FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | BPI |
| Lat/Long: | 42-34-56.0000N 110-06-31.9000W 42-34.933333N 110-06.531667W 42.5822222,-110.1088611 (estimated) |
| Elevation: | 6993.6 ft. / 2131.6 m (surveyed) |
| Variation: | 10E (2030) |
| From city: | 3 miles N of BIG PINEY, WY |
| Time zone: | UTC -6 (UTC -7 during Standard Time) |
| Zip code: | 83113 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | SALT LAKE CITY CENTER |
| FSS: | CASPER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BPI (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0900-1600 FOR SVC AFT HRS CALL 307-276-4022. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWYS 13 & 31; PAPI RWYS 13 & 31; MIRL RWY 13/31 - 122.7. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 135.225 (307-276-9917) |
| WX AWOS-3 at PNA (18 nm NE): | 118.325 (307-367-6425) |
- COMMUNICATIONS PRVDD BY CASPER RADIO 122.3 (BIG PINEY RCO).
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY SALT LAKE ARTCC (ZLC) ON 128.35/239.25 (BIG PINEY RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BPI at field | | BIG PINEY VOR/DME | | 116.50 | | 10E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A A:FUEL 24 HR CREDIT CARD SVC AVBL. JET A TRUCK ALSO AVBL. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 6803 x 75 ft. / 2074 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 31 /F/A/X/T | | Single wheel: | 45.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 42-35.577327N | | 42-34.631052N |
| Longitude: | 110-07.074010W | | 110-06.264372W |
| Elevation: | 6993.6 ft. | | 6948.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 138 magnetic, 148 true | | 318 magnetic, 328 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 8/26
| Dimensions: | 3301 x 60 ft. / 1006 x 18 m |
| Surface: | turf/dirt, in good condition |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 42-34.599070N | | 42-34.566280N |
| Longitude: | 110-06.617395W | | 110-05.883595W |
| Elevation: | 6943.4 ft. | | 6935.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 083 magnetic, 093 true | | 263 magnetic, 273 true |
| Markings: | none | | none |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 17 ft. pole, 798 ft. from runway, 21 ft. right of centerline, 46:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BIG PINEY-MARBLETON AIRPORT BOARD P.O. BOX 307 BIG PINEY, WY 83113 Phone (307) 276-4022 |
| Manager: | JOSH ROSE P.O. BOX 307 BIG PINEY, WY 83113 Phone 307-231-6244 |
Additional Remarks
| - | RY 08/26 NO LINE OF SIGHT. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC SALT LAKE ARTCC AT 801-320-2568. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 32 **NEW** | |
download (174KB) |
| VOR RWY 32 **NEW** | |
download (148KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply **CHANGED** | |
download (212KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply **CHANGED** | |
download (551KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPNA - Ralph Wenz Field Airport (18 nm NE)
KAFO - Afton Lincoln County Airport/General Boyd L Eddins Field (38 nm W)
KEMM - Kemmerer Municipal Airport (50 nm SW)
1U7 - Bear Lake County Airport (58 nm W)
KDUB - Dubois Municipal Airport (61 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 29-Sep-2009
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Miley Memorial Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-May-2026
| | Local (UTC-6) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:44 | | 11:44 |
| Sunrise | | 06:15 | | 12:15 |
| Sunset | | 20:20 | | 02:20 |
| Evening civil twilight | | 20:51 | | 02:51 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-May-2026 09:06:04 |
| Local (UTC-6) | 02-May-2026 03:06:04 |
|
| METAR |
| KBPI | 020853Z AUTO 04007KT 10SM CLR M04/M14 A3026 RMK AO2 SLP213 T10391139 50002
|
KPNA 18nm NE | 020855Z AUTO 26003KT 10SM CLR M03/M05 A3027 RMK AO2
|
|
| TAF |
| KBPI | 020520Z 0206/0306 36006KT P6SM SKC FM021600 19006KT P6SM FEW250 FM022100 25009KT P6SM FEW100 FEW250 FM030000 31010KT P6SM FEW100 SCT250
|
KPNA 18nm NE | 020520Z 0206/0306 32005KT P6SM SKC FM021600 24006KT P6SM FEW250 FM022100 29009G15KT P6SM SCT100 SCT250 FM030100 29007KT P6SM FEW100 SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|