FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 8F3 |
| Lat/Long: | 33-37-25.8000N 101-14-27.1000W 33-37.430000N 101-14.451667W 33.6238333,-101.2408611 (estimated) |
| Elevation: | 3018.1 ft. / 919.9 m (surveyed) |
| Variation: | 08E (1980) |
| From city: | 2 miles S of CROSBYTON, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 79322 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1975 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | FORT WORTH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FTW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 17/35 - CTAF; OPR ON STEP 1 ONLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| LUBBOCK APPROACH: | 119.2 119.9 |
| LUBBOCK DEPARTURE: | 119.2 119.9 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LBBr087/34.0 | | LUBBOCK VORTAC | | 109.20 | | 11E |
| PVWr124/39.0 | | PLAINVIEW VOR/DME | | 112.90 | | 11E |
Airport Services
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 3600 x 60 ft. / 1097 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | MARKINGS FADED, NRS MISSING. |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 33-37.726843N | | 33-37.133330N |
| Longitude: | 101-14.450913W | | 101-14.450948W |
| Elevation: | 3018.0 ft. | | 3012.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 172 magnetic, 180 true | | 352 magnetic, 360 true |
| Markings: | basic, in poor condition | | basic, in poor condition |
| Visual slope indicator: | 2-box VASI on left (4.00 degrees glide path) VASI OTS INDEFLY. | | 2-box VASI on left (4.00 degrees glide path) VASI OTS INDEFLY. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 38 ft. pline, lighted, 825 ft. from runway, 275 ft. right of centerline, 16:1 slope to clear | | 15 ft. trees, 420 ft. from runway, 210 ft. right of centerline, 14:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF CROSBYTON 221 W MAIN CROSBYTON, TX 79322 Phone 806-675-2301 |
| Manager: | AMY WALLACE P.O. BOX 1187, 221 W MAIN RALLS, TX 79357 Phone 806-790-8533 CITY/AIRPORT MGR. |
Additional Remarks
| - | WINDSOCK LGT OTS INDEFLY. |
| - | FOR CD CTC FORT WORTH ARTCC AT 817-858-7584. |
| - | SEASONAL AERIAL AG ACTVTY. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (185KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (222KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (165KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
F49 - City of Slaton/Larry T Neal Memorial Airport (23 nm W)
41F - Floydada Municipal Airport (23 nm N)
KLBB - Lubbock Preston Smith International Airport (29 nm W)
F82 - Lubbock Executive Airpark (30 nm W)
KPVW - Hale County Airport (40 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 18-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:15 | | 11:15 |
| Sunrise | | 06:43 | | 11:43 |
| Sunset | | 20:40 | | 01:40 |
| Evening civil twilight | | 21:07 | | 02:07 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 01:17:00 |
| Local (UTC-5) | 18-May-2026 20:17:00 |
|
| METAR |
KLBB 29nm W | 190053Z 22016G26KT 10SM FEW150 FEW250 33/M07 A2975 RMK AO2 PK WND 20035/0004 SLP013 T03331067
|
KPVW 40nm NW | 190030Z AUTO 22016G25KT 10SM CLR 32/M08 A2974 RMK AO2 T03171076
|
|
| TAF |
KLBB 29nm W | 181720Z 1818/1918 21028G40KT P6SM SKC FM190200 20015KT P6SM BKN250 FM191200 02020G30KT P6SM BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|