FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 4U6 |
| Lat/Long: | 47-25-06.0000N 105-33-39.2000W 47-25.100000N 105-33.653333W 47.4183333,-105.5608889 (estimated) |
| Elevation: | 2441.4 ft. / 744.1 m (surveyed) |
| Variation: | 09E (2015) |
| From city: | 1 mile E of CIRCLE, MT |
| Time zone: | UTC -6 (UTC -7 during Standard Time) |
| Zip code: | 59215 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | SALT LAKE CITY CENTER |
| FSS: | GREAT FALLS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GTF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RY 12/30 & PAPI RY 12 AND RY 30 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-2: | 119.025 (406-485-3760) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY SALT LAKE ARTCC ( ZLC) ON FREQS 126.85/305.2 (GLASGOW RCAG).
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 4100 x 75 ft. / 1250 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition TRANSVERSE CRACKS AT 100 FT INTVLS WITH SGFNT WID AND DPT. |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 47-25.368475N | | 47-24.852410N |
| Longitude: | 105-33.934618W | | 105-33.295120W |
| Elevation: | 2425.2 ft. | | 2441.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 131 magnetic, 140 true | | 311 magnetic, 320 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 3/21
| Dimensions: | 2280 x 195 ft. / 695 x 59 m |
| Surface: | turf, in poor condition RWY IS RUF, WITH LONG GRASS, RWY EDGES ARE NOT MKD. UNUSBL IN WET WEATHER. |
| Runway edge markings: | 03/21 THRS MKD WITH RED CONES. |
| Operational restrictions: | CLSD WINTER MONTHS. |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 47-24.958702N | | 47-25.207113N |
| Longitude: | 105-33.926897W | | 105-33.513017W |
| Elevation: | 2425.8 ft. | | 2422.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 039 magnetic, 048 true | | 220 magnetic, 229 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MC CONE COUNTY & CITY OF CIRCLE COUNTY COURTHOUSE PO BOX199 CIRCLE, MT 59215 Phone 406-485-3505 |
| Manager: | JEFF SKYBERG BOX 336 CIRCLE, MT 59215 Phone 406-485-2481 |
Additional Remarks
| - | HAS -8 FT DRAINAGE DITCH 200 FT FM RY 03/21 THLDS. |
| - | FOR CD CTC SALT LAKE ARTCC AT 801-320-2568. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 12 | |
download (220KB) |
| RNAV (GPS) RWY 30 | |
download (188KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (566KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGDV - Dawson Community Airport (35 nm SE)
KOLF - L M Clayton Airport (41 nm N)
PO1 - Poplar Municipal Airport (46 nm N)
KSDY - Sidney-Richland Regional Airport (58 nm E)
KMLS - Frank Wiley Field Airport (61 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Circle Town County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-6) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:36 | | 10:36 |
| Sunrise | | 05:15 | | 11:15 |
| Sunset | | 20:44 | | 02:44 |
| Evening civil twilight | | 21:22 | | 03:22 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 12:16:46 |
| Local (UTC-6) | 26-May-2026 06:16:46 |
|
| TAF |
KGDV 36nm SE | 261126Z 2612/2712 12013KT P6SM FEW100 WS020/15040KT FM261400 12014KT P6SM FEW100 FM261800 13018G27KT P6SM SCT100 PROB30 2621/2624 6SM -TSRA BKN070CB FM270000 13020G30KT P6SM BKN090
|
KOLF 41nm N | 261126Z 2612/2712 07009KT P6SM FEW100 WS020/15045KT FM261400 10011KT P6SM FEW100 FM261800 12017G25KT P6SM FEW090 PROB30 2621/2622 6SM -TSRA BKN070CB FM262200 12020KT P6SM BKN100 PROB30 2622/2702 6SM -TSRA BKN070CB FM270200 10022G32KT P6SM BKN100
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|