FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 7B4 |
| Lat/Long: | 39-53-04.2290N 082-35-20.5840W 39-53.070483N 082-35.343067W 39.8845081,-82.5890511 (estimated) |
| Elevation: | 930 ft. / 283 m (estimated) |
| Variation: | 05W (1985) |
| From city: | 3 miles NE of BALTIMORE, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 43105 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1963 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DAY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SR-SS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT NSTD LIRL - CALL AMGR. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX ASOS at LHQ (8 nm S): | 118.375 (740-681-1097) |
| WX ASOS at VTA (10 nm NE): | 121.125 (740-522-1066) |
| WX ASOS at CMH (15 nm NW): | 124.6 (614-333-9354) |
| WX AWOS-3 at LCK (16 nm W): | PHONE 614-492-2441 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| APEr186/16.0 | | APPLETON VORTAC | | 116.70 | | 06W |
| XUBr045/(28.0) | | YELLOW BUD VOR | | 112.50 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PICKL | | 096/11.4 | | 376 | | 07W | | LC | .-.. -.-. |
Airport Services
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 3250 x 50 ft. / 991 x 15 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge lights: | non-standard NSTD LIRL DUE TO RWY ENDS LGTD WITH SPLIT RED & GREEN LGTS & DTHRS LGTD WITH 1 SPLIT RED & GREEN LGT EACH SIDE OF RWY. |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Displaced threshold: | 270 ft. DTHR MKD WITH GREEN LGT ON WHITE MKR. | | 275 ft. DTHR MKD WITH GREEN LGT ON WHITE MKR. |
| Obstructions: | 8 ft. crops, 125 ft. both sides of centerline APCH SLP 0:1 DUE TO +8 FT CROPS, 10 FT DIST, 50 FT L & 125 FT R, OBSTN CLNC SLP 11:1 TO DTHR DUE TO 85 FT TREES, 675 FT DIST, 125 FT L/R. | | 15 ft. tree, 125 ft. right of centerline APCH SLP 0:1 DUE TO +15 FT TREE, 0 FT DIST, 120 FT R, OBSTN CLNC SLP 18:1 TO DTHR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | EDWARD MILLER 455 STEMEN RD NW BALTIMORE, OH 43105-9626 Phone 614-862-8129 |
| Manager: | CLARENCE "BUTCH" PRICE 155 STEMEN RD NW BALTIMORE, OH 43105-9692 Phone 614-204-4366 BUTCH.PRICE67@GMAIL.COM. |
Additional Remarks
| - | OCNL UAS OPRG FM ARPT, CTAF MNTD, OVERFLY FLD TO ENTER TFC PAT. |
| - | FOR CD CTC COLUMBUS APCH AT 614-338-8537. |
| - | OCNL DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
There are no published instrument procedures at 7B4.
Some nearby airports with instrument procedures:
KLHQ - Fairfield County Airport (8 nm S)
KVTA - Licking County Regional Airport (10 nm NE)
KCMH - John Glenn Columbus International Airport (15 nm NW)
KLCK - Rickenbacker International Airport (16 nm W)
I86 - Ed Newlon Field Airport (21 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Denny Cox
Photo taken 04-Sep-2006
looking east
Do you have a better or more recent aerial photo of Miller Farm Landing Strip that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:06 | | 10:06 |
| Sunrise | | 06:35 | | 10:35 |
| Sunset | | 20:20 | | 00:20 |
| Evening civil twilight | | 20:49 | | 00:49 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-Apr-2026 07:37:29 |
| Local (UTC-4) | 28-Apr-2026 03:37:29 |
|
| METAR |
KLHQ 9nm SW | 280714Z AUTO 15011KT 2 1/2SM +RA BR BKN046 OVC060 14/13 A2990 RMK AO2 LTG DSNT S AND W P0019 T01390133 $
|
KVTA 10nm NE | 280654Z AUTO 18011G19KT 5SM RA BR BKN090 OVC100 14/13 A2990 RMK AO2 PK WND 19027/0600 SLP119 P0016 T01440128
|
KCMH 15nm NW | 280711Z 14006KT 10SM R28L/3500VP6000FT +RA SCT010 BKN030 OVC037 15/14 A2989 RMK AO2 VIS 1 NW LTG DSNT SW P0019 T01500144 $
|
KLCK 16nm W | 280655Z AUTO 18008KT 5SM +VCTSRA BKN010 BKN060 OVC075 15/14 A2990 RMK AO2 LTG DSNT S AND SW P0012 T01500142
|
|
| TAF |
KCMH 15nm NW | 280534Z 2806/2906 17015G25KT 5SM -RA BR SCT020 OVC060 FM281000 18015G23KT P6SM OVC015 FM281500 25012G20KT P6SM SCT020 FM282300 28009KT P6SM FEW250
|
KLCK 16nm W | 280534Z 2806/2906 16012KT 5SM -RA BR SCT030 OVC060 FM281000 18015G23KT P6SM OVC015 FM281500 25012G20KT P6SM SCT020 FM282300 28009KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|