FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | BFE |
| Lat/Long: | 33-10-23.3000N 102-11-34.5000W 33-10.388333N 102-11.575000W 33.1731389,-102.1929167 (estimated) |
| Elevation: | 3264.6 ft. / 995.1 m (surveyed) |
| Variation: | 09E (1995) |
| From city: | 4 miles E of BROWNFIELD, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 79316 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | FORT WORTH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FTW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 02/20 PRESET LOW INTST; TO INCR INTST ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| LUBBOCK APPROACH: | 119.2 119.9 |
| LUBBOCK DEPARTURE: | 119.2 119.9 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LBBr193/34.8 | | LUBBOCK VORTAC | | 109.20 | | 11E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL SELF SVC 24 HRS. |
| Parking: | tiedowns |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 5218 x 75 ft. / 1590 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 50.0 | | Double wheel: | 65.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 33-09.946825N | | 33-10.720223N |
| Longitude: | 102-11.817518W | | 102-11.369407W |
| Elevation: | 3253.2 ft. | | 3264.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 017 magnetic, 026 true | | 197 magnetic, 206 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 40 ft. trees, 950 ft. from runway, 110 ft. left of centerline, 18:1 slope to clear |
Runway 13/31
| Dimensions: | 2765 x 75 ft. / 843 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 33-10.653512N | | 33-10.331888N |
| Longitude: | 102-11.732953W | | 102-11.348923W |
| Elevation: | 3261.5 ft. | | 3250.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 126 magnetic, 135 true | | 306 magnetic, 315 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 48 ft. pline, 1530 ft. from runway, 275 ft. left of centerline, 27:1 slope to clear | | 10 ft. road, 410 ft. from runway, 147 ft. right of centerline, 21:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TERRY COUNTY TERRY CO COURTHOUSE, 500 W. MAIN BROWNFIELD, TX 79316 Phone 806-637-3797 |
| Manager: | BRAD TANKERSLEY P.O. BOX 205 BROWNFIELD, TX 79316 Phone 806-543-9840 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC FORT WORTH ARTCC AT 817-858-7584. |
| - | BIRDS & WILDLIFE ON AND INVOF ARPT. |
| - | RWY 02/20 PARL TWY POOR, EXTSV CRACKS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 02 **CHANGED** | |
download (219KB) |
| RNAV (GPS) RWY 20 **CHANGED** | |
download (219KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (305KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLLN - Levelland Municipal Airport (24 nm N)
F82 - Lubbock Executive Airpark (27 nm NE)
KLUV - Lamesa Municipal Airport (29 nm SE)
F98 - Yoakum County Airport (32 nm W)
F49 - City of Slaton/Larry T Neal Memorial Airport (33 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Terry County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:38 | | 11:38 |
| Sunrise | | 07:04 | | 12:04 |
| Sunset | | 20:28 | | 01:28 |
| Evening civil twilight | | 20:55 | | 01:55 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 01:16:21 |
| Local (UTC-5) | 29-Apr-2026 20:16:21 |
|
| METAR |
KLLN 24nm N | 300055Z AUTO 10011KT 9SM CLR 18/03 A2999 RMK AO2
|
KLUV 29nm SE | 300055Z AUTO 06013KT 10SM CLR 17/06 A2998 RMK AO2
|
KLBB 35nm NE | 300053Z 11010KT 10SM SCT210 BKN250 17/04 A2999 RMK AO2 SLP128 T01720039
|
KGNC 38nm SW | 300055Z AUTO 07012G17KT 10SM CLR 20/07 A2999 RMK AO2 T01950065
|
|
| TAF |
KLBB 35nm NE | 291720Z 2918/3018 08015KT P6SM BKN250 FM292000 09011KT P6SM BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|