FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 25M |
| Lat/Long: | 34-43-21.8000N 089-00-52.9000W 34-43.363333N 089-00.881667W 34.7227222,-89.0146944 (estimated) |
| Elevation: | 466.9 ft. / 142.3 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (2005) |
| From city: | 3 miles W of RIPLEY, MS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 38663 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1971 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | GREENWOOD FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GWO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-2200. AFTER 2200 ACTVT PAPI RWY 03 & 21; MIRL RWY 03/21 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MEMPHIS ARTCC ON FREQS 135.9/260.6 (TUPELO RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HLIr094/23.9 | | HOLLY SPRINGS VORTAC | | 112.40 | | 03E |
| OTBr336/31.8 | | TUPELO VOR/DME | | 109.80 | | 04E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL AVBL 24 HRS WITH CREDIT CARD. |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 4400 x 75 ft. / 1341 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 34-43.055667N | | 34-43.672667N |
| Longitude: | 089-01.112667W | | 089-00.650500W |
| Elevation: | 433.0 ft. | | 466.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 033 magnetic, 032 true | | 213 magnetic, 212 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.25 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 65 ft. tree, 1500 ft. from runway, 300 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear | | 65 ft. trees, 1505 ft. from runway, 253 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF RIPLEY & TIPPAH COUNTY 407 JACKSON ST RIPLEY, MS 38663 Phone 662-837-7374 JOHNNY COOMBS, CHAIRMAN CO ARPT BOARD. |
| Manager: | JOHNNY COOMBS PO BOX 127 BLUE MOUNTAIN, MS 38610 Phone 662-587-9500 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC MEMPHIS ARTCC AT 901-368-8453/8449. |
| - | COURTESY VAN AVBL. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 03 | |
download (212KB) |
| RNAV (GPS) RWY 21 | |
download (209KB) |
| VOR/DME-A | |
download (186KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (116KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
M72 - New Albany/Union County Airport (10 nm S)
8M1 - Booneville/Baldwyn Airport (20 nm SE)
KCRX - Roscoe Turner Airport (23 nm NE)
M41 - Holly Springs-Marshall County Airport (25 nm W)
M08 - William L Whitehurst Field Airport (30 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by CS
Photo taken 01-Jun-2017
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Ripley Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:17 | | 11:17 |
| Sunrise | | 06:43 | | 11:43 |
| Sunset | | 19:17 | | 00:17 |
| Evening civil twilight | | 19:42 | | 00:42 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 19:34:46 |
| Local (UTC-5) | 02-Apr-2026 14:34:46 |
|
| METAR |
KCRX 23nm NE | 021915Z AUTO 18015G21KT CLR 27/15 A3004 RMK AO2
|
KM08 30nm N | 021915Z AUTO 17011G18KT 10SM FEW047 SCT050 SCT065 27/15 A3000 RMK A01
|
KTUP 30nm SE | 021853Z 19014G25KT 10SM CLR 26/15 A3008 RMK AO2 PK WND 18026/1807 SLP181 T02560150 $
|
KUOX 33nm SW | 021915Z AUTO 18013G22KT 150V210 10SM FEW043 27/15 A3004 RMK AO2 PWINO
|
KFYE 35nm NW | 021915Z AUTO 18016G23KT 10SM FEW049 28/15 A2998 RMK A01
|
KSZY 38nm NE | 021915Z AUTO 20016G25KT 170V230 10SM CLR 27/13 A3003 RMK A01
|
KOLV 41nm NW | 021850Z 21022G28KT 10SM SCT048 BKN055 26/15 A2999
|
K01M 42nm E | 021915Z AUTO 18007G15KT 10SM CLR 27/13 A3007 RMK AO2 T02650134
|
|
| TAF |
KTUP 30nm SE | 021726Z 0218/0318 17017G25KT P6SM FEW050 OVC120 FM030000 16008KT P6SM BKN120 PROB30 0304/0310 6SM -SHRA BKN060 FM031400 17010G16KT P6SM BKN045
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|