 10SM FEW036 SCT180 30/22 A2979 RMK AO2 SLP088 T03000222
|
K6R3 39nm NW | 262155Z AUTO 16004KT 10SM SCT036 SCT050 A2982 RMK AO2
|
|
| TAF |
KGLS 32nm S | 261735Z 2618/2718 15009KT P6SM FEW020 BKN250 FM262000 14013KT P6SM FEW020 BKN250 FM270900 16010KT 5SM -SHRA BR VCTS BKN025CB TEMPO 2709/2713 VRB25G40KT 3SM +TSRA BR BKN015CB FM271400 02008KT 3SM -RA BR VCTS BKN015CB
|
KHOU 33nm W | 261735Z 2618/2718 15011KT P6SM VCSH SCT025 BKN250 FM262200 15012KT P6SM SCT040 BKN250 FM270000 12010KT P6SM OVC250 FM270700 18010KT 5SM -SHRA BR VCTS BKN025CB TEMPO 2708/2712 VRB20G30KT 3SM +TSRA BR BKN015CB FM271400 28007KT 4SM -RA BR VCTS BKN015CB
|
KBPT 35nm E | 261720Z 2618/2718 13009KT P6SM VCTS SCT035CB TEMPO 2618/2621 5SM TSRA BR BKN040CB FM270200 12007KT P6SM SCT025 BKN100 FM270600 15006KT P6SM OVC030 FM271100 16008KT 5SM -SHRA BR OVC025 TEMPO 2711/2715 4SM TSRA BR OVC025CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|