FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 0I2 |
| Lat/Long: | 39-28-36.2480N 087-05-58.9530W 39-28.604133N 087-05.982550W 39.4767356,-87.0997092 (estimated) |
| Elevation: | 645 ft. / 196.6 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2020) |
| From city: | 3 miles S of BRAZIL, IN |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 47834 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1967 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | TERRE HAUTE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT LIRL RY 09/27 - CTAF 3 SLOW CLICKS . |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| HULMAN APPROACH: | 125.45 134.725 |
| HULMAN DEPARTURE: | 125.45 134.725 |
| WX ASOS at HUF (10 nm W): | 127.5 (812-877-7010) |
| WX AWOS-3PT at GPC (16 nm NE): | 118.125 (765-653-1789) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TTHr094/7.0 | | TERRE HAUTE VORTAC | | 115.30 | | 02E |
| OOMr313/30.2 | | HOOSIER VORTAC | | 110.20 | | 02W |
| VHPr238/39.4 | | BRICKYARD VORTAC | | 116.30 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| YINNO | | 071/14.8 | | 245 | | 02W | | HU | .... ..- |
| CRAWFORDSVILLE | | 200/31.4 | | 388 | | 04W | | CFJ | -.-. ..-. .--- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 2941 x 40 ft. / 896 x 12 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | low intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 39-28.609083N | | 39-28.599800N |
| Longitude: | 087-06.295217W | | 087-05.670167W |
| Elevation: | 645.0 ft. | | 631.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 095 magnetic, 091 true | | 275 magnetic, 271 true |
| Displaced threshold: | 620 ft. | | 442 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 75 ft. trees, 760 ft. from runway, 125 ft. left of centerline, 7:1 slope to clear 4 FT FENCE 28 FT FM RWY. | | 51 ft. trees, 350 ft. from runway, 140 ft. left of centerline, 2:1 slope to clear PVT DRIVE 20 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BRAZIL-CLAY COUNTY BOAC 475 E COUNTY RD 600 N BRAZIL, IN 47834 Phone 812-251-7021 |
| Manager: | CARL TROUT 475 E COUNTY RD 600 N BRAZIL, IN 47834 Phone 812-251-7021 |
Additional Remarks
| A30A-27 | 20 FT DEPRESSION E OF RWY END 100 FT N OF CNTRLN. |
| - | +80 FT WSW - ENE PLINE 4/5 MI N OF ARPT. |
| - | LARGE FLOCKS OF GEESE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC HULMAN APCH AT 812-877-7581. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (161KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (495KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHUF - Terre Haute Regional Airport (10 nm W)
3I3 - Sky King Airport (14 nm W)
KGPC - Putnam County Regional Airport (16 nm NE)
KSIV - Sullivan County Airport (27 nm SW)
KPRG - Edgar County Airport (30 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 14-Jul-2017
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Brazil Clay County Airport/Charles B Hall Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 20-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:00 | | 10:00 |
| Sunrise | | 06:31 | | 10:31 |
| Sunset | | 20:59 | | 00:59 |
| Evening civil twilight | | 21:29 | | 01:29 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 23:27:27 |
| Local (UTC-4) | 20-May-2026 19:27:27 |
|
| METAR |
KHUF 11nm W | 202253Z 04007KT 10SM BKN080 BKN120 18/13 A3014 RMK AO2 SLP205 T01780128
|
KGPC 16nm NE | 202315Z AUTO 06008KT 10SM OVC080 17/12 A3016 RMK AO2 T01680119
|
|
| TAF |
KHUF 11nm W | 201723Z 2018/2118 02009KT P6SM VCSH SCT025 OVC035 TEMPO 2018/2022 P6SM BKN025 FM202200 04008KT P6SM OVC035 FM211200 07013KT P6SM SCT040 SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|