FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | DRT |
| Lat/Long: | 29-22-27.1450N 100-55-37.7650W 29-22.452417N 100-55.629417W 29.3742069,-100.9271569 (estimated) |
| Elevation: | 1002.2 ft. / 305 m (estimated) |
| Variation: | 08E (2000) |
| From city: | 2 miles NW of DEL RIO, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 78840 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1937 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DRT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1900 AFT HRS CALL 830-768-0898. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALS RWY 13; REIL RWY 31; MIRL RWY 13/31; TWY - CTAF |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, STARTS AT 6,500 LBS MTOGW |
| Fire and rescue: | ARFF index A |
| International operations: | international airport of entry |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 118.525 (830-282-0257) |
| DEL RIO APPROACH: | 119.6 [1300-0100Z++ MON-FRI; CLSD SAT; 2100-2359Z SUN EXC HOL] |
| DEL RIO DEPARTURE: | 119.6 [1300-0100Z++ MON-FRI; CLSD SAT; 2100-2359Z SUN EXC HOL] |
| CLEARANCE DELIVERY: | 120.5 |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY HOUSTON ARTCC (ZHU) ON FREQS 125.75/346.4 (ROCK SPRINGS RCAG) WHEN DEL RIO APCH CTL (DLF) CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DLFr269/8.2 | | LAUGHLIN VORTAC | | 114.40 | | 07E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| KOTTI | | 132/5.3 | | 335 | | 08E | | DR | -.. .-. |
| LA FONDA RANCH | | 293/18.7 | | 269 | | 09E | | BRX | -... .-. -..- |
| SPOFFORD | | 290/29.5 | | 356 | | 08E | | PFO | .--. ..-. --- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 6300 x 100 ft. / 1920 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 59.0 | | Double wheel: | 75.0 | | Double tandem: | 126.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 29-22.851833N | | 29-22.053000N |
| Longitude: | 100-56.009000W | | 100-55.249833W |
| Elevation: | 1002.2 ft. | | 995.1 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 132 magnetic, 140 true | | 312 magnetic, 320 true |
| Displaced threshold: | 300 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:6300 TODA:6300 ASDA:6300 LDA:6000 | | TORA:6300 TODA:6300 ASDA:5980 LDA:5980 |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 31 ft. tree, 922 ft. from runway, 369 ft. left of centerline, 23:1 slope to clear 50:1 SLOPE TO THE DSPLCD THR. | | 52 ft. tree, 2105 ft. from runway, 460 ft. left of centerline, 36:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 46 x 46 ft. / 14 x 14 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Latitude: | 29-22.119833N | | |
| Longitude: | 100-55.151667W | | |
| Elevation: | 1002.2 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | none | | |
Helipad H2
| Dimensions: | 46 x 46 ft. / 14 x 14 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Latitude: | 29-22.133333N | | |
| Longitude: | 100-55.133833W | | |
| Elevation: | 1002.2 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | none | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | DEL RIO/VAL VERDE CO 109 W BROADWAY STREET DEL RIO, TX 78840 Phone (830) 774-8610 |
| Manager: | JUAN ONOFRE 1104 WEST 10TH STREET DEL RIO, TX 78840 Phone (830) 734-4857 |
Additional Remarks
| A39-13/31 | PCR VALUE: 230/F/D/X/T |
| - | HELIPAD H1 & H2 LCTD SOUTH END OF MAIN PRKG RAMP. |
| - | FOR CD CTC LAUGHLIN APCH AT 830-298-5192, WHEN APCH CLSD CTC HOUSTON ARTCC AT 281-230-5622. |
| - | THE NATIONAL WEATHER SERVICE RELEASES WEATHER BALLOONS FROM THE DEL RIO AIRPORT TWICE DAILY (1200 AND 0000 ZULU). |
| - | ARFF INDEX B AVAILABLE UPON REQUEST |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 13 **CHANGED** | |
download (271KB) |
| RNAV (GPS) RWY 13 **CHANGED** | |
download (314KB) |
| VOR-A **CHANGED** | |
download (212KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (116KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (105KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KDLF - Laughlin AFB Airport (8 nm E)
5T9 - Maverick County Memorial International Airport (38 nm SE)
KECU - Edwards County Airport (52 nm NE)
KUVA - Garner Field Airport (63 nm E)
KSOA - Sonora Municipal Airport (74 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of GRW, Inc.
Photo taken 08-Oct-2010
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Del Rio International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:40 | | 11:40 |
| Sunrise | | 07:05 | | 12:05 |
| Sunset | | 20:17 | | 01:17 |
| Evening civil twilight | | 20:42 | | 01:42 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-Apr-2026 13:51:47 |
| Local (UTC-5) | 28-Apr-2026 08:51:47 |
|
| METAR |
| KDRT | 281333Z AUTO 12008KT 10SM BKN015 OVC020 26/23 A2987 RMK AO1 T02610233
|
KDLF 8nm E | 281255Z AUTO 13013KT 9SM BKN010 26/23 A2982 RMK AO2 LTG DSNT S SLP085 T02590231 $
|
|
| TAF |
| KDRT | 281122Z 2812/2912 12010KT P6SM BKN016 FM281800 12007KT P6SM SCT250 FM290600 09006KT P6SM OVC250
|
KDLF 8nm E | 281100Z 2811/2917 13010G15KT 8000 BR BKN010 QNH2981INS TEMPO 2811/2816 6000 BR BKN007 BECMG 2815/2816 15010G15KT 9999 NSW BKN015 QNH2987INS BECMG 2816/2817 15012G18KT 9999 SCT250 QNH2972INS BECMG 2903/2904 VRB06KT 9999 SCT250 QNH2975INS BECMG 2915/2916 06010G15KT 9999 BKN030 BKN250 QNH2982INS TX36/2820Z TN26/2811Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|