FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | CCY |
| Lat/Long: | 43-04-23.0100N 092-36-37.6070W 43-04.383500N 092-36.626783W 43.0730583,-92.6104464 (estimated) |
| Elevation: | 1125 ft. / 342.9 m (surveyed) |
| Variation: | 00W (2020) |
| From city: | 3 miles E of CHARLES CITY, IA |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 50616 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | FORT DODGE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CCY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0700-1700, ALL SUN 0800-1600 FOR SVC AFT DUSK CALL (641) 330-4599/330-8448. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | DUSK-DAWN. ACTVT REIL RWYS 12 & 30, PAPI RWY 12 & 30, MIRL RWY 12/30 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 125.525 (641-228-7069) |
| DES MOINES APPROACH: | 118.9 [0500-2330] |
| DES MOINES DEPARTURE: | 118.9 [0500-2330] |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 118.9/251.15 (REMOTED FROM WATERLOO) WHEN DES MOINES APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MCWr086/31.6 | | MASON CITY VOR/DME | | 114.90 | | 06E |
| ALOr343/32.4 | | WATERLOO VOR/DME | | 112.20 | | 00E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 4000 x 75 ft. / 1219 x 23 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 7 /R/C/W/U | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 43-04.623715N | | 43-04.242637N |
| Longitude: | 092-37.053968W | | 092-36.321362W |
| Elevation: | 1116.6 ft. | | 1116.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 125 magnetic, 125 true | | 305 magnetic, 305 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOCALIZER | | |
| Obstructions: | none | | 57 ft. tree, 1158 ft. from runway, 385 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear |
Runway 4/22
| Dimensions: | 2536 x 160 ft. / 773 x 49 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | THLDS & EDGES MKD WITH YELLOW CONES. |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 43-04.157337N | | 43-04.452703N |
| Longitude: | 092-36.731937W | | 092-36.329503W |
| Elevation: | 1121.7 ft. | | 1123.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 045 magnetic, 045 true | | 225 magnetic, 225 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 25 ft. pline, 1000 ft. from runway, 40:1 slope to clear | | 4 ft. fence, 80 ft. from runway, 80 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | NORTH CEDAR AVIATION AUTHORITY 3131 HWY 18 E CHARLES CITY, IA 50616 Phone 641-228-3553 JEFF SISSON, CHAIRMAN |
| Manager: | WILLIAM R KYLE 3129 HWY 18 CHARLES CITY, IA 50616 Phone 641-228-3553 |
Additional Remarks
| - | SAWRS AVBL ON ARPT. |
| - | FOR CD CTC DES MOINES APCH AT 515-974-8016. WHEN DES MOINES APP CLSD, FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 12 | |
download (219KB) |
| RNAV (GPS) RWY 30 | |
download (230KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (145KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (440KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
C25 - Waverly Municipal Airport (20 nm S)
KCJJ - Ellen Church Field Airport (27 nm NE)
KMCW - Mason City Municipal Airport (32 nm W)
KALO - Waterloo Regional Airport (32 nm S)
KHPT - Hampton Municipal Airport (34 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Northeast Iowa Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:01 | | 10:01 |
| Sunrise | | 05:36 | | 10:36 |
| Sunset | | 20:40 | | 01:40 |
| Evening civil twilight | | 21:14 | | 02:14 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 02:00:15 |
| Local (UTC-5) | 30-May-2026 21:00:15 |
|
| METAR |
| KCCY | 310135Z AUTO 10014KT 10SM SCT120 BKN150 OVC170 24/08 A2999 RMK AO2
|
|
| TAF |
KMCW 32nm W | 301735Z 3018/3118 12011G20KT P6SM SCT060 BKN090 FM302300 14013KT P6SM BKN070 FM311500 13013KT P6SM BKN045
|
KALO 33nm S | 301735Z 3018/3118 13012KT P6SM BKN100 FM311000 12012KT P6SM BKN060 PROB30 3110/3114 6SM -SHRA SCT025 OVC035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|