FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | CL44 |
| Lat/Long: | 33-29-17.7465N 117-22-02.7221W 33-29.295775N 117-22.045368W 33.4882629,-117.3674228 (estimated) |
| Elevation: | 2116.9 ft. / 645 m (estimated) |
| Variation: | 13E (1995) |
| From city: | 10 miles WSW of MURRIETA, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 92562 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Activation date: | 09/2024 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | SAN DIEGO FLIGHT SERVICE STATION |
| Attendance: | UNATNDD |
| Segmented circle: | no |
Airport Communications
| WX AWOS-3P at L18 (10 nm SE): | 118.425 (760-723-6073) |
| WX AWOS-3 at F70 (13 nm NE): | 119.025 (951-696-1018) |
| WX ASOS at OKB (16 nm S): | 127.8 (760-439-9683) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OCNr355/15.1 | | OCEANSIDE VORTAC | | 115.30 | | 15E |
| HDFr194/(19.5) | | HOMELAND VOR | | 112.05 | | 14E |
| ELBr108/21.4 | | EL TORO VOR/DME | | 117.20 | | 14E |
| PDZr148/27.1 | | PARADISE VORTAC | | 112.20 | | 15E |
| RALr158/(28.3) | | RIVERSIDE VOR | | 108.60 | | 14E |
| SLIr102/38.6 | | SEAL BEACH VORTAC | | 115.70 | | 15E |
Airport Services
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 2342 x 40 ft. / 714 x 12 m |
| Surface: | asphalt/turf, in poor condition |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 33-29.366667N | | 33-29.283333N |
| Longitude: | 117-22.266667W | | 117-21.816667W |
| Elevation: | 2116.9 ft. | | 2063.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 089 magnetic, 102 true | | 269 magnetic, 282 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 1/19
| Dimensions: | 1003 x 60 ft. / 306 x 18 m |
| Surface: | asphalt/dirt, in poor condition |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 33-29.166667N | | 33-29.300000N |
| Longitude: | 117-22.016667W | | 117-21.900000W |
| Elevation: | 2064.0 ft. | | 2062.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 023 magnetic, 036 true | | 203 magnetic, 216 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 12/30
| Dimensions: | 2341 x 40 ft. / 714 x 12 m |
| Surface: | turf/gravel, in poor condition |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 33-29.425800N | | 33-29.160780N |
| Longitude: | 117-22.253897W | | 117-21.918823W |
| Elevation: | 2109.0 ft. | | 2064.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 120 magnetic, 133 true | | 300 magnetic, 313 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | CHRIS WILLS 11622 VISTA MAR SANTA ANA, CA 92705 Phone 714-815-6015 |
| Manager: | CHRIS WILLS 11622 VISTA MAR SANTA ANA, CA 92705 Phone 714-815-6015 CWILLSMD@GMAIL.COM |
Instrument Procedures
There are no published instrument procedures at CL44.
Some nearby airports with instrument procedures:
L18 - Fallbrook Community Airpark (10 nm SE)
KNFG - Camp Pendleton MCAS (Munn Field) Airport (11 nm S)
F70 - French Valley Airport (13 nm NE)
KOKB - Bob Maxwell Memorial Airfield (16 nm S)
KCRQ - Mc Clellan-Palomar Airport (22 nm S)
|
|
| Aerial photo |
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 11-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:26 | | 12:26 |
| Sunrise | | 05:53 | | 12:53 |
| Sunset | | 19:39 | | 02:39 |
| Evening civil twilight | | 20:06 | | 03:06 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 12-May-2026 00:36:55 |
| Local (UTC-7) | 11-May-2026 17:36:55 |
|
| METAR |
KL18 10nm SE | 120015Z AUTO 21003KT 10SM CLR 23/15 A2994 RMK AO2
|
KNFG 12nm S | 112352Z 23007KT 10SM CLR 21/16 A2992 RMK AO2 SLP132 T02110161 10250 20211 58004
|
KF70 13nm NE | 120015Z AUTO 20010G17KT 10SM CLR 31/12 A2992 RMK AO2
|
KOKB 16nm S | 112352Z AUTO 25009KT 8SM OVC009 18/15 A2993 RMK AO2 SLP134 T01830150 56007 $
|
|
| TAF |
KNFG 12nm S | 112115Z 1121/1221 21008KT 9999 FEW030 QNH2990INS TEMPO 1121/1201 21010G20KT FM120500 VRB03KT 9000 VCFG BKN010 QNH2991INS TEMPO 1209/1215 0800 FG OVC002 BECMG 1216/1218 22006KT 9999 NSW SCT030 QNH2993INS TX25/1122Z TN13/1213Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|